Advert

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Bu içerik 471 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Amaçları ilin sorunlarına çözüm getirmek ve insanların sıkıntılarını çözmek olan STK’ların çatısı altında toplandığı STK Platformu kendi yaptığı çalışmaya ters düştü.

Elazığ’ın en önemli sivil toplum kuruluşu olan ve ildeki sivil toplum kuruluşlarını bir çatı altında toplayarak onların liderliğini yapan Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, ülkemizde ve ilimizde yaşanan sıkıntıların önüne geçilmesi amacıyla yaptığı çalışmalara ters düştü.

Geçmişte Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'nun yaptığı, “Levhalarımız Türkçe olsun. Türkçe konuşalım” çalışmalarına biz de destek vermişken, aynı platformun yaptığı son etkinliğin adına bakınca kendisi ile tezata düşmesi üzüntü ile karşılandı. STK Plaftormu geçmişte Türkçeyi korumanın çabasını gösterirken bugün tanıtım kelimesi yerine Fransızca olan 'lansman’ı kullanıyor.

Lansman nedir?

Lansman, kökeni Fransızca olan bir kelime. Fransızca anlamı ise tanıtım. Yani tam olarak anlamına batığımızda 'launchier' kavramından ortaya çıkan kavram. Bir ürün/hizmet ya da firmanın belirlenmiş bir konumlandırma ile markete sürülmesi durumunu, yani ilk kez ortaya çıkışını dile getirir.

Türkçenin zenginliği ve diğer dillere üstünlüğünü ortaya koyan Kaşgarlı Mahmut’un yazdığı Divanü Lügati't-Türk, Türkçenin ilk temel eseri olarak kabul edilir. Bu eserin yazılış amacı Türkçenin önemli bir dil olduğunu anlatmak ve Araplara Türkçeyi öğretmek. Güçlü medeniyetler inşa etmek için dil en önemli öğedir. Güçlü medeniyetler güçlü dillerle inşa edilebilir. Yabancı dille bir medeniyet oluşturma şansınız yoktur. Dilimize gerekli hassasiyeti göstermiyoruz. Caddemize, sokağımıza, konuşurken hiç gereği yokken cümlemizin içine bir yabancı kelimeyi koymayı bir ayrıcalık, bir farklılık olarak ortaya koyuyoruz ki gerçekten bu çok acı.

Tanıtım yerine 'lansman', yenileşmenin yerine 'inovasyon', toplantıyı yöneten kişiye 'moderatör' demenin mantığını kim, nasıl açıklayabilir? Ne mantığı var, cehaletten başka ne var? Toplu konutlara 'life' ve 'world' gibi isimler koymanın, hastanelere 'hospital' demenin gerekçesini biri bana söyleyebilir mi? Özentiyle dilimizin kirletilmesine kimin ne hakkı var?

Hele bunu ilimizde, geçmişinde Türkçeyi koruma ve yaygın olarak kullanma faaliyetini yapmış STK Platformu'nun yapması çok daha büyük bir yanlış.

Biz, fert olarak, toplum olarak, millet olarak kendi dilimize sahip çıkmıyor, kendi sözlüğümüz içinde bulunan kelimelerin yerine yabancı kelimeleri seçip bunu da büyük bir marifetmiş gibi kullanıyorsak, başkalarının bizi etkisi altına almış olduğunun göstergesini ortaya koyarız.

elazığ elazığ haberkent haberkent stk çelişme özel haber haberler irfan aslan
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ