Advert

ENDEMİK BİTKİLER, DOKU KÜLTÜRÜ LABORATUVARINDA ÜRETİLDİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ENDEMİK BİTKİLER, DOKU KÜLTÜRÜ LABORATUVARINDA ÜRETİLDİ
ENDEMİK BİTKİLER, DOKU KÜLTÜRÜ LABORATUVARINDA ÜRETİLDİ İzzet TUMAY
Bu içerik 235 kez okundu.

Elazığ'da endemik türler olan yabani hardal, çöven ve yabani nohut gibi bitkiler doku laboratuvarında üretildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Fırat Üniversitesi Kampüsü içerisinde kurulan Doku Kültür Laboratuvarı başlayan çalışmaları sonrasında endemik türlerin üretime geçtiği bildirildi.

DKMP'den yapılan açıklamada,"Elazığ Doku Kültür Laboratuvarı'nda Gysophila (çöven), Cicer (yabani nohut) ve Crambe (yabani hardal) endemik bitkilerin Sürgün Ucu, Tomurcuk ve Boğum kısımları kullanılarak, mikro çoğaltım yöntemiyle çoklu sürgün üretilmiştir. İlk olarak bitki tohumlarından (dokusundan) steril bitkiler, bu bitkilerin farklı parçaları eksplant kaynağı olarak kullanılıp onlarca bitki elde edilmiştir. Elde edilen sürgünler doku kültürü ortamında köklendirilmiş, saksılarda şaşırtılmış ve Mayıs-Haziran aylarında tarlaya aktarılacak duruma getirilmiştir" denildi.

Açıklamada, endemik, nesli tehlike altında ve elzem olan türlerin doku kültürü laboratuvarında çoğaltılması amacıyla gerekli bildirimlerin yapıldığı da aktarıldı. (iha)

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2013 model Volkswagen Jetta icradan satılıktır
2013 model Volkswagen Jetta icradan satılıktır
2012 model Peugeot 308 icradan satılıktır
2012 model Peugeot 308 icradan satılıktır