Advert

ŞERİFOĞULLARI ÇÖLYAK HASTALARININ SORUNLARINI DİNLEDİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ŞERİFOĞULLARI ÇÖLYAK HASTALARININ SORUNLARINI DİNLEDİ
ŞERİFOĞULLARI ÇÖLYAK HASTALARININ SORUNLARINI DİNLEDİ İzzet TUMAY
Bu içerik 311 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / AK Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Şahin Şerifoğulları seçime gezilerine kısa bir ara vererek Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği Elazığ Şubesi’ni ziyaret etti.

Başkan adayı Şerifoğulları'na, Ak Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ, Ak Parti Kadın Kolları İl Başkanı ve belediye meclis üyesi adayı Gülersem Çopur da eşlik etti.

'4 BİN ÇÖLYAKLI HASTANIN SESİ OLMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Çölyak hastalarının ve aileleri çok büyük sorunlarla mücadele ettiğini belirten Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği Başkanı Rıdvan Fırat, "Her süreçte derneğimize sonsuz desteklerini sunan Prof. Dr. Yaşar Doğan ile birlikte 'Gelin gönüllerimizi birleştirelim' sloganıyla yaklaşık dört ay önce kurduğumuz Elazığ Çölyak ve Glutensiz Beslenme Derneği ilimizde ve bölgemizde bulunan yaklaşık 4 bin çölyaklı hastaya ve ailelerin sesi olmaya çalışıyoruz.  Bu hastalarımız ve aileleri hastalığın getirdiği çok büyük sorunlarla mücadele etmektedir. Bizlerde bu hastalarımızın sorunlarını çözmek için gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam ediyoruz. Tabi bu sorunların büyük çözümü bürokratik yollardan aşılması gerekmektedir. Bu noktada siz değerli büyüklerimizden destek beklemekteyiz. Hükümetimizin her konuda yaptığı başarılı hizmetlerin Çölyak hastalarına da yansıtmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Elazığ Belediye Başkan Adayı Şerifoğulları ise, "Malumunuz 31 Mart yerel seçimlerine 20 gün kaldı biz bugün buradaki toplantı formatımızı değiştireceğiz. Siyaset ve seçimle ilgili çok fazla konuşmayacağız. Sadece sizlerin sıkıntılarını, sorunlarını dinleyebilme adına sayın vekilimizle birlikte buradayız" dedi.

'TÜRKİYE'DE 500 BİN CİVARINDA ÇÖLYAK HASTASI VAR'

Türkiye'de 400 ila 500 bin civarında Çölyak hastası olduğuna dikkat çeken Çölyak Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yaşar Doğan da, "Daha önceki yıllarda da Çölyak dernekleri kuruldu ilimizde ama maalesef çok başarılı olamadılar. Çölyak hastalığı altıncı aydan sonra diyete buğday, çavdar gibi ürünlerin diyete girmesiyle ortaya çıkan bazen aşikar olan bazen gizli olan bir hastalık. Türkiye'nin bütün illerinde yaptığımız çalışmalar sonucunda Türkiye'de yaklaşık olarak 400 ila 500 bin civarında Çölyak hastalığı popülasyonu olduğunu tahmin etmekteyiz. Elazığ'da ise 3 bin civarında Çölyak hastası popülasyonu olduğunu düşünmekteyiz. Bunların yüzde 60'ı tanı almış, fakat tanı almayan çok büyük bir grup var. Çölyak hastalığında ürünler oldukça pahalı ve pahalı olsa bile bazen bu ürünleri bulmak mümkün olmamaktadır. Bu ürünlerin bulunması çocuklar başta olmak üzere bütün Çölyak hastaları için hayati önem arz etmektedir. Glutensiz ürünlerin günümüz şartlarında hastalarımıza daha kolay ulaştırılabilmesi için bu derneklerin çok büyük önemi var. Tabi derneklerin tek başına bu hastalıkla mücadele etmesi mümkün değil ancak yerel yönetimlerde veya hizmet bazında girişimlerle sağlanabilir. Bugün hükümetimizin desteğiyle Çölyaklı hastalarımıza  bazı ücretler aylık olarak ödenmektedir. Sayın başkan adayımızın, sayın milletvekilimizin, sayın kadın kolları başkanımızın ilimizde olduğu gibi ülke çapında bu derneğe destek verecekleri ümidiyle hepinize saygılarımı sunuyorum'' ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP VE İYİ PARTİLİ GENÇLER ATA'LARINA YÜRÜDÜ!
CHP VE İYİ PARTİLİ GENÇLER ATA'LARINA YÜRÜDÜ!
MADEN'DE İSTİŞARE TOPLANTISI
MADEN'DE İSTİŞARE TOPLANTISI