Advert

İl başkanları İstanbul seçimini değerlendirdi

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İl başkanları İstanbul seçimini değerlendirdi
İl başkanları İstanbul seçimini değerlendirdi
Bu içerik 439 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ

Siyasi partilerin Elazığ il başkanları, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini 806 bin 415 oy farkı ile yeniden kazanan Ekrem İmamoğlu’nu ve İstanbul seçimlerini değerlendirdi.

31 Mart yerel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 6 Mayıs'ta verdiği, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi ve CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptali" kararı üzerine, İstanbullular yine sandık başına gitti. Seçimin sonuçlanması ile birlikte AK Parti adayı Binali Yıldırım yüzde 44.99 oy oranı ve 3 milyon 935 bin 453 oy alırken, CHP adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 54.21 oy oranı ve 4 milyon 741 bin 868 oy aldı. Siyasi partilerin Elazığ il başkanları, 806 bin 415 oy farkı ile seçimi kazanan İmamoğlu’nu ve İstanbul seçimlerini değerlendirdi.

‘ŞIMARMAYACAĞIZ, REHAVETE KAPILMAYACAĞIZ’

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, ”Millet İttifakı adına mükemmel bir sonuç aldık. Kimse böyle bir fark olacağını tahmin etmemişti ancak örgütümüz bu oy farkının olacağını tahmin etmişti. Çünkü sahada çalışma azmi ve büyük bir dayanışma ruh vardı. Bu büyük başarının mimarı Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sağduyulu siyaset anlayışı takdire şayandır. Genel Başkanımızın bu süreçte ilmek ilmek ördüğü bu çalışma büyük bir başarıyla sonuçlandı kendisine il örgütüm ve şahsım adına teşekkür ediyorum. Bu başarının arkasındaki kahramanlarımız da var. CHP İstanbul İl Başkanımız Sayın Canan Kaftancıoğlu İstanbul’da mükemmel bir seçim çalışması yürüttü. Tabi birçok ilden akın akın gelen seçmenlerimizi de unutmamak gerek. Edirne’den Kars’a kadar tüm seçmenlerimiz mesafe gözetmeksizin demokrasimize sahip çıktı. Türkiye’nin içinde bulunduğu kötü gidişata ve önümüzdeki daha kötü gidecek boyutlardan kurtulması için, siyasi atmosferin iyileşmesi bakımından tüm demokrasi sevdalıları seferber oldu. Özellikle Ekrem İmamoğlu’nun başarılı bir seçim çalışması yapmasıyla bu zafer kazanılmıştır. Ama biz şımarmayacağız, rehavete kapılmayacağız, İstanbul’u dünyaya örnek bir kent nasıl yapacağız bunun çalışmasını yaparak birlik ve beraberlik içerisinde halkımızın hak ettiği refahı ve huzuru sağlayacağız" dedi.

‘SEÇİMİN SONUCU ÇOK GÜZEL OLDU’

İYİ Parti İl Başkanı Mevlüt Or, ”Daha önce kazanmış olan seçimi oyları çalındı denilerek seçimi iptal ettirilip hakkı gasp edilmişti. Halk Ekrem İmamoğlu’na o hakkı seçmen tekrar iade etti. Seçimin sonucu çok güzel oldu. Böyle bir sonucu kesinlikle bekliyordum. Ben 150-200 bin fark bekliyordum. Özellikle Öcalan’ın mektubundan sonra zaten Ekrem İmamoğlu’nun kazanacağını tahmin etmiştim. Hatta seçim süreci daha uzun olsaydı daha büyük bir fark olurdu. Bu hayatta kimse kalıcı değil. İktidar da dahil. AKP’li seçmen dahil olmak üzere tüm vatandaşlarımız yapılan bu haksızlığa vicdani bir rahatsızlık duydu bunun sonucunda sandığa giden seçmen tüm desteğini Ekrem İmamoğlu’na ve millet ittifakına verdi. Bizler dahi böyle bir farkın olacağına ihtimal vermiyorduk. Vatandaşın bu refleksi iktidara ‘artık yeter’ tepkisiydi. Bu seçim sonuçlarından da görüyoruz ki MHP’li, AKP’li, BBP’li birçok vatandaşımız bu adaletsizliğe ve kaybolan demokrasiye sahip çıktı" diye konuştu.

‘HAK YERİNİ BULDU’

23 Haziran’da hak yerini buldu" diyen Demokrat Parti İl Başkanı Feyyaz Koçgazi, ”Seçimler Türkiye için demokrasinin uygulanması anlamında önemli olgular. İstanbul seçiminin planlı bir iptal olduğunu düşünüyorum. İstanbul’da bir adaletsizlik oluştu, daha öncesi seçimin iptal edilmesi büyük bir adaletsizlikti. Bu seçimde de aynı oyunlarla seçimi iptal etmek istediler ancak CHP ve İYİ Partililerin organize bir şekilde çalışmaları sonucunda bu planlarını uygulayamadılar ve 23 Haziran’da hak yerini buldu, adalet yerini buldu. 806 bin farkın olmasını gayet normal karşılıyorum çünkü bu kadar haksızlık karşısında vatandaşın buna bir refleks göstereceğine inanıyordum. 31 Mart seçimlerinde de aynı durum yaşandı ama ne kadar oylarımız çalındı deseler de çalanlar kendileriydi, tezgahları kuranlar kendileriydi. Gerçek şimdi ortaya çıktı. Bu gerçeğin ortaya çıkmasında Cumhuriyet Halk Partili ve İYİ Partililerin büyük katkısı oldu. Elazığ’da CHP İl Başkanı Sayın Zeki Kaplan'a çok teşekkür ediyorum. Gerçekten burada çok büyük bir özveriyle çalıştı, kendisini kutluyorum. Zeki Kaplan gibi İstanbul’daki bütün milletvekilleri, parti yöneticileri, il, ilçe teşkilatlarının hepsi özverili çalıştılar. Bu özveri sayesinde Ekrem İmamoğlu’na seçimi kazandırdılar. CHP, İYİ Parti ve tüm İstanbulluları kutluyorum. İnşallah bu adım Türkiye’ye yansıyacak ve Türkiye daha demokratik, yaşanılır bir ülke olacak’’ ifadelerini kullandı.

‘ARTIK AK PARTİ MİLADINI DOLDURDU’

Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, ”23 Haziran’da da görüldüğü gibi bizim vatandaşımız kutuplaşmaya dur dedi. Aynı zamanda terör örgütleriyle kurulan dirsek temaslarını vatandaşımız kesinlikle reddediyor. Bir taraftan terörle mücadele ediyorum diyorsunuz diğer taraftan ise üç beş oy alma uğruna her türlü ilişkiye giriyorsunuz. Vatandaş bunları gördü ve sandıkta gereken cevabı verdi. Vatandaşımızın ekonomik kriz, dış ve iç politikada yapılan hatalara karşı tepkisini sandıkta çok net bir şekilde gösterdi. Artık AK Parti miladını doldurdu, Tayyip Erdoğan’ın söylemlerini vatandaş reddediyor ve bu iktidarın artık mecali kalmamış diye vatandaş bir ikazda bulundu. Bu ikaz 2023’de yapılacak seçimlerin ikazıydı. Vatandaş, AK Parti’nin aklını başına almasını, insan haklarını, demokrasiyi, adaleti tekrardan tanımasını özellikle yolsuzluk, hırsızlık, belediyelerdeki nümayiş işlerin ortadan kalkmasını istiyor. Yoksa bu iktidarın ayakta durabilmek imkânı kalmadığı mesajını veriyor. Bu sonuçlar erken seçimin ayak sesleri olabilir vatandaş artık AK Parti’nin bu işi yapamayacağını, iktidara 17 yıl boyunca kredi verdiklerini sonunda iflas ettiklerini gösterdi. Seçmen Tayyip Erdoğan’ın zorla CHP’ye oy verdirdiğini ifade ediyor. Bu cümle çok mana ifade ediyor. Önümüzdeki süreç için yeni bir başlangıç görmeyi arzu ediyoruz. Milletin iradesine sonsuz saygı göstermemiz gerekir. Yeri ve zamanı geldiğinde millet kendi sözünü sorunsuz şekilde söylüyor. Seçim bitti artık herkesin işine bakması lazım. Herkesin birbirinin önünü açması lazım. Artık değişim söz konusu olmuşsa idarecilere düşen milletin iradesine saygı göstermesidir’’

'AK PARTİ HEZİMETE UĞRAYACAK'

AKP-MHP faşizmine karşı bir strateji belirlediklerini belirten HDP İl Eş Başkanı Baki Yıldırım, ”31 Mart yerel seçimlerine giderken genel merkezimiz tarafından belirlenen strateji vardı Kürt illerinde kayyum atılan belediyeleri geri almak hatta bu belediyelerin sayısını arttırmak, kazanamayacağımız yerlerde AKP-MHP faşizmine kaybettirmekti. Bu strateji hem Kürt illerinde hem de batı illerinde uygulandı. Kayyum atanan illerin birçoğu geri alındı ancak AKP’nin seçmen yığması ve baskıları sonucu kaybettiğimiz yerler oldu. Ancak İzmir, Aydın, Antalya, Ankara, Adana, Mersin ve İstanbul’da partimiz hiçbir karşılık beklemeden AKP’ye kaybettirecek yerlerde CHP adayları desteklendi. Bu strateji gereği İstanbul’da 31 Mart seçimlerinde İmamoğlu kazanmıştı. Ama Cumhurbaşkanı'nın 'İstanbul’u kaybetmek Türkiye’yi kaybetmektir' diye bir açıklaması vardı. Bundan kaynaklı olarak da çeşitli yol ve yöntemlerle kazanılmış bir belediye gayri yasal yollardan CHP’nin elinden aldı. Bunun aynısı Kürt illerinde de yapıldı. Belediye başkanı meclis üyesi seçilen arkadaşlarımızı KHK bahaneleriyle düşürerek belediyeler AKP’ye verildi. Böyle bir süreçte demokrasiye gerçekten ihtiyaç vardı. Partimiz 31 Mart yerel seçimlerinde aldığı strateji kararının aynısı 23 Haziran seçimlerinde de tekrar uygulandı ve 1 milyon 200 bin oyumuz İstanbul’da CHP adayına verilerek bu destek sunuldu. Ortada var olan haksızlığı partimizin stratejisi doğrultusunda bu haksızlığa dur denildi ve Ekrem İmamoğlu 806 bin oy farkıyla İstanbul’da tekrar belediye başkanı oldu. İstanbul nüfus oranına, ekonomisine baktığımızda küçük bir devletçiktir. Bu süreçten sonra ANAP’ın, Doğru Yol’un uğradığı hezimete AKP’e uğrayacak. Bundan sonra yukarı çıkacak hali yok baş aşağı yuvarlanıp gidecek" diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X