Advert

Yerel esnafa darbe

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Yerel esnafa darbe
Yerel esnafa darbe İzzet TUMAY
Bu içerik 443 kez okundu.

Ülkemizin ekonomik sıkıntı yaşadığı bir süreçte Elazığ'da, tamamı dışarıdan gelen esnafların oluşturduğu stantlar ile açılan Gıda Fuarı kimin ne işine yarayacak?

Yerel esnafa darbe

İrfan ARSLAN / Elazığ Valiliği önündeki meydanda açılan ve ülkemizin değişik yörelerini kapsayan Gıda Fuarı devam ederken, bu fuarın Elazığ'a katkısı tartışılmaya devam ediyor. Bir süre önce Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Birliği Başkanlığı ile çeşitli esnaf odaları başkanlarının tepkisine yol açan bu fuar etkinliğinin ekonomik sıkıntı yaşayan Elazığ esnafına verdiği zarar göz önüne alınmadı mı?

81 ilden farklı sektörlerin gıda üzerine kurdukları stantlarda satılan ürünlerin bu alanda iş yapan ve tamamen fuar etkinliklerinde satış yapan firmaların temsilcilerince açılan satış birimlerinin denetimi yapılıyor mu? Bu satışlarda alışveriş vatandaşlara fiş veya fatura veriliyor mu?

Elazığ'da bu tür fuar etkinliklerinin yapılmasında mutlaka bilgisi ve onayı olması gereken Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'nın bu konuda bilgisi var mı? Yoksa bu tür etkinliklerin ilde düzenlenmesi noktasında sene başında anlaşma yapılan fuarcılık firmasının bu anlaşma kapsamında düzenlediği bir fuar mı?

Ülkemizin ekonomik olarak sıkıntılı geçtiği bir süreçte Elazığ'da düzenlenen bu fuarın ilimiz esnafına getireceği sıkıntı düşünülmedi mi?

İş yerinin kirasını, SSK primini, vergi borcunu, yanında çalıştırdığı işçinin maaşını, su, elektrik gibi sarfiyatlarının parasını yatırmakta, kooperatif veya bankalardan aldıkları kredilerin taksitlerini ödemede sıkıntı yaşayan Elazığlı esnaflar bu etkinlikten de önemli bir darbe yemiş gibi görünüyorlar.

Elazığ’ın tanıtımı noktasında bu tür etkinlikler elbette yapılmalı. Önümüzdeki hafta içinde Elazığ'da ETSO’nun düzenleyeceği İş ve İstihdam Fuarı gibi, ilde iki kez düzenlenen Tarım Fuarı gibi etkinlikler bu açıdan kente katkı sağladı. Ancak 1 Kasım’da başlayan ve 12 Kasım’da sona erecek olan Gıda Fuarı ne Elazığ'ın tanıtımı ne de kente ekonomik katkı sağlama noktasında bir getirisi söz konusu değil. Buna karşılık Elazığ'da düzenlenen bu fuar etkinliği özellikle bu fuar alanında satılan gıda nedeniyle Elazığ esnafının ekonomik kaybına yol açmıştır.

Bu tür etkinliklerde amaç para kazanmak ise bu kazanç karşılığında ilimiz esnafının kaybının da iyi değerlendirilmesi ve buna göre bir etkinlik düzenlemesine gidilmesi gerekmez mi?

İlimiz esnaflarının, esnaf odaları başkanlarının tepkisine neden olan bu tür düzenlemelerde getirinin yanında bu ilin yaşayacağı kaybın da göz önüne alınması ve buna göre önümüzdeki yıllarda planlama ve çalışma yapılmasını ilimiz esnafları adına bu fuarı düzenleyenlerden bekliyoruz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK KIZILAYI ELAZIĞ ŞUBESİ ‘YANGIN’ YERİNDE!
TÜRK KIZILAYI ELAZIĞ ŞUBESİ ‘YANGIN’ YERİNDE!
PERSONEL ALIMININ FATURASI 2 MÜDÜRE KESİLDİ
PERSONEL ALIMININ FATURASI 2 MÜDÜRE KESİLDİ