Advert

Eski Hükümet Konağı müze olsun

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Eski Hükümet Konağı müze olsun
Eski Hükümet Konağı müze olsun
Bu içerik 752 kez okundu.

Eren KAYA

ÇEKÜL Vakfı Elazığ İl Temsilcisi Mustafa Balaban ile Elazığ Mimarlar Odası eski Başkanı mimar Mithat Coşkun, atıl durumda bulunan Eski Hükümet Konağı'nın "Elazığ Kent Müzesi ve Arşivi" olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, her türlü desteği vereceklerini söyledi.

1896 yılında dönemin Valisi Enis Paşa tarafından yaptırılan ve bir süredir atıl durumda bulunan Eski Hükümet Konağı'nın akıbeti belirsizliğini korurken, ÇEKÜL Vakfı Elazığ İl Temsilcisi Mustafa Balaban ile Elazığ Mimarlar Odası eski Başkanı Mithat Coşkun, Eski Hükümet Konağı'nın "Elazığ Kent Müzesi ve Arşivi" olarak değerlendirilmesi önerisinde bulundu.

'Projeyi destekliyoruz'

Yaptıkları ortak açıklamada, "Elazığ Eski Hükümet Konağı'nın 'Elazığ Kent Müzesi ve Arşivi' olarak değerlendirilmesi projesini destekliyoruz" ifadelerini kullanan Balaban ve Coşkun, şunları söyledi: "Kentli kimliği ve kentli bilinci yaratmanın önkoşulu, kenti ‘o kent’ yapan tarihsel serüveni canlı tutmak, tarihsel dokusuyla, mekânlarıyla, adabı erkânıyla, ilişki biçimleriyle tanıdık hale getirmek, geçmişle bugünü birbirine bağlayıp geleceğe uzanmak. İşte tam da bu kavşakta kent müzeleri ve arşivleri, kentin geçmişi ve kültürüyle uyumlu bir değişime katılan ve kentli bilincine sahip hemşehriler yaratma işlevi görür. Kentliyi ortamından koparan ve geçmişe yabancılaştıran dönüşümün yıkıcı etkisini gideren önemli bir görev üstlenirler. Farklı insanları ortak bir kimlikte buluşturmaya, kaynaştırmaya ve kentleriyle barıştırmaya hizmet ederler.

Kentlinin kentle aidiyet bağlarını güçlendirmek ve yaşadığı mekanı benimsemesini sağlamak,  günümüzün en çapraşık sorunlarından biri. Bugün çoğu kentin, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olan güven duygusunu karşılamaktan giderek uzaklaştığı açık. Tanımadığı, kendini yabancı hissettiği, anlamlandıramadığı, kodlarını çözemediği kentsel bir ortamda yaşamak, çoğu kentli için önemli bir huzursuzluk kaynağı. Kentin tarihi süreç içinde geliştirdiği kültürle bütünleşemeyen ‘kentliler’i, kentin kültürel özellikleriyle ve geçmişiyle barıştırmak, öncelikli bir sorumluluk. Bu sorumluluğun bir şekilde çözümlenmesi konusunda ilimizde başlatılan özverili çabaları destekliyor ve kentimiz açısından çok önemli buluyoruz.

Ülkemizde kent müzelerinin kurulma süreci 2000'li yıllardan sonra başladı. Elazığ Kent Müzesi ve Arşivi'nin oluşum temeli de 2004 yılında Elazığ’a atanan Vali Sayın Dr. Kadir Koçdemir ile atıldı. Aynı yıl Elazığ Mehmet Ali Çakır Polis Karakolu olarak kullanılan tarihi Hükümet Konağı'nın devri işlemleri başlatıldı. Emniyet Müdürlüğü'nden devralınan binanın restorasyon projesi hazırlık aşamaları kısa sürede bitirildi. Sayın Dr. Şahabettin Öztürk tarafından yapılan proje Diyarbakır Koruma Kurulu tarafından kabul edildi ve restorasyon süreci 2007 yılında başladı. Bu süreçte valilerimiz değişti. Elazığ’a atanan Valimiz Sayın Muammer Muşmal ile proje devam ederek bugünlere gelindi. İlimize atanan Valimiz Sayın Muammer Erol'un özverili çalışmaları ile de Eski Hükümet Konağı'nın Elazığ Kent Müzesi ve Arşivi olması yönünde önemli bir adım atıldı. Bursa Kent Müzesi'nin projelerini hazırlayan yüksek mimar Naim Arnas'ın hazırladığı taslak proje çalışması ile süreç hızlandı. Hedef olarak önümüze konulan 1.5 yıllık sürede Kent Müzesi ve Arşivi'nin açılmasının düşünüldüğü kamuoyuna açıklandı. 2017 yılında Elazığ’a atanan Sayın Valimiz Çetin Oktay Kaldırım da bu süreci devam ettirdi. Ülkemizin kent müzeleri konusunda önemli bir birikime sahip NDR Mimarlık firmasının sahibi Nadir Mutluer’i ilimize davet ederek çalışmaları devam ettirdiğini biliyoruz.

Sonuç olarak 2000 yıllarda başlayan Elazığ Kent Müzesi'nin kurulma serüveni yaklaşık 20 yıldır devam etmekte. Projeyi başladığımız süreçte ülkemizde 3 adet kent müzesi (İstanbul Tarih Vakfı, Bursa, İzmir Kent Müzesi) varken bugün 380 civarında kent müzesi ülkemizde bulunmakta. İller, ilçeler ve birçok köy kent müzesine kavuştu. İlimizin de çok gecikmiş de olsa kent müzesine kavuşmasını bekliyoruz.

Devam eden bu süreçlerde ETSO, Elazığ Mimarlar Odası, Çekül Vakfı ile kentin birçok sivil toplum örgütü Elazığ Kent Müzesi ve Arşivi'nin kurulması yönünde yapılan tüm çalışmaları destekledi, gönülden bu çabalara katkıda bulundu. Bu çabaların sonuç vermesi yönünde yapılan son çalışmaları da kentimizin öncelikleri olarak değerlendiriyor ve her türlü desteği sunacağımızı Elazığ kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X