Advert

Çanakkale'nin en kıymetli emaneti: Türk bayrağı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Çanakkale'nin en kıymetli emaneti: Türk bayrağı
Çanakkale'nin en kıymetli emaneti: Türk bayrağı İzzet TUMAY
Bu içerik 544 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / Emekli Albay Alkın Erdoğan, 1915 yılında Çanakkale Savaşı'nı gören asırlık Türk bayrağının nasıl eline geçtiğini ve hikâyesini Haberkent’e anlattı.

Türk bayrağının 1915 yılında yaşlı bir çiftin evinden çıktığını belirten emekli Albay Erdoğan, ”Bu bayrak bir yaşlı çiftin evinden çıkan bir bayrak. Yaşlı çiftin evi yangına maruz kalıyor, yangın sırasında bunları kurtarmak istiyorlar, kurtarırken de bir bakıyorlar ki katlı bir bayrak var. Bunu da evden çıkartıyorlar. Rivayete göre de bu bayrak Çanakkale Savaşı'nda kullanılmış. Türk bayrağının dokuması, rengi ve baskısı o dönemlere ait" dedi.

'KENDİ ÇABALARIMLA KORUMAYA ÇALIŞIYORUM’

Çanakkale Savaşı'nın hiçbir yerde hiçbir şekilde gerektiği gibi yeni nesillere aktarılamadığını belirten Erdoğan, ”Çanakkale Savaşı'ndan kimse bahsetmek istemedi. Bahsedenler de hep hurafelerle bahsettiler. Benim çocukluğumdan beri Çanakkale’ye ilgim vardı. Çanakkale Savaşı'nı incelemeye başladım. İnceleme neticesinde baktım ki Çanakkale Savaşı'nda kalan malzemelerimiz yağmalanıyor. Her yağmurdan sonra orada bulunan belirli bir kesim Çanakkale Şehitliği'nde dolaşıp oradan çıkan tarihi objeleri toplayıp kolye, anahtarlık, maskot yapıp turistlere satıyor. Bu beni çok üzüyordu. Bundan dolayı bu tarihi objeleri gençlerimize anlatmak aktarmak için Çanakkale ile ilgili objeleri toplamaya başladım. Bu objeleri toplarken ticari bir amaçla değil aşk ve şevkle topladığımı gördükleri için birçok insan yardım etmeye başladı. Bundan dolayı bu hassasiyetimi bilen bir arkadaşım bana 'abi elime Çanakkale Savaşı'nda kullanılan bir bayrak geçti. Bu bayrağı sana hediye etmek istiyorum' dedi. Ben de seve seve kabul ettim. Bu bayrak bir yaşlı çiftin evinden çıkan bir bayrak. Yaşlı çiftin evi yangına maruz kalıyor, yangın sırasında bunları kurtarmak istiyorlar, kurtarırken de bir bakıyorlar ki katli bir bayrak var. Bunu da evden çıkartıyorlar. Rivayete göre de bu bayrak da Çanakkale Savaşı'nda kullanılmış. Türk bayrağının dokuması, rengi ve baskısı o dönemlere ait.  Bu bayrağı pek sergiye koyamıyorum çünkü yıpranmış durumda hiç açmıyor ve evimde naftalinleyip havası alınmış bir poşetin içerisinde kendi çabalarımla korumaya çalışıyorum, evlatlarıma da bu şekilde bırakacağım" diye konuştu.

'BÖYLE BİR BAYRAĞA SAHİP OLMAK ŞEREFTİR’

Böyle bir tarihi bayrağın kendisinde bulunmasından dolayı onur ve şeref duyduğunu belirten Erdoğan, ”Böyle bir bayrağın bende olması büyük bir onur ve şereftir. Ama öteki taraftan bu bayrağa dokunurken bu bayrağın neler yaşadığını, kimlerin elinde savaş meydanında dolaştığını düşününce tüylerimiz hâlâ diken diken oluyor. Eğer Çanakkale ruhunu bir nesillere aktarabilirsek bir yerlere gelebiliriz ama maalesef şu anda onu göremiyorum. Bu bayrağa ne zaman baksam hep duygulanmışımdır. Arkadaşıma buradan tekrardan teşekkür ediyorum. Bu bayrağı satın almak için birçok insan yüklü paralar teklif edilmiş ama kabul etmemiş" ifadelerinde bulundu.

'ÇANAKKALE DESTANINI NESİLLERİMİZE İYİ ANLATMADIK’

Çanakkale destanının genç nesillere iyi anlatılmadığını söyleyen Erdoğan, ”Çanakkale destanını gençlere farklı lanse edenler Çanakkale zaferini Osmanlı’nın son zaferi olarak göstermek için birtakım hikâyeler yaratmaya çalışan ve bundan bir şey çıkarmayan kişiler bu destanı itibarsızlaştırmak istediler. Çanakkale Savaşı'nda birçok boyut var, öncelikle muhteşem bir askeri deha var, muhteşem bir savunma sistemi var. Savunma sisteminin taarruzla pekiştirileceğine dair savaş taktikleri var. Bunlar bir kenara, o dönemde muhteşem bir arkadaşlık örneği var. Arkadaşım ölmesin ben öleyim denen bir duygu var. Öteki taratan muhteşem bir dindarlık var. Günümüzde din tüccarlığı yapanlarla hiç ilgisi alakası olmayan bir dindarlık var. Diğer taraftan aile ilişkileri var. Bunları günümüze maalesef taşıyamadık eğitim sistemimize buna dâhil edemedik. Oradaki arkadaşlığı, kahramanlığı bugünümüze getiremedik. Şu anda Avrupa’daki birçok ülkede Çanakkale’de çekilmiş resimler, o dönemden kalan eserler 30-40 dolara satılıyor, bunu görünce üzülüyoruz. Yabancı kaynaklar Çanakkale destanını bizden daha fazla anlatıyor. Birçok yazarımız Çanakkale ile ilgili kitaplar yazıyor ama genellikle ticari amaçla yazılıyor. Bizlerin nesillere sağlam bilgiler bırakarak onların tarihlerine yabancı kalmamasını sağlamalıyız. Bu konuda da Genelkurmay’ın elinde yazılı belgeler var, bu yazılı belgelerden Osmanlıca olanlarının Türkçeye çevrilip nesillere aktarılması lazım. Eğer bu nesil Çanakkale savaşının ruhunu anlarsa daha sağlıklı nesiller yetiştirebiliriz" diye konuştu.

'KÖY ENSTİTÜLERİNE YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE EĞİTİM PROGRAMLARI UYGULAMALIYIZ’

Tarihimizin gençlere iyi anlatılmasına vurgu yapan Erdoğan, ”Tarihi sevdirmek için tarihi iyi anlatmak lazım. Ama biz Orta Asya’dan beri tarihi yapan bir milletiz, tarihi iyi yapıyoruz ama tarihi iyi yazamıyoruz, bizim en büyük sıkıntımız bu. Bugün Kadir Mısırlıoğlu denilen bir adam var, nasıl bir tarih yazdığını bilenler var. Tarih parayla değil de gerçek duygu ve değerler yazılmalı. Ama bugün bir yere araştırma için girmek istediğinizde ilk önce sizin yandaş olup olmadığınızı araştırıyorlar ona göre arşivleri açıyorlar. Nutuk’u okumayan bir Atatürkçü kesimle karşı karşıyayız, Osmanlı tarihini okumayan ama onu günümüze taşımak isteyen bir nesille karşı karşıyayız, Türklerin Osmanlı’daki konumunu bilmeyen bir nesille karşı karşıyayız. Bundan da tek düğümlendiğimiz nokta eğitim sistemimiz. Eğitimimiz olmadığı gibi öğretimimiz de yok. Köy Enstitüleri'ne yakışır bir şekilde yeniden eğitim programları uygulamamız lazım. Bu eğitim okullarında tarihçileri yetiştirmemiz lazım,  tarih liselerinin, yüksekokullarının kurulması lazım bunlar bir ülke geleceği için çok önemli icraatlardır. Çünkü geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez" ifadelerini kullandı.

türkbayrağı çanakkalezaferi çanakkalesavaşı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK