Advert

DÜNYADA BİR İLK: ELBÜS, 1 YIL DOLMADAN ISKARTA!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
DÜNYADA BİR İLK: ELBÜS, 1 YIL DOLMADAN ISKARTA!
DÜNYADA BİR İLK: ELBÜS, 1 YIL DOLMADAN ISKARTA!
Bu içerik 1227 kez okundu.

Elazığ Belediyesi Ulaşım AŞ bünyesinde hizmet veren, maliyeti yaklaşık olarak 53.9 milyon TL olan ve hizmete başlayalı daha 1 yıl olmayan elektrikli otobüsler, klima ve batarya sorunu nedeniyle bakıma alındı.

HABERKENT HABER MERKEZİ / Geçen yıl haziran ayında Mücahit Yanılmaz’ın belediye başkanlığı döneminde Elazığ’da büyük umutlarla hizmete alınan ve dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda, körüklü, bataryalı, elektrikli, 0 emisyonlu otobüsler (ELBÜS) daha bir yıl dolmadan dökülmeye başladı.

YANILMAZ’IN SON ‘ENKAZI’ ELBÜSLER!

Çevre esnafı düşünülmeden yapılan köprülü kavşaklar, altyapıda yaşanan sorunlar ve 618 milyon TL gibi bir borç devreden eski Belediye Başkanı Mücahir Yanılmaz’ın bıraktığı enkazların etkisi ELBÜS’lerle devam ediyor.

Sözde ‘Marka Şehir Elazığ İçin Çözüm Planları’ arasında yer alan ve geçen sene haziran ayında toplu taşımada kullanılan elektrikli bataryalı ELBÜS’ler birinci senesinde klima ve bataryalarında yaşanan sorunlarından dolayı sefere çıkamadı. Arızalanan ELBÜS’ler bakımı yapılmak üzere garajlara çekildi.

ELBÜS’lerin arızalanması sonrasında eski Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın geçmişte yapmış olduğu çarpık icraatlar da vatandaşlar arasında tekrardan tartışma konusu oldu.

ÖNCE ORDUEVİ KAVŞAĞI, ŞİMDİ DE ELBÜS!

600 milyon TL’nin üzerinde bir borç ile Elazığ Belediyesi’ni devreden dönemin Belediye Başkanı, şimdiki AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mücahit Yanılmaz döneminde alınan elektrikli otobüslerde yaşanan sıkıntı kamuoyunun tepkilerine neden oldu.

Elazığ’ın toplu taşıma alanında rahatlamasına katkı sağlamak adına uzun bir araştırma sonucunda alınmasına karar verilen ELBÜS’ler sefere çıktıkları günden bu yana olumsuz tepkilere muhatap olmuşlardı. Klimalarının çalışmaması, çalışması durumunda da otobüslerin sefer süresinin uzaması nedeniyle vatandaşların tepkisine yol açıyordu. ELBÜS’lerin vatandaşların taleplerine cevap vermeyen klimalarının yazın soğutucu, kışın ise ısıtıcı fonksiyonlarını yerine getirmekte sorun yaşadığı iddia edildi.

MİLLETİN PARASINI BETONA, 1 YILDA BOZULAN ELBÜS’E NEDEN YATIRDILAR?

Mücahit Yanılmaz’ın ‘Marka Şehir Elazığ İçin Çözüm Planları’ arasında yer alan çevre dostu, elektrikli, bataryalı ELBÜS’ler kamuoyuna, dünyada ilk kez Elazığ’da kullanılan 18 metre uzunluğunda şarjlı, bataryalı, çevre dostu ELBÜS’ler "Elazığ ve Türkiye’de değil dünyada ilk" olarak kamuoyuna duyurulmuştu. Hizmete alındığı gün ‘Elazığ için tarihi bir gün’ olarak ifade edilen ELBÜS’ler, daha 1 yılı doldurmadan klima ve benzeri arızalar yüzünden bakıma alındı.

YANILMAZ, BU MU DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE BİR İLK?

Dönemin Belediye Başkanı Yanılmaz, otobüslerin hizmete alındığı gün yaptığı konuşmada, “Bugün ulaşımda yepyeni bir döneme giriyoruz. Sadece Elazığ ve Türkiye’de değil dünyada ilk defa 18 metre uzunluğunda elektrikli körüklü sıfır emisyonlu tamamen yerli ve milli olan bizim mühendislerimizin dizayn ettiği ve bizim mühendislerimizin imalatını yaptığı elektrikli otobüsün bugün açılışını yapıyoruz. Elazığ’ımıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullanmıştı.

KİLOMETREYE 10 KURUŞ HARCADIĞI KONUŞULDU, ÖMRÜ KONUŞULMADI!

Otobüslerin sadece Elazığ’da değil Türkiye’de ve dünyada da şehir içi ulaşımına yeni bir perspektif yeni bir açı kazandırması beklenirken, Elazığlıların daha rahat ve konforlu toplu taşıma hayalleri 1 yıl dolmadan suya düştü. O dönem kilometreye ne kadar enerji harcadığı sık sık konuşulan otobüslerin 1 yıl dolmadan klima ve batarya sorunu nedeniyle bakıma alınması kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

ŞANZIMANSIZ OTOBÜSLER 1 YIL DOLMADAN ARIZA VERMEYE BAŞLADI

Yanılmaz, bu otobüslerle ilgili; 150 kişiyi taşırken kilometrede 10 kuruş harcayarak geri dönüşlerinde kendi kendini şarj edebilen ve bir şarjla 400 kilometre yol yapabilen ender imalatı yapılmış olan özel bir otobüstür. Bu otobüsün içindeki koltuk dizaynı oturan hemşerilerimizin rahat edebileceği şekilde dizayn edilmiş karşılıklı dört koltuğun olmadığı ve kimsenin kimseyi rahatsız edemeyeceği şekilde bir koltuk dizaynı yapıldığını, aynı zamanda otobüslerin engelli bireylerin rahat binebilmesi için istenildiği anda sağ tarafa tamamen yatabilen, istendiği anda sol tarafa tamamen yatabilen özel amortisörleriyle içindeki yolcuları rahatsız etmeyecek şekilde yolculuk yapabilen yine özel bir otobüs olduğunu, şanzımanı olmayan yüzde 100 elektrikli otobüsleri yere göğe sığdıramamıştı. Ancak bu otobüslerin kısa zamanda sık sık arızalanması nedeniyle şimdi vatandaşlar mevcut Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın hemen önlem alıp bu otobüslerin yerine başka otobüsleri şerefe koyması ile geçici olarak sorun aşılmış oldu.

Şimdi kamuoyu adına soruyoruz:

-Sayın Yanılmaz, milletin milyonları ile aldığınız bu otobüsler neden 1 yıl dolmadan sık sık arıza vermeye başladı?

-Sizin döneminizde yapılan ve sonra da sıkıntılara neden olduğundan dolayı yıkılması gündeme gelen Orduevi kavşağının ardından yine sizin ‘eseriniz’ olan ELBÜS’lerde yaşanan bu sorunla ilgili ne diyeceksiniz?

-600 milyon TL’nin üzerinde bir borçla devrettiğiniz Elazığ Belediyesi’nin şu an içinde bulunduğu sıkıntılarla ilgili neler diyeceksiniz?

-ELBÜS’lerde yaşanan sıkıtının tamamen giderilmesi adına siyasi kimliğinizi kullanarak herhangi bir girişimde bulunacak mısınız?

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X