Advert

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN PULMONER REHABİLİTASYON ETKİNLİĞİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN PULMONER REHABİLİTASYON ETKİNLİĞİ
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN PULMONER REHABİLİTASYON ETKİNLİĞİ İzzet TUMAY
Bu içerik 281 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Türkiye GARD (Kronik Havayolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı) işbirliği ile her yıl planlı olarak organize edilen Pulmoner Rehabilitasyon Haftası’na dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak üzere Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir etkinlik düzenlendi.

Bu yıl 10-16 Mart 2019 tarihleri arası olarak belirlenen hafta çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Beslenme, Hareketli Hayat ve Kronik Durumlar Birimi tarafından Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi‘nde stant çalışması gerçekleştirildi. Hastanenin Pulmoner Rehabilitasyon Servisi’nde düzenlenen etkinliğe katılan ve aynı hastanede göğüs cerrahisi uzmanı olarak görev yapan Dr. Semih Koçyiğit Pulmoner, Rehabilitasyon Haftası ve amacı hakkında bir açıklama yaptı.

Halen Türk Toraks Derneği Elazığ Şubesi Başkanlığı görevini de yürüten Uzm. Dr. Koçyiğit, “Bu yıl 10-16 Mart tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında da ilimizde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Pulmoner rehabilitasyon, kronik solunum hastalıkların tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen tedaviye ek bir yöntemdir. Hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırması, hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması, komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesini özet olarak sıralayabiliriz. Pulmoner Rehabilitasyon programı 24 seans olmak üzere en az 8 hafta süre ile uygulanmalıdır. Egzersiz eğitimi bırakıldığında kazanımlar kaybedildiği için egzersiz alışkanlığının devam ettirilmesi gerekmektedir. Yaşam kalitesinde azalma veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına uygulanabilmektedir. Pulmoner Rehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanmakla beraber, KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistikfibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarımız da pulmoner rehabilitasyon programından başarılı bir şekilde fayda görebilmektedirler" şeklinde konuştu.

Daha sonra Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat ile Kronik Durumlar Birimi çalışanlarının etkinlik programı kapsamında Pulmoner Rehabilitasyon Servisi’nde tedavi gören hasta ve yakınlarına yönelik yaptıkları ziyaret ve söyleşilerle etkinlik gün boyu devam etti. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak