Advert

ŞERİFOĞULLARI:​ BORÇ YATIRIMA ENGEL DEĞİL

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ŞERİFOĞULLARI:​ BORÇ YATIRIMA ENGEL DEĞİL
ŞERİFOĞULLARI:​ BORÇ YATIRIMA ENGEL DEĞİL
Bu içerik 1235 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / Elazığ Belediyesi’nin Temmuz ayı belediye meclis toplantılarının ikinci oturumu belediye yönetiminin 35 milyonluk kredi talebi gündemiyle devam etti.

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın başkanlığında yapılan toplantıda 35 milyonluk kredi talebi üzerine söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Gültekin Koç, "Ben geçmişte meclis üyeliği yapmış biri olarak şunu belirtmek istiyorum. 618 milyon sadece görünen borçlardır. Ben inanıyorum ki bu borç 750 milyondan aşağı değil. Bugünkü mali şartlarda bu stratejik planda anlatılanlar veya sizin seçim vaatlerinizde taahhüt ettiğiniz projeler nasıl gerçekleşecek?" diye sordu.

Şerifoğulları, "Bugüne kadar Elazığ Belediyesi'nin borcu hiç açıklanmamıştı. Biz geldik samimi bir şekilde bu borçları açıkladık. Çok net bir şekilde ifade ediyoruz; hem belediyenin hem de EBUAŞ’ın toplam borcu 618 milyon lira. Bir taraftan yatırım yapacağız bir taraftan borçlarımız var, bir taraftan taahhütlerimiz var, hayallerimizdeki, hedeflerimizdeki Elazığ var" diye cevap verdi.

‘BELEDİYENİN BORCU 750 MİLYONDAN AŞAĞI DEĞİL’

Pompa istasyonlarının elektrik tüketim bedeli vadesi geçen faturaların ödenmesi ve cari borçları ödemek üzere belediye yönetiminin 35 milyonluk kredi talebi üzerine söz alan İYİ Partili Gültekin Koç, ”Bu borç alma durumu ne zamana kadar devam edecek? Belediyenin borçları giderek artmaya devam ediyor. Sayın Süleyman Selmanoğlu, Mücahit Yanılmaz’a devrettiği zaman belediyenin borcu 80 milyon lira civarındaydı. Sayın Yanılmaz size devrettiği zaman 618 milyon lira olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Ben geçmişte meclis üyeliği yapmış biri olarak şunu belirtmek istiyorum, 618 milyon sadece görünen borçlardır ben inanıyorum ki bu borç 750 milyondan aşağı değil. Önümde sizin stratejik planınız ve seçim öncesinde vaat ettiğiniz projeleriniz var. Bunlar birbiriyle örtüşüyor ama belediyenin bugünkü mali şartlarında bu stratejik planda anlatılanlar veya sizin seçim vaatlerinizde taahhüt ettiğiniz projeler nasıl gerçekleşecek? Bu projelere baktığınızda ortada tahmini 4-5 milyar bir finansman gerekiyor. Bunu yıllara böldüğümüzde bu projelerin gerçekleşmesi için yılda 1 milyar bir paraya ihtiyacımız var. Belediyemizin böyle bir parası olmadığına göre bu projeler nasıl gerçekleşecek? Geçmişte güzel projelere imza atanlardan Allah razı olsun ama yanlış iş yapanları da yeri geldiğinde bu mecliste yargılamamızın gerektiğini düşünüyorum bu kim olursa olsun" diye konuştu.

‘35 MİLYONLUK KREDİNİN FAİZİ 15 MİLYON 500 BİN LİRA’

Elazığ Belediyesi'nin obez bir belediyeden farkı olmadığını ifade eden Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde başka bir şehirden eski bir arkadaşım Elazığ’a gelmiş, İstasyonu Meydanı'nı gezmek istemiş, gördüğü şey ucube bir tünel. Bir başka yere geçelim Orduevi Kavşağı, siz de bu yer yıkılsın mı yıkılmasın mı diye halk oylamasına sundunuz. Kamu malı olacağı için yıkılamayacağını biliyorduk. Şehrin muhtelif yerlerinde yapılan bu hatalar zincirini çoğaltmak mümkün. Sizin şu stratejik plandaki hedefleriniz keşke gerçekleşebilse şu Elazığ ne kadar güzel olurdu değil mi? Bir dünya kenti olurdu. Turist kafileleri gelirdi, diğer şehirlerden özenerek buraya görmeye gelirdiler. Netice itibariyle beni endişelendiren konu şudur, siz biraz da şanssızsınız. Sayın Başkan gelir gelmez kucağınızda gürbüz bir çocuk gördünüz, bu gürbüz çocuk biraz da obez aslında. Elinizdeki malzeme, bu doğal olarak sıkıntılarınız anlıyorum. Bugün 35 milyon lira kredi talebiniz var. Elazığ Belediyesi'nin içinde bulunduğu bugünkü sıkıntı 35 milyonla telafi edilecek bir durum da değil. Şu anda Elazığ Belediyesi'nin acil olarak 80 ila 100 milyon lira civarında bir paraya ihtiyacı olduğuna dikkatinizi çekmek istiyorum. 35 milyon kredinin 20 aylık yüzde 30'dan faizi 15 milyon 500 bin lira yapıyor. Bu parayı 20 ay sonra biz 52 milyon 500 bin lira olarak geri ödeyeceğiz. 36 aylık faizle aldığımız zaman bu bize 66 milyon liraya mal oluyor. Yani bizim borçlarımız katlanarak yükseliyor."

‘BELEDİYENİN BORCU 750 MİLYON DEMEK BİZE GÜVENSİZLİKTİR’

Koç’a cevap veren Belediye Başkanı Şerifoğulları, ”Elazığ Belediyesi'nin borcu olduğunu ikinci meclis toplantısında açıkladık. Tabi 618 milyon rakamını açıklarken dışarıdaki denetçilere denetleterek açıkladık. 618 milyon değil de 750 milyon, 800 milyon demek bize güvensizlik demektir ya da dışarıdaki denetçi firmalara güvenmemek demektir. Bugüne kadar yapılmamış bir uygulamayı yaptık. Bugüne kadar Elazığ Belediyesi'nin borcu hiç açıklanmamıştı. Biz geldik samimi bir şekilde bu borçları açıkladık ve bu borçları çok net bir şekilde ifade ediyoruz hem belediyenin hem de EBUAŞ’ın toplam borcu 618 milyon. Bir taraftan yatırım yapacağız bir taraftan borçlarımız var, bir taraftan taahhütlerimiz var, hayallerimizdeki, hedeflerimizdeki Elazığ var. Dört aylık seçim sürecinde hep aynı şeyleri ifade ettik popülist davranmayacağız, hayalci davranmayacağız. Elazığ Belediyesi'nin bir kuruş hakkını kesinlikle gasp etmeyeceğiz, ettiremeyeceğiz. Elazığ’ın asli problemleri neyse o sorunlardan üzerinden projeler yapıp Elazığ’ı daha müreffeh bir hale getirebilirsek mutlu olacağımızı ifade ettik. Bu saatten sonra bize düşen Elazığlıları mahcup etmemek vadettiğimiz projeleri hayata geçirmek" diye konuştu.

‘BORÇ YÜKÜYLE KARŞILAŞTIĞIMIZI KENDİMİZDE İFADE EDİYORUZ’

Şerifoğulları, ”Bu projeleri hayata geçirirken illa ki zorlanacağız çünkü borç yüküyle karşılaştığımızı biz kendimiz de ifade ediyoruz. Ama bunlar bizi umutsuzluğa sevk etmiyor. Belediyelerin güçlü kurumlar olduğunu, kendi kaynaklarını kendi içinde yaratabilecek olan güçlü kurumlar olduğunu ifade ederek yeni kaynaklar oluşturacağımızı söyledik. 33 dönüm Şahinkaya’da üretilen arsanın tapularını almak üzereyiz. Tapularını aldıktan sonra bunları satışa sunmakla ilgili çalışmalarımızı yaparak belediyemize kaynak üreteceğiz. Bununla beraber farklı kaynak çalışmalarımız devam ediyor. Geçen ay Jeotermal su kaynağını ihaleye girerek 3 milyon liraya aldık ve buradan ciddi manada bir gelir elde edeceğiz. Hem ilimiz seracılık alanında hem de sağlık turizminin gelişmesinde katkı sunacak bu proje hem istidama katkı sağlayacak hem de Elazığ’ın seracılık ve sağlık turizmi sektöründe çok ciddi atılımlar yapacağını ifade ediyorum" şeklinde konuştu.

Tartışma sonrasında Belediye yönetiminin kredi talebi AK Parti ve İYİ Parti meclis üyelerinin oylarıyla meclisten geçti.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X