Advert

MÜSİAD DOST MECLİSİ’NDE TKDK DESTEKLERİ ANLATILDI

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
MÜSİAD DOST MECLİSİ’NDE TKDK DESTEKLERİ ANLATILDI
MÜSİAD DOST MECLİSİ’NDE TKDK DESTEKLERİ ANLATILDI İzzet TUMAY
Bu içerik 480 kez okundu.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ’ın geleneksel olarak düzenlediği Dost Meclisi toplantısının bu haftaki konuğu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Elazığ İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz oldu.

MÜSİAD Elazığ Şube Başkanı Mehmet Özeren, yaptığı açılış konuşmasında, “Bizler ülkemizi kalkındırmak, sosyal refahımızı, refah seviyemizi artırmak için çalışmak ve üretmek zorundayız. Çünkü kalkınmak ve katma değer oluşturmak için üretmekten başka yol yok. Üretimde başarının sürdürülebilir olması için de rekabet gücümüzün ve markalarımızın olması gerekiyor. Bu sebeple modern üretim olanaklarını yaygınlaştırarak rekabet gücümüzü artırmak ve üretimi kaliteli hale getirmek bizim en önemli hedeflerimizden birisidir” dedi.

16 Şubat 2018 tarihinde 5. çağrı ilanına çıktıklarını anımsatan TKDK İl Koordinatörü Yılmaz ise, “O tarihte ilana çıktığımız 5. başvuru döneminde hayvancılık tedbirini, süt, et ürünlerini işlenmesi ve pazarlamaya yönelik yatırımlara destek vereceğimizi söylemiştik. 16 Şubat tarihinden bugüne kadar çok yoğun bir şekilde bu çağrı döneminin tanıtımını yaptık. Bütün ilçe merkezlere ve belde belediyelere giderek vatandaşlarla, çiftçilerle görüştük. Buraya davet edip çeşitli toplantılar vesilesiyle sesimizin çıktığı kadar Elazığ’da ulaşmadık hiçbir çiftçi, hayvancı ve yatırımcı bırakmadık. 13 Haziran tarihi itibariyle de bu projelerin kabulünü gerçekleştirdik" dedi.

Bahsettiği sektörlerin tamamında 37 adet proje kabulü yaptıklarını aktaran Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu 37 adet projenin 9 tanesi süt üreten ve tarımsal işletmelere destek oluyor. 10 tanesi kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, 16 tanesi kanatlı et üreten tarımsal işletmeler ve iki tanesi de süt ve ürünlerinin işlenmesi, pazarlanmasına yönelik yatırımlar. Toplamda bu 37 adet projenin yaklaşık uygun harcama tutarı 44 milyon TL. Bu projeler incelenip sözleşmeye bağlandığında bu 44 milyon TL olan yatırımlara ödeyeceğimiz hibe tutarı da yaklaşık 23 milyon TL civarında olacaktır. 13 Hazirandan itibaren projeleri incelemeye başladık. İnşallah, en geç Ağustos ve Eylül ayında bu projelerimizi sözleşmeye bağlayacağız. Sözleşmeye bağlandıktan sonra bu yatırımların büyük bir çoğunluğu 2019 yılı içerisinde ödenecek, geriye kalanlara ise 2020 yılında ödenecek. Hedefimiz her zaman olduğu gibi IPARD desteklerinden Elazığ halkını en fazla şekilde faydalandırmaya sağlamak.

Hayvancılık içerisinde küçükbaş, büyük baş, süt, kanalı. Kanatlının içerisinde tavuk ve hindi desteklerine yüzde 40 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda hibe desteğimiz olacak. Yaklaşık 500 bin Euro'ya kadar olan yatırımlarda bu hibe desteğini sağlayacağız. Yaklaşık 500 bin Euro'ya kadar olan yatırımlarda bu hibe desteğini sağlayacağız. Bunun yanı sıra da 103 diye tabir ettiğimiz sucuk, sosis işleme tesisleri gibi veya süt işleme gibi süt, ayran, yoğurt, peynir tarzı yatırımlar, meyve sebze soğuk hava depolarının yapılması, su ürünlerinin işlenmesine destek vereceğiz. Bunlar da yüzde 40 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda hibelerimiz olacak.”

8 Mayıs tarihinde başlattıkları 6. başvuru çağrı ilanının toplam bütçesinin 60 milyon Euro olduğunu ifade eden Yılmaz, “Bitkisel üretim, arıcılık, yöresel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji sektörü. Bu sektörlerle 42 ildeki TKDK il koordinatörlüklerindeki projelerle bir yarış halinde olacak. Bu kapsamda çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbiri kapsamında 60 milyon Euro’luk bir hibe paketini ilimize maksimum şekilde kazandırmak için uğraş vereceğiz. Bu tedbir kapsamında bitkisel üretim adı altında seracılık, tıbbi aromatik bitki, süs bitkisi, mantar yetiştiriciliğine destek veriyoruz. Arıcılık yatırımlarına, kovan alımlarına, yapımlarına destek veriyoruz. Bunun yanı sıra zanaatkarlık ve yöresel ürünler dediğimiz katma değerli ürünlere destek veriyoruz. Kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetlerine destek veriyoruz. Bu başlık adı altında 25 odaya kadar yapılmış olan otel tesislerine, kafe ve restoran tesislerine destek vereceğiz. Şuan da bizim en çok uğraştığımız ve yoğunlaştığımız noktalardan bir tanesi alabalık. Bu kapsamda su ürünleri yetiştiriciliğine destek vereceğiz. Kooperatifler için makine ve yenilenebilir enerji sektörüne destek veriyoruz. Bu kapsamda alacağımızı başvurular 23 Ağustos tarihi itibariyle bitecek" ifadelerini kullandı. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ