Advert

SENDİKALAR ‘KIDEM’DE TEK SES!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
SENDİKALAR ‘KIDEM’DE TEK SES!
SENDİKALAR ‘KIDEM’DE TEK SES! İzzet TUMAY
Bu içerik 727 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni reform paketine sendikalar tepki gösterdi.

Kamu sendikaları da dâhil olmak üzere işçilerin kazanılmış hakkı olan kıdem tazminatının gasbedilmesine izin verilmeyeceğini ifade eden emek örgütleri, gerekirse genel grev kararı alınacağı uyarısında bulundu.

‘KIDEM TAZMİNATLARINA DOKUNULURSA GREVE GİDERİZ’

Kıdem tazminatının fona devrilmesi durumundan greve gideceklerini belirten TES-İş Şube Başkanı Erdeniz Erdim, ”Kıdem tazminatı bizim kızımızın çeyiz, oğlumuzun düğün parası. Dolayısıyla bizim burada kazanılmış haklarımızdan bir adım geri atmamız söz konusu değil. Tabi işverende kıdem tazminatını 8,3’e düşsün diyor. 12 ay yatırılan kıdem tazminatının 1 aylığı brütüdür bu da 8,3 demek. İşveren kıdem tazminatının yarısını yatırım ve bir denge sağlayalım teklifinde bulunuyor. Ancak biz kazanılmış haklarımızdan bir adım geri atmayacağımız gibi kıdem tazminatlarımızın dokunulmasına da müsaade etmeyiz. Bununla ilgili ne gerekiyorsa da yaparız. Böyle bir girişim sendikalarımızın greve gitme sebebi olur. Zaten kongremizde alınmış bir karar var, kıdem tazminatlarına dokunulması grev sebebidir. Şu an bu konu işveren ile sendikalar arasından konuşulmamış bir araya gelindikten sonra bir çalışma yapılacağı söyleniyor. Ancak kıdem tazminatının fona devredilmesi gibi bir şeye izin vermemiz mümkün değil’’ dedi.

‘KIDEM TAZMİNATININ KALDIRILMASI SADECE İŞÇİYİ ETKİLEMİYOR’

Kıdem tazminatının kırmızı çizgileri olduklarını belirten Sağlık-İş Sendikası Şube Başkanı Ahmet Deniz Gürtürk, "Berat Albayrak’ın açıklamış olduğu kıdem tazminatının fona devredilmesi daha önceden de fonlarda paranın nasıl değerlendirildiği aşikâr olarak hepimiz gördük, biliyoruz. Fonlarda biriken paralar zamanında verilmedi. Bu hükümetimiz tarafından geri ödense bile yerini bulmadı. Memurlara konut edindirme ile ilgili fon açıldı ancak biriken paralar kaldı ve hiç kimse ev alamadı daha sonradan iade ettiler. Kıdem tazminatının fona devredilmesi sadece işçinin tazminatını değil birçok şeyi etkiliyor. Mesela kadın işçi çalışanlarımızın evliliği dolayısıyla daha önceden kıdem tazminatını fondan alabiliyordu şimdi onlar ortadan kalkıyor. 3600 iş gününü dolduran içerideki tazminatını alabiliyordu şimdi onlarda kalkıyor. Sadece iki üç kalemde kıdem tazminatı ödendiği söyleniyor ama şuanda net bir şey yok tabi ki. Fakat işçi sendikaları olarak biz bu uygulamanın karşısındayız. 1 Mayıs’ı Kocaeli’nde kutlama kararı aldık orada da ana tema kıdem tazminatı olacak’’ diye konuştu.

‘İŞÇİLERİN İŞTEN ATILMASININ ÖNÜ AÇILIR’

Kıdem tazminatlarının fona devredilmesi durumunda işçilerin işten atılmasının önünün açılacağını söyleyen KESK’e bağlı Yapı-Yol-Sen Şube Başkanı Kenan Korkmaz, ”KESK olarak kıdem tazminatlarının fona devredilmesine karşıyız. Yıllarca işçi ve emekçilerim mücadeleler sonucunda aldığı bir hakkı Kanun Hükmünde Kararnameler gibi bir çırpıda fona devretmesini hiçbir emekçi istemez. Eğer bu kıdem tazminatları fona devredilirse işçilerin işten atılmasının önü açılır. Şimdi patronlar işçiyi işten attığı zaman kıdem tazminatını ödemek zorunda. Ama bu para fona devredildiği zaman işçinin tutunacağı bir dal kalmıyor’’ diye konuştu.

Hizmet İş Sendikası İl Temsilcisi Kazım Cavlı ise kıdem tazminatıyla ilgili olarak, ”Bu konuyla ilgili 1 Mayıs’ta Şanlıurfa’da düzenleyeceğimiz mitingde Genel Başkanımız Mahmut Arslan gerekli cevabı verecektir’’ ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tazminat kamu sendika kıdem tazminatı elazığ haberkent son dakika haberler
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ