Advert

KEBAN’DA ‘AYI’ TEHLİKESİ!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KEBAN’DA ‘AYI’ TEHLİKESİ!
KEBAN’DA ‘AYI’ TEHLİKESİ!
Bu içerik 670 kez okundu.

Milli Parklar Müdürlüğü tarafından doğaya salındığı iddia edilen ayıların köylüler için tehdit oluşturduğu iddia edildi.

Keban ilçesine bağlı bazı köyler ayı saldırısı ile karşı karşıya kaldığını ifade eden MHP Keban İl Genel Meclis Üyesi Cevdet Doğan, Milli Parklar Müdürlüğü tarafından doğaya salınan 10’a yakın ayının bal üreticileri ve köylüler için tehdit oluşturduğunu söyledi.

‘AYILAR BAL ÜRETİMİ YAPAN KÖYLERİMİZE ZARAR VERİYOR’

Ayı saldırıları karşısında 4 bine yakın bal kovanının tehdit altında olduğunu ifade eden Cevdet Doğan, “Ramazan ayında köylüler ve muhtarlar arı sahiplerinin kovanlarını ayı tarafından parçaladığı şikâyetinde bulundular. Biz de yaptığımız araştırma neticesinde Milli Parklar Müdürlüğü'nün yetkisinde Keban’a sayısı net olmamakla birlikte 5 ila 10 tane ayı bırakıldığını öğrendik. Ayı bal seven bir hayvan olduğu için bir de bal kokusunu 6 km'den alabiliyor. Bu bölge kalite bakımında en iyi bal üretimi yapan köyler. Bundan dolayı ayılar bal kovanlarına zarar vermeye başladı. Biz bu konuyu önce ilçe kaymakamı ve yetkililerle görüştük. Kaymakam bilgisinin olmadığını söyledi. İlçe Tarım Müdürü ile görüştük. Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün inisiyatifinde bu ayıların bırakıldığını söyledi. Milli Parklar Şube Müdürü ile görüştük. 'Kurtlara nasıl alışmışlarsa ayıya da alışmaları gerekir' şeklinde bir ifade kullandı. Hadi kurdu anlarız. Domuzları yiyor. Ayılar bal üretimi yapan köylerimize zarar veriyor’’ iddialarında bulundu.

‘KÖYLÜLER TEDİRGİN SABAHA KADAR NÖBET BEKLİYORLAR’

Süleymanlı, Bahçeli, Goguldere ve mezraları, Kuşçu, Çevrekaya, Örenyaka köylerinde ayı saldırılarının olduğunu belirten Doğan, "İlçe bazında önlem konusunda bir adım atılmayınca konuyu Vali Çetin Oktay Kaldırım'a ilettik. Yardımcı olacağını, ayıların toplatılacağını söylediler ancak aradan bir ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunulmadı. Sesimizi nasıl duyurabiliriz. Çaresizlik içerisindeyiz. Köylüler tedirgin, sabaha kadar nöbet bekliyorlar. Ayıya zarar verdiklerinde 50 bin lira da cezası var. Hayvana para ödememek için yetkilileri göreve davet ediyor. Herkes yardımcı olacağız diyor. Ancak ortada sonuç yok. İmkânı olan arılarını il dışına götürmeye başladı. Şu anda 10 aile mağdur ve 100 kovan telef oldu. İlçe Tarım'dan aldığımız bilgilere göre ilçemizde 4 bine yakın arı kovanı bulunmaktadır” diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X