Advert

Ocakbaşı sohbetinde Beyzade Efendi ele alındı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Ocakbaşı sohbetinde Beyzade Efendi ele alındı
Ocakbaşı sohbetinde Beyzade Efendi ele alındı İzzet TUMAY
Bu içerik 330 kez okundu.

Türk Ocakları Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ocakbaşı sohbetlerinin ilkinde Harput gönül sultanlarından Beyzade Hacı Ali Rıza Efendi ele alındı. Programa konuşmacı olarak araştırmacı yazar Sedat Çağlayan katıldı.

Türk Ocakları Elazığ Şubesi tarafından düzenlenen ocak başı sohbetlerinin ilkinde Harput gönül sultanlarından Beyzade Efendi ele alındı.

Sohbet konusunun önemine dikkat çeken Türk Ocakları Elazığ Şubesi 2. Başkanı Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Erdoğan, “Türk kültüründe, İslam kültüründe iz bırakan büyük ve mümtaz şahsiyetler yetiştirmiş bir bölgemizdir. Bu insanlardan bir tanesi de Beyzade Efendi’dir. Beyzade Efendi aslen Türkistanlı olup babası, dedesi önce Mısır’a daha sonra Harput’a geliyor. 19. asrın başında yani 1810 yılında doğmuş 20. yüzyılın başında 1904 yılında da vefat etmiş 10'dan fazlada kitabı olan değerli bir şahsiyetimizdir. Ancak ben burada bir hususu da belirtmek istiyorum; Beyzade Efendi ilim adamlığının yanında da aynı zamanda da bizim meşark dediğimiz tasavvufa da merak salan hatta bu arada da halife olmuş şahsiyetlerden birisidir. Onların hayatına baktığımızda bugünkü birtakım tarikatlara, tasavvufa benzetmek doğru değil. Çünkü bu insanlar temele bilgiyi koymuş insanlar. Gerçekten iyi eğitim almış, kaliteli eğitim almışlar. Gerek dini eğitim, gerek beşeri eğitimlerin birçoğunu da silmiş insanlardır” ifadelerini kullandı.

Programa konuşmacı olarak katılan araştırmacı-yazar Sedat Çağlayan ise, “Harput’umuz hakikaten alimi ulema yatağı. 1600’lı yılardan beri araştırmalarımız var. Hakikaten oradaki medreselerde bu gibi hem ilim yönünden hem tarikat yönünden çok muhterem insanlar yetişmiş. Bunların başında da Beyzade Efendi geliyor. Aslen Türkistanlı olup ceddi Türkistan’dan Buhara’ya geliyor, Buhara’dan da Mısır’a hicret ediyorlar tabi oymaklar halinde. Mısır’a geliyorlar, Mısır’a 1789’da Napolyon’un Mısır istilasıyla mecburen bazı oymaklardan, bazı aşiretlerden bazıları tekrar Şam Halep tarekiyle Musul’a geliyorlar. Bunların başında da Beyzade Efendi’nin babası Bakırbay idaresindeki 40 kişilik bir kafile de Musul’a geliyor. Musul’da bir süre kalıyorlar, daha sonra kardeşiyle beraber Harput’a geliyorlar. O dönem tabi Harput ilimin beşiği sayılacak derecede ileri bir seviyede. Ticaretin yapıldığı ve İpek Yolu'nun bulunduğu muazzam bir şehir olması hasebiyle ve İslam dinine de hakikaten layıkı ile hizmet ettiklerinden dolayı diyorlar ki biz Harput’a yerleşebiliriz” diye konuştu. Haber Merkezi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZAM ORANINDA UZLAŞILDI!
ZAM ORANINDA UZLAŞILDI!
92 YAŞINDAKİ ÖZEREN, 3 GÜNDÜR KAYIP!
92 YAŞINDAKİ ÖZEREN, 3 GÜNDÜR KAYIP!