Advert

Tütünle mücadelede toplantıları devam ediyor

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Tütünle mücadelede toplantıları devam ediyor
Tütünle mücadelede toplantıları devam ediyor İzzet TUMAY
Bu içerik 252 kez okundu.

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolünü düzenleyen ve kapalı mekanlarda tütün ürünü tüketimini yasaklayan 4207 sayılı kanun kapsamında ilde faaliyet gösteren, kahvehane, çay ocağı, kafe ve kafeterya temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı düzenlendi.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı’na bağlı Tütün ve Madde Bağımlılığı İle Mücadele Birimi tarafından kurumun konferans salonunda düzenlenen toplantıya; Elazığ Vali Yardımcısı Uhut Emre Koyuncu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Abdulkadir Kantarcıoğlu, Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Ali Atar, Emniyet Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürü Seydi Ertekin, Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, Elazığ Kahveciler ve Kıraathaneciler Odası Başkanı Nihat Bozkurt, TÜKAF Derneği Başkanı Yusuf Uğur, Elazığ Belediye Başkanlığı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü'nden yetkililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Kantarcıoğulu, umuma açık kapalı alanlarda tütün ürünleri tüketiminin zararlarının anlaşılması ve ilde bu konuda bir kültür oluşması açısından iş yeri sahiplerine büyük iş düştüğünü belirterek, “Bu mücadelede en büyük paydaşımız iş yerleridir. Bu sorunun çözümü için sizlerin desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Koyuncu ise yaptığı konuşmada, “Bilindiği üzere dünyadaki en büyük halk sağlığı sorunlarından birisi tütün ve tütün ürünü kullanımıdır. Tütün doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlerde ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır. Tütün, önlenebilir hastalık ve ölüm nedenleri arasında birinci sırada gelmekte olup, günümüzde dünyada yaklaşık 1,3 milyar kişi sigara içmektedir ve sigara içenlerin büyük bölümü gelişmekte olan ülkelerde yer almaktadır” dedi.

Ülkemizde de 4207 sayılı Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Hakkındaki Kanun Hükümleri ile umuma açık kapalı alanlarda tütün ürünü tüketiminin yasaklandığını belirten Koyuncu, “Sigara dumanı evler de dahil tüm kapalı alanlarda başlıca hava kirliliği nedenidir. Bilimsel veriler kapalı alanlarda sigara dumanına maruz kalanlarda kalp krizi ve kanser riskinin ciddi oranda arttığını göstermektedir. Sigara dumanına maruziyet akciğer kanseri riskini yüzde 30 oranında artırmaktadır. Toplumu pasif sigara dumanının etkilerinden korumak için Dünya Sağlık Örgütü öncülüğünde çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda Valiliğimiz bünyesinde Dumansız Hava Sahası Denetim ekipleri oluşturulmuş olup, çalışmalarını sürdürmektedir. Bu toplantının amacı ilimizde bulunan işletmeleri, dumansız hava sahası uygulamaları ve mevzuatlar hakkında bilgilendirmek ve siz işletme sahiplerinin bu konuda desteğini istemektir. Bu amaçla toplantıya katılan herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Daha sonra İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birim Sorumlusu ve Şube Müdürü Erkan Kaya’nın tütün ürünlerinde pasif etkilenim, dumansız hava sahası uygulamaları, kapalı alan tanımının yanı sıra Elazığ Belediyesi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin ruhsatlandırma çalışmaları hakkındaki sunumları ile devam eden toplantı, STK temsilcileri ve işyeri sahiplerinin sorunları ve çözüm önerilerinin dinlenmesi ile sona erdi. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ