Advert

TUNCER: TÜM ÇABAMIZ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
TUNCER: TÜM ÇABAMIZ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN
TUNCER: TÜM ÇABAMIZ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN İzzet TUMAY
Bu içerik 679 kez okundu.

Vatandaşların uygulamada olan harç indirimi ve İmar Barışı'ndan faydalanmalarını isteyen Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Tuncer:

Tüm çabamız vatandaşlarımız için

İrfan ARSLAN / Tapu ve kadastro alanında yapılan yenilikler ve yapılan çalışmalarda tüm amacın vatandaşların yaşadığı sıkıntıların önüne geçmek olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 16. Bölge Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Mahir Tuncer, “Bu alanda yapılan tüm yenilikleri ve düzenlemeleri müdürlüğümüz bünyesine kazandırarak vatandaşlarımızın istifadesine sunmuş bulunmaktayız. Bunların yanında halen uygulamada bulunan kat irtifaklı/kat mülkiyetli yerlerin satışındaki harç indirimi mart ayı sonuna kadar, İmar Barışı uygulamasından da vatandaşlarımızın kazancı olacağı için faydalanmalarını istiyoruz” dedi.

16. Bölge Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Tuncer, gazetemize yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: “Bölgemiz yetki sahasında bulunan 40 tapu müdürlüğümüzde bulunan 45 bin mimari projenin tarama ve elektronik ortamda paylaşma işlemine başlanılmış olup bu yılın ilk yarısında bitirilecektir. Bu proje 3 boyutlu kadastro dediğimiz gayrimenkullerin 3 boyutlu görüntülerini bir an önce vatandaşlarımıza sunma hedefidir. Yine tapu müdürlüklerimizde bulunan tüm evraklar taranıp dijital ortama aktarılacaktır.

Ayrıca 2018 yılında Web Tapu başvurusu ile tapu müdürlüklerimizde işlem yapmak isteyen vatandaşlarımızın İnternet üzerinden başvuru yapılması sağlanmış, böylece vatandaşların büyük bir iş gücü kaybının önünün geçilerek tapu müdürlüklerine gelgitler azaltılmıştır.

2019 yılında yapılan işlemlerde yeni tapu senetlerinin verilmesine başlanılacaktır. Tapu senetlerinde QR kodu basılmış, bu kod ile işlem gören tapunun internet ortamında haritasının görülmesi sağlanarak yanlış yerin satılmasının önüne geçilmiştir. Ayrıca bu yıl tesis edilen kat irtifakı/ kat mülkiyeti işlemlerinde mimari projelerde brüt ve net yüzölçümü bilgisi istenilecek olup, artık tapu senetlerinde bunların da görünmesi sağlanacaktır.

Yine sahteciliğin önüne geçmek için Noterler Birliği ile yapılan protokol gereği vatandaşların kullandığı vekaletlerin içeriğinin tapu personelince görüntülenmesi sağlanmıştır.

Yine ticaret sicil müdürlükleri tarafından üretilen ve tapu işlemlerinde kullanılan yetki belgelerine merkezi kayıt sisteminden (MERSİS) elektronik ortamda erişim sağlanmıştır. Bununla şirketlerin iş gücü kaybının önüne geçilmiştir. Gayrimenkulü olan vatandaşların gayrimenkul bilgilerini, üzerinde bulunan haciz, ipotek vb. şerh ve takyidat bilgilerini, yine bunların kaldırılıp kaldırılmadığını, gayrimenkullerinin haritadan yerini, tapu işlemlerindeki harçları e-devler üzerinden görüntülenmesi sağlanmıştır.

Gayrimenkul alım satımlarının gerçek bedel üzerinden yapılması için satılan gayrimenkulün değeri ile ilgili ekspertiz raporu istenmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Kat irtifaklı/kat mülkiyetli yerlerin satışındaki harç indirimi mart ayı sonuna kadar, İmar Barışı da haziran ayına kadar uzatılmıştır. Tüm vatandaşlarımızın her iki uygulamadan da faydalanmaları menfaatleri icabıdır.”

Tuncer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 16. Bölge Tapu ve Kadastro Müdürlüğü yetki sahasındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerinde 2018 yılı içinde 182 bin 310 adet tapu işlemi yapıldığını da kaydetti.

mahirtuncer tapuvekadastro elazığ
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK