Advert

HARPUT ESNAFI DERT YANDI

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
HARPUT ESNAFI DERT YANDI
HARPUT ESNAFI DERT YANDI
Bu içerik 661 kez okundu.

Harput esnafı yetkililerden acil çözüm bekliyor.

Kanal Fırat televizyonunda yayınlanan ve Hüseyin Keskin’in hazırlayıp sunduğu “Esnafın Sesi” programının bu haftaki konuğu Harput esnafı oldu. “Harput gün geçtikçe kan kaybediyor” diyen esnaflar, yetkililerden acil çözüm istediler.

Harput esnafı, şöyle konuştu: “Başkanımız yeni geldi çok da yüklenmek istemiyoruz. 8 senedir burada esnafım. Biz söylüyoruz, biz anlatıyoruz, kendimiz çalıp kendimiz dinliyoruz. Değişen hiçbir şey yok. İnşallah başkanımın kulağına gider. Bir gün arabayla şöyle Harput’ta bir gezin, kaleye kadar gidin. Yol yok, kaldırım yok. Bu bir sorun. Harput diyoruz, kültür diyoruz. Tur şirketleri geliyor, Turizm İl Müdürümüze de sesleniyorum buradan; her sene 2 bin, 2 bin 500 turist getiriyorum bir gelin bir çayımı için, tanışalım. Ne yaptınız Harput’a? Mardin, Urfa, Diyarbakır, Adıyaman… Elazığ’ın neyi eksik? Elazığ’ın fazlası var ama bakım yok. Bir şey yok. İki tane rehber Harput’a koyamıyorlar. Binalar Harput’ta boş duruyor. Kimse de kullanmıyor. İki tane rehber koyun, gelen insanlara yardımcı olsunlar. İnsanlar bin kilometreden geliyor, Buzluk Mağarası'nı soruyor. Gidin buzluğa, içler acısı. Tabela koymuşlar; ‘girilmez, tehlikeli ve yasaktır’. Yap arkadaşım. Bir düzenle, ver elektriğini, çevre düzenlemesini yap. Üç tane adam koy. Her gelenden 1 lira para al. Hem istihdam olur hem Elazığ’a katkısı olur.

Ölbe Vadisi var yolları kapatmışlar. Geliyorsun bu son yıllarda 2-3 gün önce Sağ olsun Başkanımız Vali Bey ile beraber geldiler, birkaç tane otopark yaptılar. Araba park yeri yok. Ciddi sıkıntı var. Tur şirketlerini çekemiyoruz. Gerek bizim turizm firmalarımız ya da bizden de belki kaynaklanıyor ama bir şekilde bölgeye turist almamız gerekiyor. Gelenlerde yemek yemiyor. Gelip bir tur atıp lavaboyu kullanıp gidiyorlar. Buna bir çözüm bulmamız gerekiyor.

İşlerimiz iyi hamd olsun. Ama işte Harput’a baktığımız zaman memur şehri. Baktığımız zaman turistleri buraya çekmek lazım. Biraz Harput’a bunun için bakım lazım. Harput’a çok sözler veriliyor ama hiç biri tutulmuyor. Bu sözlerin içerisinde ‘yılda kaç bin tane turist çekecek’ dediler, ‘Harput’a yatırımlar’ dediler, ‘UNESCO’ya girdiğimizi’ söylediler ama gözle görüle bilen hiçbir şey yok şu anda. Harput’a baktığımız zaman evliyalar diyarı. İnanç turizmi açısından çok önemli bir değer. Ama o değeri biz esnaflar olarak göremiyoruz. Harput’a haftada en az 30 tur geliyor. Ama söyledikleri ‘geldiğimize değmiyor’"

Lokantacılar Odası Başkanı Zülfü Tarhan ise, “Harput esnafını gezerken aşağı yukarı hepsinin ortak sorunları belli. Ki bizler de bu konuda vakıfız olaylara. Harput’un en önemli sorunlarının başında bizim gözlemlediğimiz, yollarında ciddi manada sıkıntılar var. Yollarının düzensiz olması, bakımlı olmaması. Özellikle Harput’un arka taraflarına. Buzluk Mağarası’na doğru. Ciddi manada sıkıntılar var. Harput turizm bölgesi, turizm noktasında olması gereken şeyler var. En büyük eksiklerin başında rehber olmayışı, buraya gelen yabancı turistlere birilerinin öncülük etmesi lazım. Harput’un tarihini anlatacak, Harput’un gezilecek yerlerini söyleyecek, onları gezdirecek, onları bilgilendirecek, doğru bilgilendirecek ve o turistlerde gittikleri yerde ‘biz Harput’u gittik, gördük, gezdik; böyle bir tarih yaşanmış, bu tür medeniyetler kurulmuş orada’ diyebilsinler. Ama maalesef şu anda Harput’ta bir rehber eksiğimiz var. Biz buradan Vali Bey’e olsun, Belediye Başkanımıza olsun, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüze olsun sesleniyoruz. Bu tür sorunların giderilmesi Harput’a katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X