Advert

KAYISI ÜRETİCİLERİNE ‘ÇİL’ UYARISI

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KAYISI ÜRETİCİLERİNE ‘ÇİL’ UYARISI
KAYISI ÜRETİCİLERİNE ‘ÇİL’ UYARISI İzzet TUMAY
Bu içerik 228 kez okundu.

Yasemin GÖĞDEMİR/ Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kayısı ağaçlarında görülen yaprak delen (çil) hastalığına karşı ilaçlama zamanının geldiği belirtildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Kayısı ağaçlarında görülen yaprak delen (çil) hastalığına karşı ilaçlama zamanı gelmiştir. Başta kayısı olmak üzere sert çekirdekli meyve ağaçlarının yaprak, meyve, tomurcuk ve sürgünlerini hastalandıran çil hastalığı büyük oranda verim kaybına ve kalite düşüklüğüne neden olmaktadır. Lekelenen yapraklar zamanla delinerek erken dökülür. Meyvelerde oluşan lekeler ise meyvenin büyümesini engeller ve pazar değerini büyük oranda düşürür. Tomurcuklara bulaşan hastalık onların kurumasına neden olur Sürgünlerde zamk çıkar ve küçük kanserler oluşur. Bu hastalık ile mücadele yapılmaz ise %30-60 oranında verim kaybına neden olur.

Hastalıkla mücadele için henüz canlanmakta olan tomurcukları korumak amacıyla, çiçek tomurcukları açılmadan önce (pembe çiçek tomurcugu döneminde) %1'lik bordo bulamacı (100 lt.suya 1 kg.göztaş+500 gr. sönmemiş kireç veya 100 It suya 400 gr dozunda %50 bakırlı ilaçlardan biriyle ilaçlama yapılmalıdır.)”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SALEP SOĞANI TOPLAYANLARA 240 BİN TL CEZA KESİLDİ
SALEP SOĞANI TOPLAYANLARA 240 BİN TL CEZA KESİLDİ
MECLİS ÜYELERİ BELEDİYE BAŞKANINI SEÇECEK
MECLİS ÜYELERİ BELEDİYE BAŞKANINI SEÇECEK