Advert

KADIN FARKIYLA KAFE İŞLETMESİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KADIN FARKIYLA KAFE İŞLETMESİ
KADIN FARKIYLA KAFE İŞLETMESİ İzzet TUMAY
Bu içerik 740 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ/ Hozat Garajı'nın tek kadın işletmecisi olan Alev Koç (36), bir kadın personeliyle beraber tüm zorluklara rağmen müşterilerine kaliteli hizmet vermeye devam ediyor.

11 aydır Demlik Kafe ismiyle kafe işleten kadın girişimci Alev Koç, "Hozat Garajı'nda tek kadın işletmeci olarak müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Amacımız sadece para kazanmak değil kaliteli ve huzurlu bir yer yaratmak" dedi.

Hozat Garajı'nda tek kadın işletmecisi olduğunu ve bunun diğer kadınlara örnek olacağını belirten Koç, "Bu sektöre bir büyüğümün önerisiyle girdim. Zaten birçok sektörde çalıştım fakat gördüğüm çok ciddiler sıkıntılar vardı. Ya emeğin sömürülüyor ya da tacize uğruyorsun. Bunlar bir kadının iş hayatında en çok karşılaştığı sıkıntılar. Fakat bunların bilinmesi ve buna karşı önlemler alınmaması daha kötü bir durum. Ben burayı açarken hiçbir sermayeye sahip değildim fakat istediğim bir iş alanıydı ve büyük bir özgüvenle bu kafeyi açtım. Keza öyle de oldu. Bu işe girdiğimde toplum tarafından çok ciddi ön yargılar oldu, çok çirkin söylemler oldu. Tabi bir kadın olarak burada kafe işletmem bazı kişileri rahatsız etti. Bu tür olumsuzlara karşı kafede samimi ve kaliteli bir ortam yaratmayı başardım. Bundan dolayı da çok mutluyum. Burada kadınların da iş hayatlarında üretim yapacakları mesajını verdiğime inanıyorum. Hozat Garajı esnafı içerisinde tek kadın işletmeci olmam işletmem adına büyük bir riskti. Çünkü her türlü insan potansiyeliyle karşı karşıyasın. İlk zamanlarda burada ön yargılar, baskılar ve burada iş yapmamı istemeyenler oldu fakat mücadele etmekten vazgeçmedim. Yaklaşık bir senedir burada müşterilerimize hizmet veriyorum burası benim ekmek kapım. Bir kadın arkadaşımla beraber burada bir şeyler yapıp ve geçimimizi sürdürmeye çalışan insanlarız. Bu işletmede benim hedefim sadece para kazanmak değildi ondan dolayı doğru davranışlar sergilemeyen insanları kafemden çıkarttığımı da bilirim. Öncelikli hedefim burada samimi ve huzurlu bir ortam yaratmak. Bu cesareti gösterip işletmemi açtığımda beni takdir eden insanlar da fazlasıyla oldu" diye konuştu.

'KADIN EMEKÇİLERE ÖNEM VERDİĞİNİ SÖYLEYENLER BİR KEZ OLSUN BURAYI MERAK ETMEDİLER'

Kadın emeğiyle ilgili yayın yapan bazı yayın organlarının, kişilerin bir kez bile sorunlara kulak vermediğinden yakınan Koç, "İnsanlar konuştuğu gibi davranmıyorlarsa orada kesinlikle bir sorun vardır. Yakın zamanda bazı arkadaşlarımızı bu konuda eleştirdim. Eleştirdiğimde ise benim bu eleştirilerimden ticari kaygım olduğunu, bundan dolayı böyle eleştiriler yaptığını söylediler. Ancak benim söylediğim şeyler çok farklıydı. Kadınların iş hayatı gerektiği vurgusu yapan, kadın dayanışmasını, kadının toplumdaki önemini, kadının özgürlüğünü, kadına olan baskıların son bulmasıyla ilgili defalarca yayın organlarında yer veren, yazan konuşmuş, yazmış insanların bu sorunları çözmek adına somut atmadıklarını gördüm. Ben bir kadın olarak 11 aydır burada bir hizmet veriyorum. Hozat Garajı'nda ilk kadın işletmeci benim, bundan dolayı kadınların ve duyarlı arkadaşlarımın bu iş hayatımda beni desteklemelerini bekliyordum. Burada şunu sormalıydılar; bu işletmeci burada ne kadar rahat, sorunu var mı, diğer işletmecilerin bu kişiye bakışları nasıl, kimler destekliyorlar? diye hiç merak etmediler. Bundan dolayı söylemle eylem arasında kendiyle çelişen insanları gördüğüm zaman kadınlar iş hayatında bir ilerleme olmayacağını düşünüyorum. Bundan dolayı bu konuda sadece yorum yapan ancak içselleştirmeyen hiçbir bireyin konuşma hakkına sahip olmadığını düşünüyorum. Kadınların iş hayatları ve emekle ilgili gevezelik yapan kişilerin sadece egolarını tatmin etmekten başka bir kazanımları yok'' şeklinde konuştu.

'UMARIM BURASI BİRÇOK KADIN İŞLETMECİ ADAYINA CESARET VERİR'

Koç sözlerine şöyle devam etti: “Kadının gerek iş hayatından gerekse sosyal hayatından dışlanmasının nedeni bence gene kadının kendisidir. Çünkü bir gerçek var, kadını istemeyen yine kadındır ve erkeğe anlamsız öyle güç öyle bir anlam vermiş ki kadının beceriksiz, işe yaramayan bir noktaya getirmiş bunu yapanda kadının yine kendisidir. Eğer kadınlarımız üretim de, birlikte çalışmada birbirlerine destek olmuş olsalardı kadınlarla ilgili bu tür ön yargılar hiç oluşmayacaktı belki de. Ben burayı bir kadın olarak 11 aydır çalıştırıyorum etrafıma baktığım zaman kadın arkadaşlarım tarafından ne destek nede noktaya koyan gene kadının kendisidir. Erkeği de yetiştiren bir annedir ve ben de bir anneyim takdir gördüm. Ben bu noktada bana en çok kadın arkadaşlarımızın destek çıkmasını beklerdim. Bunun da kadınların birbirlerine karşı egoları olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Erkekleri bir. Bundan dolayı her şey kadından geçiyor ama kadın yetiştirdiği erkeklerin erk zihniyetini destekleyici tavırlar sergilediği için bunun sonucunda kadınlar her alanda ikinci plana atılıyor. Umarım burası birçok kadın girişimci adayına bir cesaretlik örneği olur ve nice kadın işletmeciler şehrimize kaliteli hizmetler sunar ve bütün bu konuşmalara dayanarak okumuş ve etkilenmiş olduğum bir dörtlüğü söylemek istiyorum.

Doğdum babamın kızı oldum,

Evlendim kocamın karısı oldum,

Çocuğum oldu çocuğumun anası oldum,

Peki, ben ne zaman kendi olacağım’’

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ