Advert

HUBUBAT HASADI DEVAM EDİYOR

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
HUBUBAT HASADI DEVAM EDİYOR
HUBUBAT HASADI DEVAM EDİYOR
Bu içerik 288 kez okundu.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş, Elazığ'da hububat hasadına 15 Haziran itibariyle başlandığını hatırlatarak, “İlimizin yaklaşık 900 dekar hububat ekim alanına sahiptir. Bu alanlarda %50-%50 arpa ve buğday ekimi yapılmaktadır. Arpa hasat işlemleri %70 oranında tamamlanmıştır. Buğday hasadı ise geçen hafta itibariyle başlamıştır. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hasadın başlamasıyla birlikte özellikle dane kaybını önlemek amacıyla İl Müdürlüğü'nde iki ve her ilçede birer tane olmak üzere toplamda 12 teknik eleman ve dolaylı olarak 37 teknik personelle çalışmalara devam edilmektedir” dedi.

An itibariyle de Palu İlçesi Baltaşı Köyü Muhtarı Erdem Kahvecioğlu’nun daveti üzerine Baltaşı köyünde çalışmalara devam edildiğini belirten Ataş, hasat etkinliklerinde dane kayıplarının önlenmesi, biçerdöverlerin operatör belgesi veya ilgili sürücü belgesine sahip olan kişilerce kullanılıp kullanılmadığını tespit ve takibinin yapıldığını söyledi.

Ataş, "Yapılan hasat çalışmalarında ilimizin bu yılki arpa veriminin dekara 250-300 kg, buğdayda ise 300-600 kg arasında olduğu gözlenmiştir. Verim arazinin yapısı, eğimi ve yağış koşullarına göre değişmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak biçerdöver kullanacak kişilerin eğitilmesi ve yetkili operatör sertifikası almaları için 2005-2018 yılları arasında 13 adet kurs açıldı ve bu kurslar sonucunda 138 kişiye operatör belgesi verildi" dedi.

Kovancılar Ziraat Odası Başkanı İzzet Demiral ila hasat edilen ürünler ve tohumluk destekleri ile ilgili bilgiler vererek, hasat ücretini İl Koordinasyon Kurulu olarak 1600 kg gelen römorklu biçerlerde230 TL fiyat belirlediklerini ve üreticilerin de bunu benimsediklerini söyledi. Ayrıca üreticilerin tarlalarını hasat ettirirken kendilerinin de dane kaybı konusunda hassas olmalarını ve şikayetleri olduğu takdirde il ve ilçe tarım ve orman müdürlüklerine başvurmalarını istedi.

Hasat etkinliğine Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz Ataş, Çayır, Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Şemsi Reşit Bilici, Palu İlçe Tarım Müdürü Engin Özen, Ziraat Odası başkanları İzzet Demiral ve Necmettin Turgut ile ve Baltaşı Köyü Muhtarı Erdem Kahvecioğlu katıldı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X