Advert

VALİ KALDIRIM: ÜLKEMİZDE BİR İLKİ BAŞARDIK

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
VALİ KALDIRIM: ÜLKEMİZDE BİR İLKİ BAŞARDIK
VALİ KALDIRIM: ÜLKEMİZDE BİR İLKİ BAŞARDIK İzzet TUMAY
Bu içerik 430 kez okundu.

Vali Kaldırım, "Hem riskli alan hem de afete maruz riskli alan kararının çıkmasını ben istedim. Kiracılar var, ruhsatsız binalar var. Sadece afete maruz bölge oldu mu vatandaş yararlanamıyor. Riskli alan ve afete maruz bölge ilan edildi mi vatandaş iki kanundan da faydalanacak. Bu vatandaşın lehine bir durum. Bu kesinleşti, teklifimiz kabul edildi. Türkiye'de iki kanunu birden kazanan il olduk” dedi.

İrfan ARSLAN / Maden ilçesinde yaşanan ve her an bir olumsuzluk yaşanabilir endişesi oluşan heyelan riskine karşı yapılan girişimler devam ederken, Ankara’da ilgili bakan ve genel müdürler ile görüşmelerde bulunan Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Yaptığımız görüşmeler sonucunda bu alanda ülkemizde bir ilki yaşadık. Maden’de afete maruz bölge oldu mu vatandaş yararlanamıyor. Riskli alan ve afete maruz bölge ilan edildi mi vatandaş iki kanundan da faydalanacak. Bu vatandaşın lehine bir durum. Bu kesinleşti teklifimiz kabul edildi. Türkiye'de iki kanunu birden kazanan il olduk” dedi.

Vali Kaldırım, ”Çıkan rapor da 2007 ve 2015 yılları arasında dökülen cüruf heyelanı hızlandırdığı yönünde. Soruşturmayı başlattık. Vatandaş tahliye konusunda ikna olmaya başladı. Hızlıca iş yeri ve konut yapımı için çalışmalara başlayacağız. Hiçbir vatandaş mağdur edilmeyecek. Türkiye de ilk kez afet bölgesi ve afete maruz riskli alan kararı çıkararak vatandaşların hakkını fazlasıyla alarak ilke imza attık” dedi.

Bakanlıktan afet bölgesi ve afete maruz riskli alan kararı hızlı bir şekilde alınarak hemen yer seçimine geçileceğini belirten Vali Kaldırım, "Hem riskli alan hem de afete maruz riskli alan karanının çıkmasını ben istedim. Bunu kiracılar var, ruhsatsız binalar var. Sadece afete maruz bölge oldu mu vatandaş yararlanamıyor. Riskli alan ve afete maruz bölge ilan edildi mi vatandaş iki kanundan da faydalanacak. Bu vatandaşın lehine bir durum. Bu kesinleşti, teklifimiz kabul edildi. Türkiye'de iki kanunu birden kazanan il olduk" şeklinde konuştu.

Vali Kaldırım, ”Çevre ve Şehircilik Bakanlığı teknik elemanları geldi. Bize belirtilen Maden'deki o bölgenin acil olarak boşaltılması yönünde rapor sunuldu. Biz de o bölgenin tahliyesini yapmaya başladık. Maden ilçemizi sık sık ziyaret edeceğim. Hızlı şekilde işyeri ve konut yapımına başlamak için çalışmalar yapıyorum. Yer seçimini tamamladıktan sonra hemen konut yapımını için kolları sıvayacağız. Vatandaşlarla yaptığım görüşmelerle vatandaş tahliye konusunda ikna olmaya başladılar ve olayın ciddiyetinin farkında” dedi.

'CÜRUF DÖKÜMÜ HEYELANI HIZLANDIRMIŞ'

Vali Kaldırım, ”Maden ilçemizle ilgili daha önce çok sayıda rapor hazırlanmış ama şu an tek rapor gündemde. Daha önce Fırat Üniversitesi'nin raporuna firma dava açmış ve cevabı bir yazı yazmış ve kafalar karışmış. Bu işi en iyi bilen KTÜ, ODTÜ bunlar AFAD ile çok ciddi bir çalışma yaptı. Çıkan raporda artık burada yerleşim alanı olamaz. Heyelan geçmişten gelen bir heyelan, curuf dökümü bunu hızlandırmıştır. Ama tahliye edilmeden sorun çözülmeden cüruf kaldırılamaz. Bu teknik olarak mümkün değil. Orada yapılan bir çalışma heyelanı hızlandırır. Daha kötü sonuçlar olabilir bir an evvel buranın afet bölgesi ilan edilmesi gerekir diye rapor çıktı" dedi.

Vali Kaldırım maden elazığ haber haberkent son dakika haberler maden heyelan
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK