Advert

İntihal.net ile Fetö’cü kavramlar ayıklanıyor

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İntihal.net ile Fetö’cü kavramlar ayıklanıyor
İntihal.net ile Fetö’cü kavramlar ayıklanıyor İzzet TUMAY
Bu içerik 280 kez okundu.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Özer ve ekibi tarafından yazılan ve MEB’e 2 yıllığına ücretsiz olarak verilen program 2 yeni modül ilavesi ile yeni bir çalışma daha yapmaya başladı. Program sadece bu boyutu ile devlete 23 milyon Dolar kazandırdı

İntihal.net ile Fetö’cü kavramlar ayıklanıyor

İrfan ARSLAN / Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bedri Özer ile ekibi tarafından yazılımı yapılan program Milli Eğitim Bakanlığı'na 2 yıllığına ücretsiz olarak verilmiş ve kullanımına başlanmıştı. İntihal adlı program, MEB ders kitaplarında yapılan alıntıları belirleyip bunları ortadan kaldırıyordu. Aynı programa 2 modül ilave edilerek yine ders kitaplarında yer alan argo sözcükler ile özellikle FETÖ terör örgütü elemanlarınca kitaplarda yer alan yazı ve alıntılar da belirlenerek kitaplardan çıkarılıyor.

MEB ders kitaplarının incelenmesinde ilk kez ‘yapay zekâ’ taramasına geçti. Türkiye’nin ilk yerli yazılım programının yapay zekâ özelliği, FETÖ’cü üslubu, argo kelimeleri, cinsiyetçi söylem, ırkçılık ve intihali kıskaca aldı. Yapay zekâ, yeni müfredat için başvuran 993 taslak kitabın 100’den fazlasında ‘sakınca’ buldu, 12 kitap yasaklandı.

Yapılan çalışmayla ilgili olarak açıklamada bulunan Prof. Dr. Bedri Özer ve Özcan Bayrak, gazetemize yaptığı özel açıklamada şunları söylediler: “Bilindiği gibi biz yazmış olduğumuz İntihal.net adlı projemizi MEB’e 2 yıllığına hiçbir ücret almadan verdik. MEB bu alandaki programı yurt dışından almak istediğinde 16 milyon Dolar teklif verilmişti. Biz bu program ile ülkemizin 16 milyon Dolar'ının ülkemizde kalmasını sağladık. Bunun yanında bir başka program için 7 milyon Dolar teklif verilmişti. Biz bu paranın da ülkemizde kalmasını sağladık. Yapmış olduğumuz bu proje ile dünyadaki 4 önemli yazılım programından biri olmuş durumdayız. Bu işe başlarken 1 kişiyle yola çıktık. Şu anda sadece 12 bilgisayar mühendisimiz var. Hedefimiz 50 bilgisayar mühendisi ile dev bir yazılım firması haline gelmek. Bunun için de devletimizin bizi desteklemesi gerekiyor.

Tamamen yerli ve milli olan bu yazılım programından önce de şu anda ülkemizde 80 üniversitenin kullandığı Sobiyad. Com adlı bir yazılım yapmıştık. Bunun da çok önemli bir yazılım olduğunu belirtmemiz lazım ancak İntihal’e göre daha küçük bir yazılım. Üzerinde çalıştığımız yeni bir program var. Bunun da çok önemli bir yazılım olacağına inanıyoruz.

Biz özellikle MEB ders kitaplarına sızan ve bu sızmayı 15 yıllık bir süreç içinde çok sistematik olarak yapan malum örgütün bu sızmasını önlemek adına MEB’in başlattığı çalışmayı da yazılım programına ilave ittiğimiz bir modül ile yapacağımızı belirttik ve bunu yaptık. Bakanlığın yaptığı çalışmanın sonuçlarını biz de basından öğrendik. Son derece işlevsel olduğunu öğrendik. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca ders kitaplarında yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık bin kitap değerlendirilmiş ve bu kitaplardan 100’den fazlası sakıncalı bulunurken, 12 kitap ise yasaklanmış.

Bizim hedefimiz var. Bu hedefimiz yazmış olduğumuz bu yazılım programı ile dünyaya açılmak. Şimdi bazı ülkelerle temas halindeyiz. Tamamen yerli ve milli olan bu yazılım ve üzerinde çalıştığımız yeni yazılım ile hem ülkemize bu alanda önemli hizmet vermeyi hem de ülkemizin bu alanda dışarıya ödediği paraları ülkemize geri getirmeyi amaçlıyoruz. Yeterli destek -ki bu desteği devletimizden bekliyoruz- bulursak bu alanda çok önemli ve başarılı adımlar atacağımızı biliyoruz.  Şu anda KOSGEB’in desteğini almış olan 2 firmadan biriyiz. Biz bu çalışmalarımızın devletimiz tarafından daha büyük destekler verilmesi durumunda daha önemli boyutlara taşımaya hazırız.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ