Advert

İl Trafik Komisyonu kararları açıklandı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İl Trafik Komisyonu kararları açıklandı
İl Trafik Komisyonu kararları açıklandı İzzet TUMAY
Bu içerik 486 kez okundu.

Elazığ İl Trafik Komisyonu, kış aylarında meydana gelebilecek olumsuz hava koşullarında, vatandaşların güven içinde seyahat edebilmeleri amacıyla alınacak trafik tedbirleriyle ilgili olarak bir toplantı yaptı ve alınan kararları açıkladı.

İl Trafik Komisyonu kararları şöyle: "2018 - 2019 yılının kış aylarında meydana gelebilecek olumsuz hava koşullarında, vatandaşlarımızın güven içinde seyahat edebilmeleri amacıyla alınacak trafik tedbirleriyle ilgili olarak 09 Kasım 2018 tarihinde İl Trafik Komisyonu'nca gerçekleştirilen Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri konulu toplantıda aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır.

A-Yerleşim Yerlerinde Alınacak Trafik Tedbirleri

1- 112, 110, 155, 156, 159 ve 153 ihbar hatlarına gelen ihbarların ivedilikle değerlendirilip ilgili kısımlara sevk edilecektir.

2- Kış mevsimi ve kötü hava ve yol koşullarında trafik akımının yoğunluğu ve tıkanmalarının önüne geçilmesi için vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmaları, hususi araçları ile trafiğe çıkmamaları konusunda bilgilendirmeler yapılacaktır.

3- Kar yağışı sonucunda, küreme ile birlikte ortaya çıkabilecek olumsuzlukların (karın erimesiyle birlikte buzlanma, park disiplininde bozulma vb.) önlenmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır.

4- Taşıt ve yaya trafiğinin buzlanmadan dolayı olumsuz etkilenmesini önlemek amacıyla 'tuz varilleri' gibi tedbirlerin sürdürülebilir olması için esnaf, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri ile işbirliği içerisinde olunacak, gerektiğinde tuz varilleri konulan tuzlarla vatandaşın müdahalede bulunması sağlanacaktır.

5- Tuzlama, küreme, temizleme gibi çalışmalar trafik akışını aksatmayacak şekilde yapılacaktır.

6- Mevsim şartlarına göre gerekli teçhizatı olmayan araçların eksikliklerinin tamamlatılarak, eksiklikler giderildikten sonra trafiğe çıkmaları sağlanacaktır.

7- Olumsuz hava koşullarında trafik akışının yönlendirilebilmesi için gerekli uyarı ve ikazların yapılmasına ağırlık verilecektir.

8- Hava tahminleri dikkate alınarak kitle iletişim araçları vasıtasıyla vatandaşlara gerekli bilgilendirmelerin yapılması sağlanacaktır.

9- Kaza riski bulunan köprü, yol, kavşak ve geçitlerde trafik zabıtasının görünür olması ve sürücülerin bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler yürütülecektir.

10- Olası trafik kazalarında yaralılara öncelikli olarak ilk yardım ve acil müdahale desteğinin sağlanması ve hasar gören araçların en kısa sürede kaldırılarak trafiğin olağan akışına tekrar dönmesi için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

11- 01/04/2017 tarihli ve 30025 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 'Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğuyla ile İlgili Usul ve Hakkında Tebliğ' ile kış lastiğinin zorunluluğu, kullanım şartları ve denetimlerine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Bu kapsamda ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacaktır.

İl sınırları içerisinde (il-ilçe merkezlerinde) ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak kış lastiği uygulaması yapılıp yapılamayacağı ilgili valiliklerce belirleneceğinden; il sınırlarımız içerisinde karayolunda seyreden yük ve yolcu taşımacılığında kullanılan tüm kamyon çekici, tanker, otobüs minibüs ve kamyonet vb. araçlarda kış lastiği kullanılması zorunlu olması kararlaştırılmıştır.

12- Yolcu terminali ve yük taşımacılığı yapan araçların bekleme noktalarında araçların kış şartlarına uygunluk denetiminin yapılması, gerekli bilgilendirme faaliyetlerinin yapılması ve şartları uygun olmayan araçların trafiğe çıkışlarına müsaade edilmemesine karar verilmiştir.

13- Yoğunluk durumuna göre terminallerde faaliyet gösterecek personel sayısı artırılacaktır.

B- Yerleşim Yerleri Dışında Alınacak Trafik Tedbirleri

1- 112, 110, 155, 156, 159 ve 153 ihbar hatlarına gelen ihbarların ivedilikle değerlendirilip ilgili kısımlara sevk edilecektir.

2- Olası yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, sürücüler karayolu elverişli hale gelinceye kadar uygun yerlerde (konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisler) bekletilerek, bu süre içerisinde terminallerden çıkış yapacak otobüslerin hareketlerine izin verilmeyecektir.

3- Sürücülerin buzlanma, yoğun yağış, tipi, sis gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı yol kesimlerinden önce yol ve çevresi hakkında bilgilendirilmesi hatalı sollama/geçme ve şerit kullanma ile takip mesafesi konusunda uyarılması, zincir takılması gerektiğinde zincir taktırılması, gerekiyorsa araçların trafik ekibi öncülüğünde ve kontrolünde konvoy haline getirilmesi sağlanacaktır.

4- Kazaların en önemli nedenleri arasında bulunan aşırı hız, uykusuz veya yorgun olarak taşıt kullanma ihlallerinde sürücülerin uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

5- Karayolları, elektrik dağıtım idaresi, Türk Telekom, jandarma, 112 acil servis ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü karayollarında oluşabilecek diğer olumsuzluklara müdahale edebilmesi için gerekli koordinasyonun sağlanmasına karar verilmiştir." Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!