Advert

ELAZIĞ’DA 7093 HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ELAZIĞ’DA 7093 HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI
ELAZIĞ’DA 7093 HEKTAR ARAZİ TOPLULAŞTIRILDI İzzet TUMAY
Bu içerik 630 kez okundu.

Elazığ’da arazi toplulaştırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda kentte 7 bin 93 hektar arazinin toplulaştırıldığı bildirildi.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Elazığ, Malatya ve Bingöl illerinde yürütülen çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Aydın, şunları söyledi: "Elâzığ’da 49 bin 44 hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma kapsamında 7 bin 93 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 49 bin 44 hektar alanın 2019 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.

2018 yılına kadar değişik kurum ve kuruluşlar tarafından Malatya’da 138 bin 935 hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bu zamana kadar 26 bin 885 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır. Malatya’da bugün itibari ile 63 bin 975 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 135 bin 96 hektar alanın 2019 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir. 2018 yılına kadar değişik kurum ve kuruluşlar tarafından Bingöl’de 11 bin 992 hektar alanda sürdürülen arazi toplulaştırma çalışmalarında bu zamana kadar 9 bin 753 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır. Devam eden çalışmalarla 9 bin 753 hektar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüze devir işlemlerinin gerçekleştirildiği 28.04.2018 tarihinden itibaren süratle alt yapı çalışmaları tamamlanmış ve bu zamana kadar 15 milyon 281 bin 806 TL ödeme harcama gerçekleştirilerek DSİ 9. Bölge Müdürlüğü tarafından Bölge Müdürlüğümüz sınırları dâhilinde toplamda 20 bin 5 hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca çalışmalar kapsamında; sınırları düzeltilme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işleri yapıldığını da açıklayan Genel Müdür Aydın,’ Bölge Müdürlüğümüze devri gerçekleşen 2 adet tarla içi drenaj projesi bulunmaktadır. Projeler kapsamında; taban suyunun yükselmesi ile drenaj problemi meydana gelen sahalarda kapalı drenaj kanalları uygulanarak taban suyunun bitki kök bölgesinin altına çekilmesi, kapalı drenaj kanallarının bağlı olduğu ana drenaj kanalları temizlenmesi, tuzlu ve alkali sahalarda arazi ıslahının yapılması sağlanacaktır. Toplamda 652.5 hektar alanda tarla içi kapalı sistem drenaj imalatı yapılmıştır. Bu güne kadar 2 proje dâhilinde 6603,5 ha alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2021 yılı sonuna kadar 16 bin hektar alanda tarla içi drenajının yapılarak arazilerin ıslah edilmesi hedeflenmektedir.  Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalmaktadır. Yani arazi sınırlarından geçirilmektedir. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmektedir. Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır. Arazi toplulaştırma çalışmalarının ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacaktır. Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artmaktadır.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takımımız ligde yer alacak
Takımımız ligde yer alacak