Advert

BAHŞİ: TEKLİ SİSTEM AVANTAJLI

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
BAHŞİ: TEKLİ SİSTEM AVANTAJLI
BAHŞİ: TEKLİ SİSTEM AVANTAJLI İzzet TUMAY
Bu içerik 375 kez okundu.

Eğitim Bir-Sen 1’nolu Şube Başkanı İbrahim Bahşi, tekli eğitim sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Bahşi, “Bizim nüfusa göre okullarımızın bir kısmı zaten tekli eğitim dediğimiz normal eğitim dediğimiz zaten tam gün eğitim yapıyorlar. Ama nüfusun yoğunlukta olduğu veya okullarımızın tam güne müsait olmadığı okullarda ikili eğitim dediğimiz sabah çok erken saatlerde 06.00’da, 06.30’da, 06.55’de başlayan ders 12.00’da bitiyor ve 12.00’dan sonra ara vermeden hemen 17.00’a kadar öğlen devresi ders yaparak ancak bu şekilde okullar ihtiyacı karşılayabiliyordu. Tabi bu sistemin problem oluşturan, sorun oluşturan etkenleri nelerdir, nelerle karşılaştık, hangi problemlerle karşılaştık? Biz bunu gözlemledik ve içinde yaşadığımız, gördüğümüz şekilde sabah erken saatlerinde biz okullarımıza giderken saat 05.30’da sadece öğretmenler var, öğrenciler var başka kimse yok. Burada gün aydınlanmadan özellikle kısa günlerde, kış günlerinde her taraf karanlık. Gün aydınlanmadan yollara düşüyor öğrenciler. Özellikle servisle gidenler daha büyük problem yaşıyor, daha erken yola çıkması gerekiyor. Okullara gidiyorsunuz sınıflarda çocuk uyuyor resmen. Uykulu uykulu gelmiş. Ders görmeye gelmiş. Dolayısıyla öğlen devresi çok avantajlı oluyor. Onlar da çıkarken hava kararmış oluyor. Özellikle ikinci 4 dediğimiz 8. sınıflarda seçmeli derslerle birlikte 18.00-18.30’u uluyor. Daha geç çıkıyorlar. Karanlık, güvensiz bir ortam oluyor. Çocuklar evlerine dönmeye çalışıyor. Bunun akademik anlamda, pedegojik anlamda eğitime bir katkısı olmadığını biz biliyoruz zaten” dedi.

Bahşi, şunları söyledi: “Amacımız, hedefimiz ülke olarak tekli eğitim dediğimiz eğitime geçmekti. Bu da hükümetin 2019-2020 eğitim öğretim yılında tüm Türkiye genelinde bu tekli eğitime geçme hedefi vardı. Bizim ilimizde de hedef olarak Türkiye’de bir rekor kırabilir miyiz düşüncesi vardı. O dönem Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu, özel idarenin arsasını satış yoluyla dersliklerin tamamının karşılanacağı vaadinde bulunmuştu. Ama maalesef bu gerçekleşmedi. Ama Sayın Valimiz şu an aynı hedefi gerçekleştirmek için hayırseverlerimizi davet ediyor. Yeni okul yapılması gerekiyor. Yaklaşık 330 derslik ihtiyacımız var. Bu da okul olarak belki 20-25 okula tekabül ediyor. Belki daha büyük derslikli okullar olsa daha az bir okulla bu ihtiyacı gidermiş olurmuş. Özellikle velilerimizin talep ettiği öğrencilerimizin yoğunlaştığ okullarda biz tekli sisteme geçemiyoruz, normal eğitime geçemiyoruz. Burada öğrenci sayısının fazla olduğu için dersliklerin de az olduğu için yetmediği için biz bu anlamda maalesef bu sisteme geçemiyoruz.”

2019-2020 eğitim öğretim yılında tekli sistemde yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Bahşi, şöyle dedi: “Bu sisteme geçtiğimiz zaman bizim öğrencilerimiz daha rahat okula gidebilecekler. Saat 08.30’da ders başlayacak, öğlen arası olacak. Öğle arasından sonra tekrar dersler olacak. Bu dersler daha çok aktiviteler olacak ve günün bir bölümünün okulda geçtikten sonra çocuk evine dönebilecek. Zaten şu anda bizim Anadolu liselerimizin çoğu normal eğitime devam ediyor. Ama bu yılda bazı problemleri var, sorunları var. Teneffüs saatlerinde öğrenciler dışarıda oynuyor, koşuyorlar, koşturuyorlar, kantinden alışveriş yapıyorlar. Bu esnada bizim nöbetçi öğretmenler sürekli alanda geziyorlar, bahçede geziyorlar. Koridor nöbetçilerimiz var ve öğretmenlerimiz öğrencilerimiz birbirine zarar vermesin diye. Sürekli onları kontrol altında tutuyorlar. Ama bu 50 dakikalık veya 1 saatlik öğle arası gerçekten büyük bir sorun teşkil ediyor. Nöbetçi olan öğretmen arkadaşımızın da yemek yemesi gerekiyor. Namaz kılacak, kendi ihtiyaçları var. Ama maalesef öğrencileri okulda kontrolsüz bırakamıyorlar. Bu 50 dakika gerçekten sabah üstü verilen eğitimlerin hepsini bir anda götürüyor."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ