Advert

SEÇİM BİTTİ AMA İNŞAAT SEKTÖRÜ HÂLÂ DURGUN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
SEÇİM BİTTİ AMA İNŞAAT SEKTÖRÜ HÂLÂ DURGUN
SEÇİM BİTTİ AMA İNŞAAT SEKTÖRÜ HÂLÂ DURGUN İzzet TUMAY
Bu içerik 327 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / Türkiye’de 4.5 yıllık seçimsiz bir döneme girilmesi konut sektörünü hareketlendireceği, konut faizlerinde düşüş beklentisi, KDV ve tapu harcı indirimleri ile zam görmeyen fiyatları alıcı için avantajlı bir döneme girilmesi bekleniyor.

Konut sektöründe yaşanan durgunluğun seçim sürecinden sonra nasıl bir evreye gireceğini Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği (ELMÜTDER) Başkanı Av. Osman Avcıl’a sorduk.

Konut sektöründeki durgunluğun Dolar ve Euro’daki hareketlilik ile enflasyon oranının yüksek olmasından kaynaklandığını belirten Avcıl, "Evet seçimin olmaması bir etkendir yatırımcıya güven verebilir ama enflasyon, faiz oranları ve dövizin hareketliliğinin beklendiği bir ortamda yinede piyasanın çok canlanacağını düşünmüyorum. Bu enflasyon, faiz oranlarıyla seçim olsa da olmasa da piyasada ciddi bir hareketlenme olacağını sanmıyorum" dedi.

‘EKONOMİ İKİ NOKTADA TIKANMIŞ DURUMDA’

Faizlerin ve enflasyonun yüksek olmasından dolayı ekonominin tıkandığına dikkat çeken Avcıl, ”4.5 yıl seçimin olmaması piyasanın olumlu yönde etkilememesini gerektirecek tam anlamıyla bütün yönleriyle olumlu gelişmeler olacak gibi kesin bir yorum yapamayız. Ekonomi ve para çekingendir gideceği yerleri ölçer, tartar, biçer. Dünyanın en yüksek enflasyonu olan ülkelerinden biriyiz. Öncelikle enflasyon ve faiz oranlarının düşmesi lazım. Dolar ve Euro beklentilerinin de ortadan kaldırılması lazım. Artık yatırımcıları Dolar, Euro alıp bunların çıkacağı beklentisinden uzaklaştırmak lazım. Dolar ve Euro'yu belli bir çizgide tutup insanların bu tedirginliklerini ortadan kaldırmamız gerekiyor. Dolar'ın ve enflasyonun yükselmesi ekonominin belki kötü gidiyor anlamında göstergesidir ama yükseldiği zaman ister istemez insanlar Dolar'ı, Euro'su olanlar bozup yatırım yapıyor bu da bir hareket getiriyor. Ekonomi iki noktada tıkanmış durumda; bir faizler yüksek, iki enflasyon yüksek. Vatandaş Dolar veya Euro'sunu almış bekliyor. İş yapamayan, iş yapmak istemeyen parasını götürüp bankaya koyuyor sonrasında ise yükselmeye göre parasını geri alıyor. Yatırım yapmak isteyen kişiler de Dolar ve Euro'nun çıkmasını bekliyor. Hatırlarsanız Dolar 6 Lira'ları falan görmüştü hâlâ vatandaş bu süreçlerden dolayı Dolar'ını, Euro'sunu bekletiyor. Dolar ve Euro'nun 7-8 Lira'ya çıkacağı söylentileri var, bu söylentileri de ortadan kaldırabilecek atılımlar ve güvenin olması lazım" diye konuştu.

 

‘BU SÜREÇTE CİDDİ BİR HAREKETLENME OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

 

Ülkede bir kriz olduğunu ve bundan en çok etkilenen sektörün inşaat olduğuna dikkat çeken Avcıl, "İnşaat sektörü ekonominin lokomotifidir. 300 sektöre yön veren bir alan. Bizim bu sektörde önde gelenler müteahhitler olduğu ve bununla ilgili bir meslek yasası olmadığı için sektörün darbe almasına sebep oldu. Şu anda müteahhit bir işini yapamayacak duruma gelmiş çünkü malzemede ciddi artışlar oldu. Demirin ve ana girdi malzemelerin yüksek fiyat zam görmesi müteahhitleri bile düşündürür oldu. Çünkü bu pahalılıkta yatırımcıların olumsuz etkilendiği bir dönemde nasıl yapıp nasıl satacağını insanları ister istemez düşündürdü. Ama bundan sonra müteahhitlerin sayısı da düşecektir. Belli bir dönem inşaat yapılmaması da konut stoğunuda eritecektir diye düşünüyoruz. Konut almak isteyen vatandaşlar şunu diyebilir;  Hiç indirim yok. İndirim olmamasının sebebi kat karşılığı oranında yer alması ve maliyetlerin yüksek olmasından kaynaklı bir durum. Hatta şu an yapılması gerekilen zamları bile birçoğu yansıtmıyor olabilirler. Bu dönemde yüzde 30 oranında zam yapılması lazım. Ama mevcut piyasanın durumu netleşmediği için zamların çoğuda yansıtılmıyor. Evet seçimin olmaması bir etkendir yatırımcıya güven verebilir ama enflasyon, faiz oranları ve dövizin hareketliliğinin beklendiği bir ortamda yine de piyasanın çok canlanacağını düşünmüyorum. Bu enflasyon, faiz oranlarıyla seçim olsa da olmasa da piyasada ciddi bir hareketlenme olacağını sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

Konut sektörünün rahatlaması için konut kredi faizlerinin düşürülmesi gerektiği uyarısını yapan Avcıl, “Dolar ve Euro alıp büyük beklentiler içinde olanlar var, o kişilerin de beklentilerini düşürmek lazım ya da Dolar ve Euro’yu artık hükümetin plan, proje ekseninde belli bir çizgiye getirmesi vatandaşın da Dolar'ını ve Euro’sunu bozup konut sektörüne yatırım yapmasına yönlendirmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Türkiye Osman Avcıl elazığ haberler haberkent son dakika haber inşaat sektörü
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ