Advert

İzzet TUMAY
Bu içerik 127 kez okundu.

Elazığ'da ve Avrupa'da yaşayan bir aşiret vakıf çatısı altında bir araya geldi

Kasıman Vakfı kuruldu

Elazığ'da özellikle Kovancılar ve Karakoçan ilçelerinde yaşayan Kasımanlar aşireti kurulan bir vakıf çatısı altında bir araya geldi.

Murat İnce başkanlığında kurulan vakfın amacı konusunda açıklamalarda bulunan Av. İzzettin Demir, "Vakfımız ilimizde, ülkemizde ve Avrupa'da bulunan yaklaşık 25 bin kişinin, tarihi geçmişini gün ışığına çıkarmak, aşiretimizin gelişmesi ve güçlenmesi adına çalışmalar yapmak, tarihi değerlerine ortaya çıkarıp bunların sahiplenilmesini sağlamak, vakfımızın güçlenmesi adına gerekli çalışmaları yapmak üzere kuruluşunu tamamlamıştır. Bundan sonraki süreç içinde vakıf olarak farklı bir çalışma içine girerek, hem Kasıman aşiretini tanıtma hem de bu aşiretin geleceğe daha güçlü bir yapıda taşınmasını sağlamak olacaktır” dedi.

Vakıf üyelerinden Mehmet Emin Yeşilkaya ise, “Kasıman aşireti Zaza aşiretlerinin en büyüğü olarak bölgede yaşamıştır. Bugün Elazığ merkez olmak üzere ülkemizin çeşitli şehirlerinde ve Avrupa'da olmak üzere 25 bin civarında bir nüfusa sahiptir. Avrupa'daki Kasıman aşireti bir dernek çatısı altında birleşmiş, bir araya gelmişlerdir. Bu vakfı kurmamızdaki amaç aşiret arasında var olan aile bağını daha güçlü bir hale getirmektir. Gelecek kuşaklara bu bağı daha güçlü bir şekilde nakletmektir” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞTE AK PARTİ'NİN İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ ADAYLARI
İŞTE AK PARTİ'NİN İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ ADAYLARI
81 İLDE TANZİM SATIŞI OLACAK
81 İLDE TANZİM SATIŞI OLACAK