Advert

BALABAN: TARİH İNSAN ELİYLE YOK EDİLİYOR

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
BALABAN: TARİH İNSAN ELİYLE YOK EDİLİYOR
BALABAN: TARİH İNSAN ELİYLE YOK EDİLİYOR İzzet TUMAY
Bu içerik 429 kez okundu.

ÇEKÜL Elazığ İl Temsilcisi Balaban, Şahinkaya (Holfenk) köyünde bulunan tarihi Surp Kevok Manastırı yıkılmadan bir şeyler yapılması gerektiğini kaydetti.

Eren KAYA / ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı) Elazığ İl Temsilcisi Mustafa Balaban, Elazığ merkez Şahinkaya (Holfenk) köyünde bulunan tarihi Surp Kevok Manastırı yıkılmadan bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi. Balaban, tarihin insan eliyle yok edildiğini belirterek, "Tarihi eserleri korumak zor olmamalı" dedi.

7 Nisan 2019 tarihli HaberKent gazetesinde, Şahinkaya (Holfenk) köyünde bulunan Surp Kevok Manastırı'nda son dönemlerde önemli tahribatlar yapıldığını, özellikle define avcılarının yapıya büyük zararlar verdiğini belirterek, bir an önce yıkım ve tahribatın önüne geçilmesi gerektiğini dile getirmiştik.

Uzun yıllardır ÇEKÜL Vakfı Elazığ İl Temsilciliği görevini sürdüren Mustafa Balaban, Şahinkaya köyündeki Surp Kevok Manastırı tamamen yıkılmadan, güçlendirme ve restorasyon çalışmaları yapılarak tarihi yapının inanç turizmine kazandırılması gerektiğini söyledi.

Yaklaşık bir ay önce manastırın bulunduğu bölgeye gittiğini belirten Balaban, "FÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden bir grup bana gelerek restorasyon çalışması yapılacak yerler hakkında bilgi istedi. Ben de onları Şahinkaya köyündeki Surp Kevork Manastırı'na götürdüm. Üç ay önce de gittiğimizde çok kötü durumdaydı; defineciler kazıyordu. Daha önce de ilgili yerlere, buranın restorasyonu için başvuruda bulunmuştum. Dönemin Belediye Başkanı, 'paramız yok' dedi. Bu yapı 1986 yılında bir anıt eser olarak tescilleniyor. Fakat maalesef o günden bu güne kadar burayı korumak için bir çalışma yapılmamış. Doğa şartları gereği ciddi manada risk altında. Son 10 yılda korkunç bir kazı furyası da buna eklendi. En son çocuklarla konuştuğumuzda söyledikleri şu: 'Hocam biz burada gündüz çalışıyoruz, akşamları da defineciler kazıyor. Ortadaki iki sütun çökmüş durumda.' Çöktüğünden de haberim yok. Sabah öğrencilerle birlikte köye gittik. Yapıdaki hasarları gördük. Aradım, muhtarın haberi yok. Öğrenciler en son bir hafta önce çalışmışlar orada. Depremden önce yıkılmış" ifadelerini kullandı.

'Öncelikle koruma ve güçlendirme yapılmalı'

"Bu yapı, 1500 yıllık tarihi bir yapı" diyen Balaban, sözlerini şöyle sürdürdü: "Manastır bugüne kadar gelmiş, biz bugün bunu yıkıyoruz. İnsan eliyle yıkılıyor. Bunu engellememiz lazım. Defalarca söyledim, restorasyonun hızlandırılması lazım. Koruma ve güçlendirme yapılmalı. Bunları yaparsak bu yapı daha 500 sene yaşar. Bugüne kadar, birçok engel gerekçe gösterilerek bunlar yapılmadı. Siyasilere ulaşmaya çalıştık. Dedik ki, bu konu önemli. Herkes topu birbirine atmaya çalıştı. Yasa gereği bizim orayı korumamız gerekiyor. Burayı kim koruyacak? Belediye mi, Milli Emlak mı, Valilik mi, Kültür Bakanlığı mı? Belediye KUDEB'i kurdu, oranın sorumluluk alanına girdi. Belediye Harput Kalesi'nde, Çahpur Çeşmesi'nde çalışma yapıyorsa bunu da yapabilir. Orası 70 dönüm bir alan. Tescil yapılırken, sit alanı olarak yapılıyor. Elinizde altın tepside sunulan bir şey var. Belediye 2016'da Milli Emlak'tan talep etti. Orası Milli Emlak'tan Belediye'ye geçmişse çok değerli bir alan. 1500 yıllık bu yapı, dünyanın neresinde olursa olsun, akıllı bir yönetim tarafından çok değerli bir hale getirilerek inanç turizmine kazandırılabilir. Sütunların her birinde birer kitabe var.  Özellikli bir alan."

'Turizme kazandırılmalı'

Manastır için bir şeyler yapılması anlamında çaba gösterdiğini, neredeyse tüm kurumları gezdiğini kaydeden Balaban, "Kültür müdürü ve müze müdürü ile görüştüm. Harput için 10 yılda harcanan para kazı restorasyon ve kamu harcamaları onlarca milyonu geçiyor. Son yıllarda Belediye'nin, Çahpur Çeşmesi, Dabakhane Mescidi çalışmaları milyonları aşan harcamalarla yapıldı. Ulu Cami çevresinde yıllardır süren kazılar var ve bunlara önemli bütçeler ayrılıyor. Osmanlı Mahallesi'nin temellerini bulup daha sonra tamamlamak için harcanan bütçenin onda birini, 1500 yıllık, bugüne kadar yıkılmadan gelen Şahinkaya anıt eserine harcasaydık bugün bu yıkım olmayacaktı. Kısaca, önceliklerimizi doğru tespit etmeliyiz. Özellikle UNESCO sürecinde geçici listede olan bir şehrin yönetici ve karar alıcılarının vizyonu, birikimi önemli. Bu yapı belki bir sene sonra tamamen çökecek. Gidişat bu yönde. Bu nedenle en kısa sürede bir şeyler yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Balaban son olarak, "Manastırın daha uzun süre ayakta kalması için önce güçlendirme ve kuvvetlendirme yapılması gerekiyor. Tarihi yapıları korumak, geleceğe taşımak ciddi bir birikim istiyor. Buranın restore edilerek turizme kazandırılması lazım" diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BMW marka 520D otomobil icradan satılıktır
BMW marka 520D otomobil icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ