Advert

YILMAZ, ELEP ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
YILMAZ, ELEP ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ
YILMAZ, ELEP ÜYELERİNİ BİLGİLENDİRDİ İzzet TUMAY
Bu içerik 238 kez okundu.

Elazığ Ekonomi Platformu (ELEP), haftalık olağan toplantısını Elazığ İş Kadınları Derneği (ELİKAD) Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık’ın ev sahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantıya Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz konuk oldu ve IPARD II 5. Başvuru Çağrı Dönemi ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan ELEP Dönem Başkanı Süleyman Kamaç, "Tüm üyelerimiz hatta ticari faaliyetle bulunan tüm vatandaşlarımız, TKDK’nın beşinci çağrısını dikkate alıp iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Devletimizin vermiş olduğu destekleri üyelerimize duyurmak için bilgilendirmeler yapıyoruz. TKDK İl Koordinatörümüze özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Platform ve şahsım olarak bu yolda yapılması gereken her türlü organizasyonda desteğe hazırız. Ayrıca ELEP olarak bu zor süreçte biraz tasarruf yaparak imalata devam ve ihracatı artırmak lazım" dedi.

ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık ise, "İçinde bulunduğumuz koşullar göz alındığında; sanayici, bir miktar tasarruf yaparak, mutlak üretime devam etmeli ve dış pazara yönelmelidir. Yani ihracat miktarını artırmalı ve katma değeri yüksek ürünleri üretmeye yönelmelidir" ifadelerini kullandı.

TKDK Elazığ İl Koordinatörü Yılmaz ise, yüzde 75'i Avrupa Birliği, yüzde 25'i Türkiye'nin eş finansmanından oluşan IPARD programı fonu 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmelere, destek almak için başvurulara ilişkin bilgi verildi.

Yılmaz şunları söyledi: "IPARD programı fonu kapsamında, faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak mali destek, geri ödemesiz (hibe) olarak kullandırılacak.

Çağrı bütçesi için belirlenen hibe tutarı toplamı 1,5 milyar TL olacak. Sunulacak projeler doğrultusunda; yapım işleri, makine ve ekipman alımları ile proje hazırlamayla ilgili hizmet alımları ve görünürlük harcamaları uygun harcama olarak değerlendirilecek.

Çağrı kapsamında çeşitli sektörleri ihtiva eden 2 ana tedbir bulunuyor. Bunlar, '101: Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar' tedbiri ile '103: Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar' tedbiridir.

101 tedbiri kapsamında; süt, kırmızı et, kanatlı eti ile yumurta üreten tarımsal işletmeler, 30 bin TL ile 3 milyon TL arasında değişiklik gösteren yatırım bütçelerine göre desteklenecek.

Bu tedbirle ilgili başvurular, TKDK Diyarbakır İl Koordinatörlüğü'nde 8 Nisan 2019 tarihinde saat 09.00'dan itibaren alınmaya başlanacak. Online Proje Başvuru Sistemi, 14 Nisan 2019 tarihinde saat 21.00'de kapatılacak. Başvuruların son teslim tarihi olan 17 Mayıs 2019'dan sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek.

103 tedbiri kapsamında; süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kanatlı eti ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektörleri, 180 bin TL ile 18 milyon TL arasında değişiklik gösteren yatırım bütçelerine göre desteklenecek.

Bu tedbirin yararlanıcıları, ilgili mevzuat gereğince küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak tanımlanan bütün tüzel ve gerçek kişiler olacak. Üretici örgütleri hariç olmak üzere, bütün başvuru sahiplerinin KOSGEB'e üye olmak zorunluluğu bulunuyor.

Destek oranı; gerçek ve tüzel kişiler için yüzde 40'ı, üretici örgütleri ve üretici örgütünün hâkim ortak (ortaklık payının yüzde 50'den fazla) olduğu tüzel kişilikler için toplam uygun harcama tutarının yüzde 50'sidir.103 tedbiri ile ilgili başvurular, TKDK Diyarbakır İl Koordinatörlüğünde 8 Nisan 2019 tarihinde saat 09.00'dan itibaren alınmaya başlanacak. Online Proje Başvuru Sistemi, 21 Mayıs 2019 tarihinde saat 21.00'de kapatılacak. Başvuruların son teslim tarihi olan 24 Mayıs 2019'dan sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
DOLAR'DA 'TIRMANIŞ' SÜRÜYOR!
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
ELAZIĞ'DA 2 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ