Advert

Terzilik ile geçen 67 yıllık ömür

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Terzilik ile geçen 67 yıllık ömür
Terzilik ile geçen 67 yıllık ömür İzzet TUMAY
Bu içerik 283 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / Elazığ’da, genç yaşta öğrendiği terzilik mesleğini 67 yıldır sürdüren 72 yaşındaki Süleyman Tunç, günün şartlarına yeni düştüklerini söyledi.

Terzilik mesleğine 7 yaşında başladığını belirten Tunç, ”Ben 7 yaşında terzi çırağı olarak bu zanaata başladım. 1970 yılında da kendi dükkanımı açtım tabi o zaman bereketli yıllardı İstanbul’dan senede 3 kere kumaş getirirdik. Benim 10 tane kalfa çalıştırıyordum. Ben bu meslekte 3 evladımı büyüttüm. Ama günümüzde bu meslek konveksiyona dönüşünce tamamen bitme noktasına geldi. Şu an dükkan kiramı dahi ödeyemeyecek noktaya geldim. Birçok eleman yetiştirdim, kimi Elazığ’da dükkan açtı kimileri ise başka şehirlerde bu mesleği yürütüyor. Şu anda çırak bulmak mümkün değil. Yanımda 66 yaşında çalışan bir çırağım var sadece. Eskiden takım elbise diktirmek modaydı insanların vazgeçilmezleri arasındaydı. Ama günümüzde günde iki üç tane pantolon paçası yaparak, ceketin boyunu kısaltarak günü bitiriyoruz. Bizi öldürdüler, bu alanda ne meslek kaldı ne zanaatkâr kaldı. Bugün bir metre kumaş olmuş 120 lira. Pahalılıktan olayı bu kumaşı dükkanımıza koyamıyoruz. Bu kumaşı koyamayınca müşteri adam konfeksiyoncudan alıp getiriyor sana da pantolon, ceket boyunu kısalttırıyor. Bu sıkıntıdan dolayı da biz geçimimizi sağlayamıyoruz esnaf olarak perişan bir haldeyiz. Terzi esnafının içerisinde yaş itibarıyla en yaşlısı benim ama hala çalışıyorum. Bu meslek çok zevkli bir meslek yapmış olduğun işin müşterinin üzerinde görünce mutlu oluyor, gurur duyuyorsun kendinle" dedi.

‘GENÇLERE BU ZANAAT ÖĞRETİLMELİ’

Terzi zanaatının bitmemesi için kursların açılması gerektiğini belirten Tunç, ”Ben 74 yaşındayım, gözler görmemeye başlayınca bir zaman sonra bırakmak gerekiyor. Ama bu meslek bereketli bir meslektir. Zanaat sahibi olmak isteyen gençlerimize bu mesleği yapmaları için teşvik etmeliyiz. Terzilik öyle bir meslektir ki ülkenin en büyük adamı bile terzi karşısında esas duruşa geçer, böyle kıymetli bir sanattır. Bunu devam ettirilmesi için yetkililerin adım atması gerekiyor" diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZAM ORANINDA UZLAŞILDI!
ZAM ORANINDA UZLAŞILDI!
92 YAŞINDAKİ ÖZEREN, 3 GÜNDÜR KAYIP!
92 YAŞINDAKİ ÖZEREN, 3 GÜNDÜR KAYIP!