Advert

PANELE YOĞUN İLGİ!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
PANELE YOĞUN İLGİ!
PANELE YOĞUN İLGİ!
Bu içerik 340 kez okundu.

İzzet TUMAY / Elazığ İl Müftülüğü ile Evrensel Hafızlar Derneği Elazığ Şubesi tarafından organize edilen ‘Kitabın Hafızası, Hafızanın Kitabı: İslam İdrakinde Süreklilik, Derinlik ve Yenilik’ konulu panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Elazığ İl Müftülüğü ile Evrensel Hafızlar Derneği Elazığ Şubesi’nin birlikte düzenlediği 'Kitabın Hafızası, Hafızanın Kitabı: İslam İdrakinde Süreklilik, Derinlik ve Yenilik" konulu panele Moderatör olarak İbrahim Halil Üçer katılırken, Kurra Hafız Kasım Yağcıoğlu, Diyanet İşleri Bşk. Yrd. Selim Argun ve Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu ise konuşmacı olarak katıldı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şükran Fazlıoğlu, STK temsilcileri, imam-hatip, müezzin kayyım, Kur’an kurslarında görev yapan hocalar ve çok sayıda vatandaşın takip ettiği panel Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

SARIKAYA: SAYININ ARTACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Yusuf Sarıkaya, İslam medeniyetinde kutsal kitabımız Kur’an ile beraber Kur’an’ı okuyan, ezberleyen ve okutanların çok önemli bir yeri olduğuna dikkat çekti.

Panelin katılımcılarından olan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun’un son anda mazeret bildirerek gelemediğini ifade eden Sarıkaya, Başkanlık ve Elazığ Müftülüğü olarak Kurban konusunda tüm hazırlıkları yaparak vatandaşa hizmet götüreceklerini belirtti.

Bu yıl vekâletle kesilecek kurban fiyatları ve vatandaşların bu hizmetten nasıl faydalanacakları konusunda bilgiler veren Müftü Sarıkaya,  görevlilerden gerekli çalışmaları ve duyuruları yapmalarını istedi.

Bu yıl Yaz Kur’an Kursları'nda geçen yıla göre öğrenci sayısının yaklaşık bin öğrenci arttığını belirten Sarıkaya, ikinci dönemde bu sayının daha da artacağını ve 25 bini bulacağına inandığını ifade etti.

ÜÇER: EHAD OLARAK YOĞUN ÇALIŞMA İÇERİSİNDEYİZ

Evrensel Hafızlar Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Hafız Zülfü Üçer; programın yapılmasında her türlü desteği veren Müftü Sarıkaya’ya teşekkür ederek, din kisvesi altında gençler yanlış yollara götüren yapılara meydan vermemek için EHAD olarak yoğun çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Merkezine Kur’an-ı Kerim ve ona hizmeti alan “İslam İdrakinde süreklilik, derinlik ve yenilik” konulu panelin moderatörlüğünüyapan Dr. İbrahim Halil Üçer, Kuran’ın hafızası ve onu ezberleyenlerin Kur’an ile ilişkisi üzerinde kısa bir giriş konuşması yaptı.

Üçer konuşmasında, “Kur’an’ın satırlarda değil sadırlarda/zihinlerden gelmesini sağlayan hafızlarımızın ve Kur’an kıraatinin ne anlama geldiğini Kasım Hoca’nın sözü ile aktarmak istiyorum. “Kur’an ile sürekli hemhal olan kişi ile Kur’an arasında hususi bir dil peydah olur. Bu dil sayesinde kişi Kur’an-ı Kerim-i arapça bilmese bile dilsiz ve dudaksız bir biçimde idrak şerefine erişir. Kur’an ile hemhal olmak ve amel ile birlikte Kur’an’ın gerçek bir hafızasına sahip olmak ve onu temsil etmektir” diyerek sözü emekli din görevlisi Kurra Hafız Kasım Yağcıoğlu’na verdi.

İmam Hatip olarak görev yaptığı 1960’lı yıllarda yaşadığı hatıralarından kesitler veren Yağcıoğlu, Kur’an’ın inmeye başladığı zaman onun hükmüne boyun eğenlerin bütün günahlarından arınma ile kalmadıkları ve büyük mükâfatlaraeriştiklerine işaret ederek şöyle konuştu: “Peygamber Efendimiz Peygamberliğini ilan ettikten sonra adeta bir öğretmenlik yapıyordu. Yaptırdığı eğitim ise ayetlerin tebliğ etmekten ibaretti. Kendiliğinden bir şeyi haram veya yasak etmiyordu. Onun için biz eğitimciler için muhatabımızı şu haramdır, bu yasaktır diye baskı altına almamız pek makbul bir hareket değil. Bunun yerine şu sureyi ezberle gel dersek daha doğru olur. Tabi hafızlık kolay iş değil, çocuklarımızı hafız yapacağız diye de zorlamamalıyız. Hafız olmak kolay ama, hafız olarak ölmek çok zor.”

Gerçek sevginin Allah sevgisi olduğuna dikkat çeken Yağcıoğlu: “Allah’ı seviyor ve inanıyorsanız, Allah resulüne tabi olmamız lazım. Her birimizin farklı sevgileri var. Bu sevgilerden kurtulmadığımız müddetçe putçuluktan kurtulamıyoruz ve bunun karşılığında da iki cihanda da iki yakamız bir araya gelmiyor” şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye uzmanlık alanı bilim tarihi olan matematik felsefecisi İstanbul Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu geldi.

Mekke’de nazil olan Kur’an-ı Kerim oluşturduğu medeniyet ile insan ilişkisi üzerinde duran Prof. Dr. Fazlıoğlu, Yahudilik ve Hristiyanlık öğretilerinin karşısında İslam dininin getirdiği ilkeler üzerinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X