Advert

Ülkenin sorunu bu mu?

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Ülkenin sorunu bu mu?
Ülkenin sorunu bu mu? İzzet TUMAY
Bu içerik 354 kez okundu.

Vatandaşların onlarca sıkıntısı varken, TBMM yaptığı çalışma ile vatandaşa yeni bir ekonomik yük daha getirdi. 25 kuruş poşet parasına tepki gösteren vatandaşlar:

Ülkenin sorunu bu mu?

İrfan ARSLAN / Ülkemizde yaşanan ekonomik sorunların altından nasıl kalkacağını bilemeyen vatandaşa yeni bir ekonomik yük daha getirildi. Her alanda artış gösteren fiyatlar, gelen zamlar, elektrik ve yakıt parası, elektrik faturalarından alınan elektrik dağıtım bedeli ile artış gösteren faturalar, 2019 yılı ile birlikte hemen her alanda gelecek zamları nasıl karşılayacağını şaşıran vatandaş bir de alış veriş yaptığında aldığı ürünleri içine koyacağı poşete 25 kuruş ödemeye başlayacak.

Ağır ekonomik şartların altında inleyen ve aybaşını nasıl getireceğinin hesabını yapan, aldığı maaşı yetmediği için bankalara kredi borcu olan vatandaşlar, düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Biz özellikle asgari ücretin zamlanmasını ve sıkıntımızı azaltacak bir düzeye gelmesini beklerken, hemen her alanda yapılan zamlar nefesimizi keserken bir de poşet parası ödemeye başlayacağız. Şimdi şöyle bir düşünelim. Ekmek alıyoruz, poşete konulacak 25 kuruş, markette alacağımız ürünler poşete konulacak, bir poşet yetmez ise iki poşet 50 kuruş, evin ihtiyaçlarını karşılayacak kimyasal içeren ürünler alacağız, başka bir poşete konulacak 25 kuruş. Bunları topladığımızda aylık yaklaşık 30 TL tutacak. Bunun seneliğine baktığımızda yaklaşık 400 TL poşete gidecek. Bizler emekliler, asgari ücretle çalışanlar olarak kuruşun hesabını yaptığımız bir süreci yaşarken yıllık 400 TL'ye ulaşacak poşet parası vermeye başlayacağız. Bunun yürürlüğe girmesini sağlayan milletvekilleri neyi amaçlıyor? Poşetler çevreye zarar veriyorsa bunun üretimini yasaklasınlar. Bunu yaptıklarında iş dünyasına zarar verileceğini düşünüyorlarsa bu uygulamadan vazgeçsinler.

Şöyle bir düşünelim. Elazığ’da kaç konut, kaç işyeri var? Hemen herkes günlük alışveriş yapıyor. Kabaca bir hesap yapılırsa, 150 bin konut ve işyeri varsa ve bunların yıllık 400 TL poşet parası verdiğini düşünürsek 60 bin TL ödenecek. Bu para kime kazanç olarak gidecek? Ülke genelini düşündüğümüzde vatandaşların cebinden çok büyük miktarda poşet parası çıkacak.

Biz bizi yönetenlerden sıkıntılarımıza çözüm getirmelerini, yaşam kalitemizi yükseltmelerini ve sorunlarımızı çözmelerini beklerken, maalesef sürekli yeni yükler ve ödemek zorunda kaldığımız kalemler ile karşılaşıyoruz.”

Öte yandan, konuyla ilgili görüşlerini aldığımız esnaflar ise, çevresel kaygılarla getirilen düzenlemelerin destekçisi olduklarını ancak yasaklama ya da sınırlama gibi uygulamaların sorunların boyutunu değiştireceğini, kamuoyu ve tüketiciler nezdinde bilinçlendirme kampanyaları sürdürülmesinin daha doğru olacağını söylediler.

Naylon poşetlerin ücretli olması halinde tüketicilerin bir iki poşetin taşıyabileceği ürünleri, poşete fazla para vermemek için bir poşete sığdırmaya çalışacağını, taşıma sırasında yaşanabilecek kopma ve yırtılmaların hem tüketiciyi mağdur edeceğini hem de satış noktalarıyla gerginliklere neden olabileceğini dile getirdiler.

Konuyla ilgili yasa tasarısı geçtiğimiz ay TBMM’de görüşülerek kanunlaşmıştı.

Plastik alışveriş poşetleri tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası uygulanacak. Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması gibi mekanizmalar kullanılacak. Kanunlaşan uygulama 1 Ocak 2019 tarihi itibarı ile yürürlüğe girecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI "ATATÜRK İMZASI" BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
KÖPEKLERİN SALDIRIP ÖLDÜRDÜĞÜ YAŞLI KADIN DEFNEDİLDİ
KÖPEKLERİN SALDIRIP ÖLDÜRDÜĞÜ YAŞLI KADIN DEFNEDİLDİ