Advert

GÜRGÜN: TÜRKİYE TAŞINIRSA MADEN DE TAŞINIR

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
GÜRGÜN: TÜRKİYE TAŞINIRSA MADEN DE TAŞINIR
GÜRGÜN: TÜRKİYE TAŞINIRSA MADEN DE TAŞINIR İzzet TUMAY
Bu içerik 1135 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Elazığ’ın Maden ilçesinde yaşanan sorunların çözüm bulması ve bir zamanlar ülke ekonomisine çok önemli katkı sunan Maden’in tekrar bu özelliğine kavuşması için gerekli mücadelelerin verildiğini belirten Bakır Maden Kadın Derneği Başkanı Lütfiye Gürgün, “Maden'de son üç yıldır hafriyat nedeniyle bir heyelan tehdidi var. Bundan dolayı ilçenin taşınması gündeme geldi. Biz ata yurdumuzun taşınmasına karşıyız. Riskin alınacak önlemlerle ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Bunu şöyle örneklemek istiyorum. Türkiye bizim ana yurdumuz. Bu yurdun bir yere taşınması söz konusu olursa o zaman biz de Maden’in taşınmasına rıza gösteririz” dedi.

Maden’in tarih içinde ülkemizin önemli yerleşim merkezlerinden biri olduğunu, bölgenin önemli yerleşim birimi olduğunu belirten Bakır Maden Kadın Derneği Başkanı Gürgün şunları söyledi: “Maden Belediyesi 1854 yılında kurulmuş, Maden İtfaiye teşkilatı yine ülkemizde kurulan ilk teşkilatlar arasında, Maden Saat Kulesi ülkemizin ilk saat kulelerinden biridir. Bakır işletmeleri sayesinde ülkemizde tenis sporu bilinmezken Maden’de tenis kortu vardır, Maden'de üç sinema vardır, tiyatro, balo vardır. Maden ülke ekonomisine katkı sağladığı gibi sosyal yaşamda da bölge insanlarına liderlik yapmıştır. Kültür ve medeniyet merkezidir. Ancak yıllar içinde bu önemli merkez özellikle işletmenin rantabllığını yitirdiği öne sürülerek adım adım cazibesini ve tüm özelliklerini kaybetmiştir. Bugün işletmenin özelleştirilmesi ile Maden artık tarihini ve geçmişini aramaya başlamıştır.

Biz Maden ilçemizin, ata yurdumuzun yapılabilecek küçük dokunuşlarla tekrar canlanmasını arzuluyoruz ve bunun için de çalışmalar yapıyoruz. Yetkililerin de bu çalışmalarımızda yanımızda yer almalarını arzuluyoruz. Maden'de yaşanan heyelan riski nedeniyle hazırlanan rapor önümüzdeki ay içinde nihai şekliyle çıkacak. Bu rapor neyi beraberinde getirecek hep birlikte göreceğiz.

Geçmiş yıllarda heyelan nedeniyle Maden ilçesinin taşınması gündeme geldi. Biz bu ilçenin bulunduğu yerde kalmasını istiyoruz. Heyelan ile ilgili rapor ne söyleyecek onu bekleyeceğiz ancak yetkililere şunu belirtmek istiyorum. Bugün Madenli olan herkesin bu ilçede bir hatırası, bir anısı ve yaşantısından bir kesit var. Bu nedenle ilçenin taşınmasına karşıyız.

Türkiye bulunduğu bölgede çok önemli bir ülke. Ülkemizde bir olumsuzluk olması durumunda Türkiye bir yere taşınacak mı? Böyle bir durum söz konusu olsa hangi vatandaşımız buna rıza gösterir? Biz de ilçemizin bulunduğu bölgede kalmasını, tehdit unsurlarının alınacak önlemler ile bertaraf edilmesini istiyoruz.”

'Yeniden ihale edilmeli'

Maden Bakır İşletmesi'nin, bölgede yapılan sondaj çalışmaları sonucunda bakır rezervlerinin bol miktarda bulunması göz önüne alınarak yeniden ihale edilerek özelleştirilmesinin sağlanması, tesiste yapılacak yenileme çalışmaları ile tekrar işletmenin çalışan sayısının artırılarak hizmete açılmasının en büyük talepleri olduğunu belirten Gürgün, “İşletmenin tekrar üretime açılması ile burada çalışan sayısının önemli ölçüde artacağı bir gerçektir. Böylece Maden tekrar canlanmaya başlayacaktır. İlçenin konut sorunu yapılabilecek girişimlerle çözümlenmeli, ilçede çalışan memurların da ilçede ikamet etmesi sağlanmalıdır. Yine ilçemizde küçük atölyeler ve işletmeler kurularak Madenlilerin kendi işini yapmasına imkan sağlanmalı. Bunların yapılması ile ilçe yavaş yavaş canlanacak ve göç veren ilçe konumundan göç alan ilçe konumuna kavuşacaktır. Maden ilçemizde tarım ve hayvancılık son derece başarılı bir şekilde yapılıyor. Maden köylerinde yapılacak bir araştırma ile tarım ve hayvancılık alanında yapılan çalışmalar daha ileri boyutlara taşınarak bu alanda da ilçenin önemli bir merkez olması sağlanmalıdır. İlçemizde bulunan tarihi mekânlar turizme kazandırılıp buraya turizm firmalarının dikkati çekilerek tur düzenlenmelidir. Tarihi Hükümet Konağımız, tarihi Saat Kulemiz, köprümüz ve diğer tarihi eserlerimiz ile bu alanda etkili bir tanıtım yapılarak hedeflere ulaşmamız mümkün olabilir” dedi.

Maden ile ilgili Elazığ'da ve ülke genelindeki dernek ve diğer kuruluşların yönetimlerinin tek ses tek yürek olması ve Maden ile ilgili sorunları ortak bir çalışma ile gündeme taşımasının çok faydalı olacağını belirten Gürgün, “Bu konuda ilk adımlar atıldı. Ancak biz bu adımların daha sık olmasını istiyoruz. Maden ile ilgili tüm dernekler birlikte Maden’de bir araya gelip ortak bir açıklama yapıp, bunun ardından da birkaç günlük bir eylem yapmalı. Bunu yaptığımız zaman sesimizi yetkililere duyurmada daha etkili oluruz” ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK