Advert

"Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin" anlatıldı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İzzet TUMAY
Bu içerik 296 kez okundu.

94 yaşında hayatını kaybeden dünyanın en önde gelen bilim tarihçilerinden Prof. Dr. Fuat Sezgin'in hayatı Elazığ'da düzenlenen bir programla anlatıldı.

Nahit Ergene Orta Okulu tarafından Elazığ Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi'nde bilim tarihçilerinden 94 yaşında vefat eden Prof. Dr. Fuat Sezgin ile 'Bilim Tarihine Yolculuk' temalı söyleşi düzenlendi. Söyleşinin moderatörlüğünü Prof. Dr. Zahir Kızmaz yaparken, konuşmacı olarak Dr. İbrahim Halil Üçer, Dr. Ercan Çağlayan ve öğretim görevlisi Ahmet İğidi yer aldı. Çok sayıda öğretmen ve öğrenci söyleşiyi takip etti.

Prof. Dr. Fuat Sezgin'in ömrünü bilime adadığını aktaran Prof. Dr. Zahir Kırmaz, “Fuat Sezgin'in derdi davası İslam dünyasıdır. İslam dünyasının bu haline bir alternatif oluşturmak. İslam dünyasının bilim alanında ciddi çap ve başarı elde ettiğini ortaya koymak. Gelecekte de batı ile hesaplaşacak bir genç neslin külliyatını oluşturmaktır. Bu açıdan baktığımızda Fuat Sezgin bize ve gençlere batı ile hesaplaşmanın yükünü omuzlarımıza bıraktığını görmekteyiz. İnsanların öz güvenle bu konun savunuculuğunu yapabileceğini anlıyoruz. Fuat Sezgin çok ciddi bir dava adamı ve vizyon adamı olduğunu görmekteyiz” dedi.

Okulu Müdürü Şefik Çelikten ise, “Aynı çağın ve aynı toprakların çocuklarıyız. Fuat hocam, bilim tarihine özellikle de İslam bilim tarihine özgün ve orijinal meseleler koyması, bilim tarihinde otorite olmasıdır. Fuat hocamın dünya çapında bir otorite olmasına rağmen uzmanları dışında başkaları tarafından tanınmaması bilinmemesidir. Fuat hocamın disiplini bilim tarihine getirdiği anlayışı İslam dünyası olarak batı karşısındaki kompleksten kurtulmamız gerektiği ve birçok yönünden istifade etmemiz gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. (iha)

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN
ELAZIĞ'DA KATLI KAVŞAĞIN YIKIMI İÇİN "HALK OYLAMASI" BAŞLADI
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ!