Advert

KADERİNE TERK EDİLDİ!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KADERİNE TERK EDİLDİ!
KADERİNE TERK EDİLDİ! İzzet TUMAY
Bu içerik 634 kez okundu.

Ulusal mimarlık üslubunun Elazığ’daki ilk örneklerinden olan Eski Hükümet Konağı son Osmanlı Dönemi’ne güzel bir örnek teşkil eden ender mimari eserlerden biri ancak şimdilerde kaderine terk edilmiş durumda.

İzzet TUMAY / Elazığ’da 1896 yılında dönemin Valisi Enis Paşa tarafından inşa edilen, günümüze kadar korunup muhafaza edilen ve en son Valilik Hizmet Binası olarak kulanılan tarihi Hükümet Konağı şimdilerde metruk bir binayı andırıyor.

Şehir merkezinde bulunan tarihi Hükümet Konağı'nın bundan sonraki süreçte ne olacağı gizemini korurken, böylesine önemli ve tarihi bir geçmişe sahip bir tarihi yapının atıl bir vaziyette kalması ise tepkilere neden oluyor.

İnşa edildiği dönemden 1984 yılına kadar Elazığ Hükümet Konağı olarak kullanılan tarihi yapı, 2002 yılına kadar polis karakolu, 2006 yılına kadar polis noktası, 2007-2009 yılları arasında restore edildikten sonra da bir müddet sergi ve galeri salonu olarak kullanılırken en son Elazığ Valiliği binası olarak hizmet verdi. Yeni Valilik Hizmet Binası'nın tamamlanmasının ve valilik birimlerinin tarihi konaktan yeni binaya taşınmasının ardından atıl durumda kalan eski Hükümet Konağı'nın akıbetinin ne olacağı ise şu anda meçhul.

'BİNANIN KADERİNE TERK EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ?'

Tarihi binanın akibetinin ne olacağı ve ne şekilde değerlendirileceği konusunda kamuoyunda bir merak uyanırken, binanın kaderine terk edilmesinin kabul edilemez bir durum olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, “Elazığ’ın merkezinde tarih kokan bir eser. Bu esere sahip çıkılmalı ve tarihi dokusuna zarar verilmeden burası çok iyi şekilde değerlendirilmelidir. Valilik hizmet birimlerinin yeni binaya taşınmasından bu yana bina atıl bir vaziyette bekletiliyor. Bu binanın kaderine terk edilmesi demek tarihe büyük saygısızlık anlamına gelmektedir. Elazığ’ın günümüze kadar ayakta kalabilen nadide tarihi eserlerinden olan bu binaya herkesin sahip çıkması gerekiyor” dediler.

ÖNCEKİ YILLARDA ASLINA UYGUN OLMAYAN TADİLATLAR YAPILMIŞ!

Eski Hükümet Konağı’nın orijinal kullanım planı tespit edildikten sonra, geçmiş yılarda bina Elazığ'dan ve il dışından davet edilen mimarlara gezdirilmiş, fikirleri alınmış, o dönem bina içerisinde aslına uygun olmayan tadilatların olduğu oltaya çıkmış, bu uygun olmayan eklentilerin kaldırılması kararı alınmıştı. Eski Hükümet Konağı Elazığ’ın en önemli yapılarından birisi.

ESKİ HÜKÜMET KONAĞI TARİHÇESİ

İzzet Paşa Cami’nin 50 metre güneybatısında bulunan tarihi bina, 1896 yılında Vali Enis Paşa tarafından Hükümet Konağı olarak inşa ettirilmiş. Eski Hükümet Konağı, geç dönem Osmanlı sivil mimarisi eserlerinden biridir. İki katlı yapının zemine oturma alanı 970 m² olup zemin kat kesme taştan yapılmıştır. Binanın köşeleri dışa taşkın olup çıkıntılı kısımları kesme taştan payelerle süslenmiştir. Yuvarlak kemerli pencerelerin kenarlarında payeler yer alır. Kuzey ve güneyden olmak üzere iki giriş kapısı bulunmaktadır. Kuzeydeki ana kapı ilk dönemlerde çıkmalı ve revaklı şekilde yapılmış sonradan revaklar kaldırılmıştır. Yuvarlak kapı kemerlerini taşıyan payelerin başlıkları, kabartma volütlerle ve orta kısımları palmet dalları ile bezenmiştir. Kemerlerdeki kilit taşları da kıvrım dallarla süslüdür. Bina içerisinde toplam 33 oda bulunmaktadır. Bina, 1973 yılında taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmiştir. 2007- 2009 yılları arasında restore edildikten sonra bir müddet sergi ve galeri salonu olarak kullanılmıştır. Elazığ Valiliği binasının yıkılarak yeniden inşa edilmesi nedeniyle Valilik Makamı geçici olarak bu binaya taşınmıştır. Binanın hemen batı kısmında "Postane Meydanı" olarak bilinen genişçe bir alan mevcuttur. Postane Meydanı adını, alanda bulunan PTT binasından almaktadır. 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Elazığ halkının bu meydanda toplanması ve darbeye karşı cesurca dik durması nedeniyle meydanın adı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmiştir.

elazığ eski hükümet konağı elazığ tarihi konak haberkent gazetesi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
İKİNCİ HAFTA MAÇLARI OYNANACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK
TEMSİLCİLERİMİZ ÖZEL MAÇ YAPACAK