Advert

Aydın: Gönül belediyeciliği ile mühür vurdum

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
 Aydın: Gönül belediyeciliği ile mühür vurdum
 Aydın: Gönül belediyeciliği ile mühür vurdum İzzet TUMAY
Bu içerik 1226 kez okundu.

Beldede hem hizmet verdi hem de belediyeyi borçsuz bir yapıya kavuşturdu. Merkez beldelerde olanları Sarıcan’a kazandırma gayreti gösteren Başkan Aydın, 31 Mart seçimlerinde aday değil. Aydın:

Gönül belediyeciliği ile mühür vurdum

İrfan ARSLAN / Elazığ’ın Karakoçan ilçesine bağlı Sarıcan Belde Belediye Başkanı Faruk Aydın, 5 yıllık hizmet süresi içinde hem beldenin gelişimini sağlayan çalışmalar yaptı hem de yaklaşık 7.5 milyon TL'lik hizmet getirmesine karşılık belediyenin borçlarını ödeyip borçsuz bir belediye oluşturdu.

31 Mart yerel seçimlerinde tekrar aday olmayacağını açıklayan Sarıcan Belediye Başkanı Faruk Aydın ile yaptığımız röportajda, HaberKent gazetesi olarak başarısının hikayesini kamuoyu ile paylaşmak istedik.

İşte, hem hizmet getirmenin hem de belediyenin borçlarını ödeyip borçsuz bir belediye oluşturan Başkan Faruk Aydın’ın açıklamaları...

 

Sarıcan Belediye Başkanlığı'nı düşünürken neleri amaçladınız? Bugün tekrar aday olmayacağınız bir seçim süreci öncesi yaptığınız çalışmalar hakkında neler söyleyeceksiniz?

 

Elazığ'da merkezde bulunan beldelerde ne varsa ben de bunları Sarıcan’a kazandırma gayretinde oldum. Belediye başkanı seçilmemin ardından beldemize bunları kazandırma çalışmaları yaptım. 2014 yılında yerel seçimlerde Sarıcan’a belediye başkanı seçilmemin ardından, köy görünümünde olan beldemin önce fiziki değişimini yapmanın çabasında oldum. Benden önceki belediye başkanları beldenin özellikle altyapı çalışmalarını yapmışlar. Örneğin kanalizasyon çalışmasının yüzde 90’ını tamamlamışlar. Ben göreve başlamamın ardından beldenin öncelikle köy görünümünden kurtulması için çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Bunları yaparken hiç kredi kullanmadım. Bunun yerine ikili ilişkiler, büyük şehir belediyelerinden katkı sağladım. Elazığ Belediyesi'nden yardım aldık.

Göreve başladığım süre içinde Sarıcan Belediyesi'nin altyapı çalışmalarından dolayı 1.5 milyon TL borcu vardı. Burada özellikle şunu belirtmem gerekiyor. Sarıcan Belediyesi'nde 14 kişi çalışıyoruz.

Üstyapı çalışmaları kapsamında önemli adımlar attık.

Sarıcan’ın öncelikli olarak köy görümünden kurtulması adına çalışmalara başlarken, bir planlama yaptık. Bu planlama kapsamında 147 bin m2 parke taşı döşedik. 4 km. kaldırım yaptık. 20 yıllık bir futbol sahamız vardı, terk edilmişti. Spor Toto Teşkilat Başkanlığı'na başvuruda bulunduk. Hazırladığımız projeye 600 bin TL ödenek alarak mükemmel bir sentetik yüzeyle bir futbol sahası yaptık. Işıklandırmalı, soyunma odalı olarak standartlara uygun bir sahaya kavuştuk. Beldemizde çocuk parkı yoktu. Sadece küçük oyun grupları vardı. 2 bin 235 nüfusun yaşadığı beldemizde Gölyaylası mahallemizde çok güzel bir çocuk parkı yaptık. Ardından Göl mahallemizde bir park inşa ettik. Çocuklarımız bir anda farklı bir kültürle tanıştı.

Sarıcan Belediye binamız çok iyi bir durumda değildi. Bu binanın yenilenmesi çalışmalarını yaptık. Bugün gerçekten son derece iyi bir konuma getirdik.

Beldemizde bağ ve bahçeler yaygın. 1990 yıllarda Köy Hizmetleri tarafından yapılmış olan kanallar vardı. Açık olarak yapılmış olan bu kanallar tamamen tahrip olmuştu. Bu alanda bir çalışma yaptık. DAP Bölge Başkanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda hazırladığımız proje ile yaklaşık 1.5 milyon TL hibe ödenek alarak bu kanalları yeniledik. Kaldırımların yapılması, kanalların yenilenmesi, beldenin parke döşemesinin yapılması, çocuk parklarının yapılması, bank ve masaların konulması ile beldemizin çehresi değişti. Elazığ Belediyesi beldemize 2.5 dönüm üzerine çok güzel bir park yaptı. Molla Bahri adını verdiğimiz bu park ile birlikte beldemizde 3 park oldu. Dekoratif ışıklandırma diye bir çalışma yaptık.

Su problemimiz vardı. 90’lı yıllarda bir çalışma yapılmış. Bundan sonra bir çalışma yapılmamıştı. Biz bu konuda da bir çalışma yaptık. Suyun kaynağında üç kez drenaj çalışması yaptık. Bir mezramıza DSİ ile ortak yaptığımız çalışmalarda artezyen kuyusu açarak bu mezramızı bu kuyudan su verip beldenin suyunu artırdık.

Eski Sarıcan dediğimiz bölgemizin tahrip olan yolunu İl Özel İdaresi ile yaptığımız çalışma sonucunda yeniledik. Burada bulunan bir camimizi restare ettik. Vatandaşlarımızın çok büyük beğenisini kazandı.

Beldemizin sulama suyu barajı sorunu vardı. Bu 40 yıllık bir hikâye idi. Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile bir görüşme yaptık. Bu görüşme sonucunda 2015 yılında bu barajın yapımına başlandı. 2018 yılı sonu itibarı ile fiziki gerçekleşme çalışması bitti. Sulama barajı hazır. Bu çalışmada çok büyük emeğimiz oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı beldemize 4 adet lojman yaptı. Valiliğimiz tarafından çok güzel bir Gençlik Merkezi yapıldı. İş adamı M.Ali Dumandağ'ın beldemize yaptığı ziyaret sırasında ek okul binasına ihtiyacımız olduğunu belirttik. Sağ olsun kendisinin yaptırdığı bu bina önümüzdeki günlerde hizmete açılacak.

Makine parkımızı güçlendirdik

Beldemizde göreve başladığımızda 12 aracımız vardı. Ancak bunların önemli bir bölümü atıl durumdaydı. Biz görev süremiz içinde bu parkı güçlendirme ve yenileme çalışmaları yaptık. Bu çalışmalar kapsamında, bir itfaiye aracımız vardı, atıl durumdaki araçları elimizden çıkardık. Çevre Bakanlığı'ndan bir çöp aracı, İstanbul BŞB’den  bir kamyonet hibe aldık, Türkiye Belediyeler Birliği'nden bir kanal kazıcı aldık, bir belediye hizmet aracını kendi paramız ile aldık, bir greyderimiz vardı operatörümüz yoktu, bu greyderimizi satıp yerine bir ekskavatör satın aldık. Böylece makine parkımızı hem yeniledik hem de geliştirdik.

Bizim hedefimiz beldelerin fiziki olarak gelişmesini sağlamaktı. Bundaki asıl amacımız beldede yaşayan vatandaşlarımızın köyde yaşamadıkları bir beldede yaşadıklarını hissettirmekti. Yaptığımız çalışmalar sonucunda da bu alanda gerçekten önemli bir gelişme sağladık.

Hem hizmet getirdiniz hem de borçsuz bir belediyesiniz. Bu nasıl oldu?

Burada öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Önce niyetiniz halis olmalı. Ben bunu yaşayarak gördüm. Hazırladığım bazı projeler için ödenek talebinde bulunduğum yetkililer, hiç beklemediğim şartlarda bize destek oldular. Niyet iyi olunca akıbeti de hayroldu. İkincisi, sevmekle alakalı. Ben halkımı seviyorum. Ben başkan olduğumda belediyenin hiçbir alandaki sahip olduğu imkanları bilmiyordum. Mektepte öğrendiklerimizi memleketimizde uygulamak nasip oldu. Benim aday adayı olduğum dönemde bir arkadaşım bana, 'Git oraya mührü vur gel' demişti. İnanıyorum ki beldemde bunu yaptım ve hayır ile anılacağım. Çünkü bunun işaretlerini halkımızdan alıyorum. Bu benim için en büyük sermaye oldu.

31 Mart’ta aday değilim

Siyaset hizmet yapma aracı ise bunu yapma heyecanı olduğu süre içinde yapabilir. Benim bu göreve, bu beldeye olan hizmet borcumun olduğu kanaati ile oluştu. Neticede vatandaşlarımızın tercihi ile bu göreve getirildim. Bugün beldeme hizmet ettiğime, beldemin gelişmesi için elimden geleni yaptığıma inanıyorum. Burada şunu özellikle belirtmek istiyorum. Sarıcan altı ayı kış altı ayı yaz olan bir bölge. Doğal olarak burada altı ay içinde çalışma yapma imkânı buluyoruz. Bu durumda ben 5 yıllık bir belediye başkanlığı süremde ancak 2.5 yıl çalışma imkânı buldum. Bu süre içinde de gerçekten çok başarılı çalışmalar yaptığım kanaatindeyim. Düşüncelerimizin çok önemli bir bölümünü beldeme kazandırdığıma inanıyorum.

31 Mart için gerek partimden gerek milletvekillerimden gerek belde halkından çok büyük destek alarak bu göreve devam etmem talep edildi. Ancak ben zirvede iken bırakmak istedim. İstemek ve hayal etmek çok önemli. Ben istemedim. Hakkımızdan hayırlısı. Bu düşüncem ile yeni arkadaşlarıma bu görevi yapma imkânı da tanımış oldum.

Sarıcan’ın tümü akraba

31 Mart’ta yapılacak seçim için üç partinin adayı yarışacak. Bu beldede yaşayan insanların, soyadları farklı olsa da, tamamı akraba. Yapılacak seçimde, belediye başkanlığını kazanacak olan arkadaşımızın, beldemizde yaptığımız çalışmaları devam ettirmesini istiyoruz. Bunu yaparken de bizim yaptığımız gibi borçlanarak değil, hibe ve proje desteği alarak yapmaları ve bizim kendilerine teslim edeceğimiz borçsuz belediye konumunu devam ettirmeleri.

Beldenin sosyolojik yapısında kabilecilik var. Belediye başkanı bu alanda dar milliyetçilik yapmadan yönetim sergilemeli. Bakın burada şunu belirtmek istiyorum. Sarıcan'da yollar çok dardı. Yani yollar işgal edilmişti. Biz yaptığımız görüşmelerle işgalleri kaldırıp yolları genişlettik. Bu tamamen ikili ilişkiler ve karşılıklı anlayış sayesinde oldu.

Göreve gelecek olan arkadaşımız, İşkur kadrolarını hakkaniyetle paylaşmalı, makamını vatandaşa açık tutmalı, adaletli ve şeffaf olmalı. Vatandaşlarımızın bu konudaki kuşkularını gidermeleri durumunda, vatandaşın siyasete kuşkuyla bakmalarının önüne geçmiş olurlar. Göreve başlarken belirttiğimiz sloganları görev sıramız içinde kapalı bir konuma getirmemeliyiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

2 bin 235 nüfuslu bir beldeye 7.5 milyon TL tutarında bir yatırım yaptık. Bu kişi başına yaklaşık olarak 35-40 bin TL'lik bir yatırıma denk gelir. Bunu yaparken borçlanmadık.

Tabi siyasette de bürokraside de insanların bir hikayesi olması lazım. Ben bu konuda önemli bir hikaye yazdığıma inanıyorum. Gelecekte ise, bugüne kadar edindiğim deneyim ve tecrübelerim ile bürokraside ülkeme ve insanlarımıza hizmet vermeyi düşünüyorum. Olur mu bilmiyorum. Eğer imkân verilirse bu alanda da hizmeti en üst düzeyde vermeye hazırım, olmaz ise, kendi işimizi yapacağız.

HaberKent gazetesine baha bu açıklamaları yapma imkânı vermesinden dolayı da teşekkür ediyorum.

elazığsarıcan karakoçan farukaydın
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK