Advert

BALTACI'DAN DANIŞTAY’IN ‘EMSAL DIŞI ALAN’ KARARINA SERT ELEŞTİRİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
BALTACI'DAN DANIŞTAY’IN ‘EMSAL DIŞI ALAN’ KARARINA SERT ELEŞTİRİ
BALTACI'DAN DANIŞTAY’IN ‘EMSAL DIŞI ALAN’ KARARINA SERT ELEŞTİRİ İzzet TUMAY
Bu içerik 230 kez okundu.

ELMÜTDER Yönetim Kurulu Üyesi mimar Fatih Baltacı, Danıştay’ın ‘Emsal Dışı Alan’ kararını eleştirdi.

Elazığ Müteahhitler Derneği (ELMÜTDER) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Baltacı, TMMOB Mimarlar Odası’nın itirazları sonucunda Danıştay Altıncı Dairesi tarafından yeni düzenlemeler getirilen ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmenliğindeki ‘Emsal Dışı Alanlar’ tanımlamalarını sert bir dille eleştirdi.

Kararın ve düzenlemelerin detaylarını paylaşan Baltacı, darboğazda olan inşaat sektörünün beklediği rahatlatıcı hamleden uzak olan bu kararın, kentsel mimariden yatırım planlarına kadar geniş bir yelpazede olumsuzluklar yaratacağını söyledi.

‘BELEDİYEYE YÖNELİK YANLIŞ ALGI VAR’

Ortaya çıkan bu durumun birçok sorunu da beraberinde getireceğine dikkat çeken Baltacı açıklamasında, “Mevcut sektörel yavaşlama kamusal mercilerden beklentileri arttırıyor. Ancak yeni düzenlemeler, çıkmazlar ve kısır döngüler içeriyor. Sektördeki, bu durum sanki Elazığ Belediyesi tarafından yürürlüğe konulan bir düzenlemeymiş gibi dillendiriliyor. Ancak, tüm sorun kümesi Danıştay Kararında toplanmıştır ve Elazığ Belediyesi yasal zorunluluklara uygun şekilde hareket etmektedir. Toplumda oluşmuş bu kanı tamamen yanlış bir kanıdır” ifadelerini kullandı.

‘OY ÇOKLUĞU İLE ALINAN KARAR TARTIŞMALARA AÇIK’

Açıklamasında kararın, Türkiye Mimarlar Odası’nın itirazları sonucunda alındığına ve yeni düzenlemelerin bu bağlamda düşünülmesi gerektiğine vurgu yapan Baltacı, değişiklikler hakkında da bilgiler verdi.

Baltacı, “Bilindiği üzere ilgili Yönetmelik 03.07.2017 tarihinde yayımlanmış ve 30.09.2017 tarihinde kısmi değişikliklerle güncel halini almıştı. Yapılan itirazda, Yönetmelikteki emsal dışı alan tanımlamaları; planlama ilkelerine aykırı olması, oluşacak yoğunluğun kentsel altyapıyı olumsuz etkileyeceği, kamu kaynaklarının yetersiz kalacak olması, Komşu parseldeki yapılaşmalarda kütle uyumsuzlukları oluşturacağı, kentsel tasarım ilkelerinin göz ardı edileceği gibi nedenler gerekçe gösterildi. Dava sonucunda Emsal Dışı Alan tanımlaması Danıştay Altıncı Dairesi tarafınca yeniden düzenlendi” dedi.

Alınan kararların oy çokluğuyla alınmış olmasının yeni tartışmalara neden olacağının altını çizen Baltacı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yeni bir düzenleme ile Emsal Dışı Alan tanımlamasını yeniden yapmasının en doğru seçenek olarak masada durduğunu söyledi.

‘SÜREÇ; HAK MAĞDURİYETLERİ YARATACAK’

Bu süreç içerisinde hazırlanacak mimari projelerin Danıştay kararlarına uyumlu olması gerektiğinin altını çizen Baltacı, “İnşaat Yapı Ruhsatı alınmamış işlerde ve mimari projelerde kararlara uyumlu revizyonların yapılması isteniyor. Bu düzenleme; proje hazırlığını tamamlamış olan müteahhitler için hak mağduriyeti yaratmanın yanı sıra, kentsel dönüşümde ve sektörel büyümede de önemli açmazlara neden olacaktır. Kararların doğuracağı yaşanması muhtemel mağduriyetleri dernek olarak takip ediyoruz ve bu mağduriyetlerin önlenmesi için gerekli adımları da atacağız” ifadelerini kullandı. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ