Advert

“PEYNİRİMİZ TESCİLLENSİN”

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
“PEYNİRİMİZ TESCİLLENSİN”
“PEYNİRİMİZ TESCİLLENSİN” İzzet TUMAY
Bu içerik 222 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Elazığ'da yaklaşık olarak 60 bin kişiyi bulan Şavaklılar il ekonomisine katkı sağladıkları Şavak peynirlerinin markalaşması noktasında Vali Çetin Oktay Kaldırım ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası'nın bir çalışma yapmasını talep ediyorlar.

Şavak aşiretinin en önemli gelir kaynakları arasında yer alan peynir üretiminin bölgede bazı iller tarafından kendi illerine aitmiş gibi gösterilmesinin kendilerini mağdur ettiğini belirten Şavaklı üreticiler, "Bizim olan bu peynir ülkemizin batı illerinde Erzincan peyniri olarak isimlendirilmiş durumda. Bizim ürünümüz olan Şavak peynirleri için Şavak Der yönetimimiz önemli çalışmalar yaptı. Biz ilimize ait olan bu ürünün hem marka hem de tescilinin yapılmasını istiyoruz” dediler.

Şavak peyniri için yapılan üretim çalışmalarında bu peynirin tadı ve lezzeti için Akkoyun sütü kullandıklarını belirten üreticiler, “Şu anda şöyle bir sıkıntımız var; piyasada sahte peynirlerden dolayı sıkıntımız var. Onu da mesela bizim alım taze peynir fiyatları şu anda 12-13 lira. Onu da tulum peynirine çevirdikleri zaman yüzde 40’ı fire veriyor, yüzde 60’ı kalıyor. 13 liraya alınan bir peynirin fiyatı ister istemez yükseliyor. Ama sahte peynirler, hiç hayvan sütü görmeden yapılan peynirler var. Bu Kapalı Çarşı'ya giriyor. Onlar da genelde Konya’dan geliyor. Mesela Tarım İl Müdürümüze de söyledik. Sağlık açısından iyi değil. Tenekelere, bozulan peynirlere nişasta unu katıyorlar” dediler.

Şavak Der Yönetim Kurulu Başkanı Naim Doğan ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Şavak esnafı tulum peyniri ticaretiyle uğraşan insanların en büyük sıkıntı duydukları ve vurgu yaptıkları piyasadaki sahte peynirler. Çünkü bu emekle oynamaktır. O yaylalardan gelen peynirler gelip buradaki tesislerimizde, organize sanayideki bu büyük tesislerde güzel bir şekilde gıda mühendislerinin kontrolü altında işin erbapları tarafından ki biz aniden böyle geldik. Hiçbir şey yok iken her yer temiz iken geldik. Yani oradaki o teknedeki peyniri alıp rahat bir şekilde yiyebiliyoruz. Her şey hijyenik, çok güzel bir şekilde bir emek veriliyor ve peynirler burada istif ediliyor. Sonra onlar yarım kiloluk, 1 kiloluk, 2 kiloluk bidonlar halinde perakende satışa geçiyor.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak