Advert

Hizmet ne zaman gelecek?

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Hizmet ne zaman gelecek?
Hizmet ne zaman gelecek? İzzet TUMAY
Bu içerik 425 kez okundu.

Bir zamanlar nahiye olarak bölgede yer alan köy şimdi hizmete muhtaç konumda. Suları yok, yolları bakımsız, okul ve sağlık ocağı kapanmış. Vatandaşlar susuzluk içinde kıvranıyor. 250 haneli köyün vatandaşları soruyor:

Hizmet ne zaman gelecek?

İrfan ARSLAN / Elazığ’ın 10 kilometre batısında, Elazığ-Keban yolu üzerinde bulunan Poyraz köyü susuzluktan kırılıyor. Yaklaşık 5 yıldır su sorunlarının bulunduğunu belirten köy muhtarı Ömer Faruk Tatar, "Biz bu konudaki mağduriyetimizin giderilmesi için Vali ve İl Özel İdare Genel Sekreteri'ne defalarca başvuruda bulunduk. Heyetler halinde ziyaret ettik. Sorunumuzun çözümü için ricada bulunduk ancak bir sonuç alamadık. 250 haneli bu köyde 350’nin üzerinde nüfus var. İçme suyu bulamadığımız gibi sulama suyumuz da yok. Bahçelerimiz kuruyor, hayvanlarımız sıkıntı yaşıyor” dedi.

Bölgede geçmiş yıllarda su konusunda sıkıntılarının bulunmadığını, bu köyde ildeki iş adamlarının ve bazı siyasetçilerin yer alarak yazlık yaptırdıklarını belirten Tatar, şunları söyledi: "Son yıllarda susuzluk köyümüzün kaderi olmaya başladı. Bu konuda yetkililerle sürekli görüşmeler yaptık. Siyasilere konuyu aktardık. İl Genel Meclisi Başkanı'na sıkıntılarımızı aktardık. Ancak bir sonuç elde edemedik. Köyde hastalarımız var. Onların hijyenik bir ortamda bakımlarının yapılması gerekiyor. Evlerimizde temizlik konusu çok büyük sıkıntılar yaratıyor. Çamaşır, bulaşık için şu anda tüm köy bir tek çeşmede akan iki parmak suya muhtaç durumdayız. Köylüler 2-3 km. yürüyerek veya araçları ile bu çeşmeden su temin etmek zorunda kalıyorlar. 21. yüzyılda böyle bir tablonun oluşması köyümüz ve ilimiz adına olumsuzluk yaratıyor. Köyümüzdeki kuyularda su çekildi. Bölgede artezyen vurulmasına izin verilmiyor. Zaten artezyen vurulmasında suyun çıkması garantisi de söz konusu değil.

Su sorununun çözümü için yetkililerle yaptığımız görüşmelerde de ifade ettiğimiz bir proje var. Bu da Keban Baraj Gölü'nden iki terfi ile buraya su verilmesi. Kuzova Sulama Projesi'nden bu bölgeye sulama suyu verilmesi de bölgenin yeraltı sularının oluşmasını sağlayacaktır. Bunun da sonuçta birkaç yıl sonunda yeraltı su seviyesinin artmasına katkısı olacaktır.

Bizim öncelikli sorunumuz su sorunu ve bunun en kısa sürede çözüm bulmasını istiyoruz. İl Özel İdaresi bize 2017 yılı yatırım programında olmadığını, 2018 yılı programına alınacağını söylemişlerdi. Ancak bu yıl da programa dahil edilmedik. Hatta geçen seçim döneminde seçime 3-4 ay kala Meclis Başkanı buraya gelerek, 'Suyun yanında buranın kanalizasyonunu da yapacağız' dediler. Üzerinden 4.5 yıl geçti hiçbir çalışma yapılmıyor.

Köyümüzün sağlık ocağı ve okulu kapandı. Sağlık ocağı yıkılacak, yerine yenisi yapılacak denildi ancak Cip’e yapıldığı için burası kapatıldı.

Bir zamanların nahiyesi olan Poyraz bugün yoklukları yaşıyor. Yetkililerden talebimiz burada yaşayan insanların sıkıntılarına gerekli çözümleri getirecek çalışmaları yapsınlar. Yaşlı insanlarımızı, kadınlarımızı 2 km'den su taşımaktan kurtarsınlar. 21. yüzyılda bizler de evimizde bu yüzyılın nimetlerinden faydalanalım.”

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!