Advert

AYGEN:​ AMELİYAT SON ÇARE OLMALI

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
AYGEN:​ AMELİYAT SON ÇARE OLMALI
AYGEN:​ AMELİYAT SON ÇARE OLMALI İzzet TUMAY
Bu içerik 553 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Fırat Üniversitesi Obezite ve Onkoloji Cerrahi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aygen, son yıllarda büyük bir artış gösteren obezite ve bu durumdaki hastaların tedavisi için yapılan ameliyatlardan önce kişilerin diyet uygulaması yapmalarının sorunun çözümü için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Beslenme alışkanlıklarının bu hastalıkta önemli olduğunu belirten FÜ Obezite ve Onkoloji Cerrahi ABD Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aygen, "Obezite olan kişilerin ameliyat düşüncesinden önce bazı adımları atmaları gerekiyor. Önce bazı alışkanlıklarından vazgeçmeliler. Bunlar şeker, tuz ve ekmek. Bunun yanında mutlaka her gün 10 km. yürüyüş yapsınlar. Bunların yanında endokrinolojide tedavi olsunlar. Böylece sıkıntılarına çözüm bulacaklardır. Olmadığı takdirde ameliyatı düşünsünler” dedi.

Prof. Dr. Aygen, bu alandaki çalışmalarında önemli bir merkez haline geldiklerini de belirterek şunları söyledi: “Hastalarımız öncelikli olarak kendi sağlıkları adına bazı önlemler almalı. Bunların aksatmadan yapmalı. Bunları yapmalarına karşılık bir sonuç alamazlarsa endokrinolojide tedavi seçeneğini denesinler. Son çare ameliyat olmalı.

Vücut kitle endeksi kesinlikle 40'ın üzerinde olmalı. Diyet yaparak zayıflayabilenler ameliyat için gelmesin. Hiç diyet yapmamış kilolu hiç egzersiz yapmamış olanlar direk spora yönelmeli. En az 6 ay düzenli spor yapmış, diyet yapmış, kilo verememiş insanlara ameliyat öneririm. Ameliyatın riskleri var, ağrıları var, ameliyat sonrası ben her şeyi yerim düşüncesi yanlış, sonra kilo alma riski de var. Çok iyi karar vermek gerekir.

2019 yılının ilk 6 ayında 400 obezite ameliyatı yaptık. Yıllık 800 ile 900 arasında ameliyat yapıyoruz. Bu arada bizim revizyon ameliyatları artmaya başladı. Yani bir obezite ameliyatı olup ikinci kez ameliyat olanlara revizyon ameliyatı diyoruz. Herkes, bilen bilmeyen obezite ameliyatı yapmaya başladı. Yanlış ameliyat veya hastanın kurallara uymamasından dolayı ikinci kez yani revizyon ameliyatı olması gerekiyor.

Bizler de ameliyatlarda farklı yöntemler geliştirmeye başladık. İki yıldır artık obezite ameliyatlarında dikiyoruz. Dikmeye başladığımız günden itibaren kaçak olmuyor.

Avrupa'dan hasta sayısı azaldı."

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden çok sayıda hastanın gelip tedavi olduğunu belirten Prof. Dr. Aygen, “Avrupa ülkeleri artık ameliyatlara izin vermiyor. Bu bizim hasta sayımızın düşmesine neden oldu. Çünkü Avrupa'nın birçok ülkesinden bize hasta geliyordu. Geçtiğimiz yıllarda obezite ameliyatı için talepleri kabul eden ve ödemesini yapan sigorta şirketleri, 1 Temmuz itibariyle acil olan ameliyatları karşılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Almanya, Belçika, İngiltere’den çok hasta geliyordu. Bu yıl Irak'tan çok hasta gelmeye başladı.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ