Advert

DÜNYANIN ÖNEMLİ KÜLTÜR MİRASLARINDAN BİRİ HARPUT’TA

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
DÜNYANIN ÖNEMLİ KÜLTÜR MİRASLARINDAN BİRİ HARPUT’TA
DÜNYANIN ÖNEMLİ KÜLTÜR MİRASLARINDAN BİRİ HARPUT’TA
Bu içerik 613 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Dünyadaki önemli kültür miraslarından biri Harput Kalesi bünyesinde yer alıyor. Harput Kalesi'nin kuzeydoğusunda bulunan ve MS 179 yıllarında inşa edildiği sanılan binanın, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış bulunan Meryem Ana Kilisesi bu alandaki önemli eserlerden biri olarak kabul ediliyor.

Yaklaşık 20X8 metre boyutlarındaki kilise Harput'un doğusunda ve kalenin kuzeydoğu köşesine yakın, yüksek bir kayanın üzerinde bulunuyor. Kilise dört bölümden oluşuyor. Birinci bölümde yer alan lahit ve üzerindeki Süryanice kitabesiyle yekpare taş kapağı, ikinci bölümde dilek taşı duvarı şeklinde, dilek tutularak üzerine küçük taşların yapıştırıldığı duvar dikkat çekici. Ayin bölümü olan üçüncü bölüm ile simetrik iki odadan oluşan dördüncü bölüm kilisenin diğer kısımları mevcut. Batı yönündeki duvarı tümüyle kaya olan Meryem Ana Kilisesi, günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş en önemli antik kiliselerimizden ve sadece ülkemizin değil dünyanın önemli kültür miraslarından birisi. Kilisenin, MS 1135, 1179 ve 1262 yıllarında onarım gördüğü belirtiliyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X