Advert

KADINA YÖNELİK ŞİDDET MECLİS GÜNDEMİNDE

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KADINA YÖNELİK ŞİDDET MECLİS GÜNDEMİNDE
KADINA YÖNELİK ŞİDDET MECLİS GÜNDEMİNDE
Bu içerik 484 kez okundu.

Eren KAYA / CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri ile ilgili Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Şaroğlu önergesinde, "Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı raporların da yansıttığı durumun vehamiyeti ve aciliyeti göz önüne alındığında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yasal bir düzenlemeye gidilmesi ve caydırıcı tedbirler alınması için neden beklenilmektedir’ diye sordu.

Önergede şu ifadelere yer verildi:

“Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, ülkemizin en can yakıcı sorunu olmaya devam etmekte ve mevcut yasal düzenlemelerdeki boşluklar ve ilgili hükümlerin etkin uygulanmaması kadına yönelik şiddet vakalarının artmasına yol açmaktadır. Bu konuyla ilgili çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kadın örgütlerinin hazırladıkları istatistik raporları ise bu acı tabloyu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun her ay basına yansıyan kadına yönelik şiddet haberlerinden derlenen raporlarına göre 2019 yılının Ocak ayında 43, Şubat’ta 31, Mart’ta 27, Nisan’da 36 ve Mayıs ayında 37 kadın erkekler tarafından öldürülmüştür.

Hazırlanan raporlarda, yaşanan cinayetlerdeki şüpheli, sanık ve katillerin adil bir yargılama geçirmeden caydırıcı cezalar almaması ve bu vakalara dönük önleyici tedbirlerin uygulanmaması durumunda, şiddetin boyut değiştirerek sürmeye devam edeceğine dikkat çekilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun hazırladığı raporların da yansıttığı durumun vehamiyeti ve aciliyeti göz önüne alındığında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yasal bir düzenlemeye gidilmesi ve caydırıcı tedbirler alınması için neden beklenilmektedir?

2- Bakanlığınız tarafınca kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddet vakalarını önlemeye yönelik somut bir adım atılması gündeminizde bulunmakta mıdır?

3- Söz konusu raporlar bakanlığınız tarafından dikkate alınmakta mıdır? Kadına yönelik şiddet vakalarını önlemek amacıyla kadın örgütleri ile yasal düzenleme için ortak bir mutabakat sağlanacak mıdır?

4- Son 5 yıl itibariyle, erkek şiddeti sonucu kaç kadın yaşamını yitirmiştir? Bu vakaların yıllara ve illere göre dağılımı nasıldır?

5- Bakanlığınız tarafından şiddete uğrayan kadınların dava süreçlerinde fiziki olarak takipleri yapılmakta mıdır? Son 5 yılda acil durum kapsamında hakkında koruma kararı alınan kadın sayısının yıllara göre dağılım oranı kaçtır?

6- Ülkemizin de taraf olduğu, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesine uygun bir şekilde iç hukuk düzenlemesi yapılacak mıdır?

7- 6284 sayılı yasa kapsamında hakkında koruma tedbiri uygulanan kadınların bu süreçte de şiddete uğradığı bilinmektedir. Bu süreçte koruma yükümlülüğünü yerine getirmeyen devlet görevlileri hakkında bir işlem yapılması veya tazminat talep edilmesi hakkında yasal bir düzenleme yapılacak mıdır?”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X