Advert

MÜFTÜ SARIKAYA:​ ORUÇ NEFSİN TERBİYESİDİR

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
MÜFTÜ SARIKAYA:​ ORUÇ NEFSİN TERBİYESİDİR
MÜFTÜ SARIKAYA:​ ORUÇ NEFSİN TERBİYESİDİR İzzet TUMAY
Bu içerik 741 kez okundu.

İrfan ARSLAN / İdrak etmekte olduğumuz Ramazan ayı ile birlikte özellikle iftar ve sahur sofralarında yaşanan israf ön plana çıkıyor. Ramazan ayında tutulan orucun hikmetinin nefsi terbiye etmek ve zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak olduğunu belirten İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, "Oruçlu iken gözümüz her gördüğünü almak ve tüketmek istiyor. Oysa bu düşünce son derece yanlış. Bunun yerine tüketebileceğimiz kadar almamız gerekir” dedi.

Araf suresi 31. ayetinde, “Yiyiniz içiniz fakat israf etmeyiniz” denildiğini belirten Müftü Sarıkaya, şunları söyledi: “Ramazan, yeme içme alışkanlığımızı değiştirmeden manevi dünyamızı geliştirmeyi hedeflediğimiz bir aydır. Ancak Ramazan ayında yaptığımız israf iki katına çıkıyor. İsrafın adı cömertlik ve ikramla takas edilir hale geliyor. Oruçlu iken canımız her gördüğünü çekiyor. Ancak iftar yapıldığında bunun ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkıyor. Oruç nefsin terbiyesini amaçlıyor. Bu açıdan özellikle gün içinde yaşadıklarımızı, orucun gerektiği şekliyle tutulmasını sağlayacak bir irade ortaya koymalıyız. Böylece bu ayda yaşanan israfın önüne geçilmesi mümkün olur. Yüce Allah bu konuda bizleri şu ayetlerle uyarıyor:

'Yiyiniz içiniz; fakat israf etmeyiniz! Çünkü Allah israf edenleri sevmez.' (Araf Suresi 31)

'Akrabaya hakkını ver, yoksula ve yolda kalmışa da. İsraf ederek saçıp savurma, çünkü saçıp savuranlar şeytanın kardeşleri olmuşlardır. Şeytan ise Rabbine karşı nankördür.' (İsra Suresi, 26-27)

Peygamber Efendimiz'in 'Canının çektiği ve arzu ettiğin her şeyi yemen, şüphesiz israftır! hadisinde bahsettiği günümüzde ulaşılabilirliğin yüksek safhada olması, eşyaya olan sahiplik hissini de beraberinde getiriyor. Sahiplik hissi hayatımızın her alanında daha fazla israfa yol açıyor. Zekât, fitre ve sadaka Ramazan ayında bu benlik duygusunu yatıştırmak için bir araç olarak görmeliyiz.”

elazığ müftülüğü ramazan elazığ oruç haberkent son dakika ramazan bereketi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
CHP'NİN İLK BAŞKAN ADAYI ÇAKA!
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3
İCRADAN SATILIK 2017 MODEL AUDİ A3