Advert

EMEKLİLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
EMEKLİLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR!
EMEKLİLER KARA KARA DÜŞÜNÜYOR! İzzet TUMAY
Bu içerik 299 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / TÜİK 6 aylık enflasyonu yüzde 5.01 olarak açıkladı. Memura temmuz ayında yüzde 1.01 enflasyon farkı verilecek. Memur ve memur emeklisi yüzde 6.01 zam, işçi esnaf ve çiftçi emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 5 zam yapılacak. Elektriğe, akaryakıta, çaya ve şekere yapılan yüzde 15’lik zamlar temmuz enflasyonuna yansıyacağı için emekli ve çalışanların zammına olumlu yansıtılmadı.

Yüzde 5'lik zammı yeterli bulmayan emekli vatandaşlar, "Bu pahalılıkta en az yüzde 15 zam yapılmalıydı'' diye belirttiler.

'ENFLASYONU DÜŞÜK GÖSTEREREK EMEKLİYE KUŞ KADAR ZAM YAPTILAR'

Emeklilere yapılan zam mevcut koşullarda yeterli değil diyen Kadir Ayten, "Yetkililer bazı yerlerden keserek emeklinin daha rahat yaşayabileceği bir zam verebilirdi. Zaten Ak Parti'yi destekleyen en büyük kesim emekliler. Enflasyonu düşük göstererek emekliye kuş adar zam yaptılar. Peynirin kilosu 17 lira, tulum peyniri 40 lira, biber 7 lira böyle bir pahalılıkta enflasyon nasıl bu kadar düşük olabilir. Bu hükümet akıllı olursa vatandaşı düşünürse adaletli olursa, adaletli bir şekilde memuruna, işçisine zammı verirse 2023 yılında tekrar iktidar olur yoksa bu hükümeti yerden yere vururlar. Ak Parti hükümetini destekliyorum ama kendisini düzeltmesi gerekiyor ki 2023'ü rahatlıkla kazansın'' dedi.

'EMEKLİLERE YÜZDE 15 ZAM YAPILMASI LAZIM'

Ercan Durmuş: Bir tavuk 5 lirayken 10 lira olmuş bir kilo et olmuş 50-60 lira bu zamlara karşılık emekliye verilen bu zam reva mı? Emeklilere yapılan zammı yeterli bulmuyorum büyük bir dengesizlik var. Ben 1962 yılı sanat okulu mezunuyum 2 bin lira maaş alıyorum başka bir ilkokul mezunu  alıyor 5-6 bin lira  adalet mi bu ben bu adaletten memnun değilim. Emeklilere verilen zam en azından yüzde 15 olması lazım.

'YÜZDE 5 ZAMMI OLUMLU BULUYORUM'

Emeklilere yapılan yüzde 5 zammı olumlu bulduğunu belirten Yunus Gökmen,"Ben memnunum. Enflasyon oranları da gayet normal gıdalara yapılan zam oranlarından şikayet ediyorlar bir senedir çaya, şekere zam gelmemiş. Şükür bu ekonomik krizde bunu da verdiler Allah razı olsun'' dedi.

 

'KENDİLERİNE YÜZDE 40 EMEKLİYE YÜZDE 5'

 

765 lira emekli maaşı aldığını Mehmet Koca,"142 lira zam gelmiş  bu kadar zam hiç yeterli olur mu ülkede her şeye zam geldi. Kendilerine yüzde 40 zam yapıyorlar emekliye gelince yüzde 5 zam yapıyorlar bu hangi vicdana sığar. 200 liraya çalışan insanlarda var onların çocukları, kirası, elektriği yok mu onlar ne yapsın?'' diye tepki gösterdi.

'EMEKLİ MAAŞIYLA BİR EVİ GEÇİNDİREMİYORUZ'

Emekli maaşlarının bir evi geçindiremediğini vurgulayan Uğur Dönmez,"Bir emekli alıyor 1200 bir emekli alıyor 200 lira ama ikisine de yüzde 5 zam yapılıyor aradaki mesafe her zam döneminde uçurumlaşıyor. Emeklilere yapılan zam en az asgari ücret kadar olmalı. Bir evin kirası bin liradan aşağı değil asgari ücretlinin aşağısında alan emekliler kuru simit yiyor.Bir emekli tüm maaşı ev kirasına verdiğinde diğer giderlerini nasıl karşılayacak? Çevrenize bakın emeklilerin hepsi çalışıyor neden çünkü maaşlar bir evi geçindirecek kadar değil'' diye belirtti.

'VATANDAŞ GEREĞİNDEN FAZLA İSRAF YAPIYOR'

Vatandaşın gereğinden fazla israf yaptığını belirten Mehmet Akkaya,"Emekliye verilen zamdan gayet memnunun çünkü enflasyon giderek düşüyor. Emeklilerin çok fazla masrafı yok çünkü çocuklarını evlendirmiştir bununla beraber ev giderleri de azalır. Hükümet kurban ve ramazan bayramlarında emeklilere bin lira veriyor buda emeklilere büyük bir destektir'' ifadelerini kullandı.

'BU ZAMLARLA ANCAK KENDİNİ GEÇİNDİRİRSİN'

Emekliye en azından yüzde 15-20 oranında zam yapılması lazım diyen Yusuf Koç,"Bu pahalılıkta yüzde 5 gibi bir zam oranıyla nasıl geçeneceğiz? Bir kira bin liradan aşağıya değil,  ben bu zamla beraber Bin 175 lira maaş alacağım. Bu parayla kira mı ödeyeyim, çocuklarımın ihtiyaçlarını mı karşılayım? Enflasyon düşük diye palavra atıyorlar enflasyonun neresi düşük? Bir çorba içiyorsun 15 lira. Bu pahalılıkta bu zamlar ancak kendini geçindirirsin oda kırk kanaat'' dedi.

'OLAĞANÜSTÜ ZAMLARA KARŞI VERİLEN BU ZAM KOMİK'

Mutlu İs ise,"Üç yıl önce biberin kilosu iki liraydı şimdi altı lira, eskiden kira 300-400 liraydı şuanda bakıyorsunuz 800- 900 lira. Emekli bu zamla bu kirayı nasıl ödesin? Etin kilosu 55 lira olmuş son 2 seneden her şeye olağanüstü bir zam geldi. Bu zamlara karşı yüzde 5 zammı komik buluyorum. Emeklinin biraz nefes alması için emekli maaşlarına yüzde 15 zam yapılması lazım çünkü yetmiyor.  Ülkemizde üretim yok üretmek istiyor ama üç yıl önce 42 lira olan  bir torba yem şimdi 85 lira. Bu pahalılıkta nasıl üretim yapılsın? Üretimin yapılması için zamların aşağıya çekilmesi lazım'' diye konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
9323 FORMA BEDELİ YATIRILDI
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ
KALDIRIM ÇİFTİ PERİLERİ ZİYARET ETTİ