Advert

Akılcı ilaç kullanımı toplantısı yapıldı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Akılcı ilaç kullanımı toplantısı yapıldı
Akılcı ilaç kullanımı toplantısı yapıldı İzzet TUMAY
Bu içerik 201 kez okundu.

Akılcı ilaç kullanımı programı kapsamında ilaçların akılcı kullanımının sağlanması amacıyla Elazığ’da görev yapan aile hekimlerine, ilgili uzman hekimlere ve diş hekimlerine yönelik bir toplantı düzenlendi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Ofisi ve Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda Elazığ’daki bir otelde düzenlenen toplantıya; Sağlık Bakanlığı ve Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü'nden yöneticiler, İstanbul Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi'nden akademisyenler ve hekimler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, “Bilindiği gibi gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı dünyada çok önemli sorunlara neden olmaktadır. Bunların başında hastalıkların artması, hatta ölümlerin artması, antibiyotik direncinin artması, dirençli bakterilerin çoğalması, bunlarla enfekte olan hasta sayısının artması ve buna bağlı olarak yine ülkemizde büyük bir ekonomik yük getirmektedir. Dünya da tabi akılcı ilaç kullanımına yönelik birçok çalışmalar başlatılmış. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığımıza bağlı Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı tarafından çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu günkü bu toplantıda bunlara bir örnektir” şeklinde konuştu.

Akılcı ilaç kullanımının geliştirilmesinde en büyük rolün hekimlere düştüğünü belirten Doç. Dr. Polat, “Özellikle hastalar, hasta yakınları, eczacı, hemşire, sağlık çalışanları, medya da bu paydaşlar arasında yer almaktadır. Türkiye de akılcı ilaç kullanımı çalışmalarında Elazığ olarak Türkiye ortalamasına göre çok daha iyi durumdayız. Bu konuda Akılcı İlaç Kullanımı Daire Başkanlığı’na, hekimlerimize ve değerli Elazığ halkına özellikle teşekkür ederim. Buradan halkımıza da seslenmek istiyorum. İlaç konusunda çok ısrarcı olmamaları gerekmektedir. Çünkü hekim arkadaşlarımız sizler için en güzel tedaviyi düzenlemektedir” dedi.

Konuşmaların ardından başlayan eğitimde, Akılcı İlaç Kullanımı Dairesi Başkanı eczacı Mesil Aksoy "Akılcı İlaç Kullanımı Faaliyetleri ve Verilerle Antibiyotik Kullanımı", Prof. Dr. Ateş Kara "Mikrobiyota", Prof. Dr. Alper Somer, "Ateşli Çocuğa Yaklaşım" ve Prof. Dr. Zeynep Ülker Tamay da "Penisilin Alerjisinden Ne Kadar Korkmalıyız?" konulu sunum yaptı. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ