Advert

KÖYLÜ BİTME NOKTASINA GETİRİLDİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KÖYLÜ BİTME NOKTASINA GETİRİLDİ
KÖYLÜ BİTME NOKTASINA GETİRİLDİ
Bu içerik 726 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Tarım ve besicilik alanında üreticilerin yok olma noktasına geldiğini belirten Elazığ Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğlu, hükümetin ve ilgili bakanlıkların gerekli önlemleri almaması durumunda yakın bir gelecekte köylünün hacizlerden ve icralardan yok olacağını söyledi.

Tarımsal alanda gidilerin sürekli olarak artmasına karşılık köylünün üretiminin değer kazanmadığını belirten Ziraat Odası Başkanı Hacıoğlu, “Dün köylü ekim yaparken mazotun litresi 3.2 TL idi. Bugün mazotun litresi 6 Lira'yı geçmiş durumda. Yarın ne olacağı bilinmiyor. Doğal olarak köylü ekim yaparken kullandığı mazot ile biçim döneminde kullandığı mazot arasındaki fiyat farkı köylünün borçlanmasına neden oluyor. Buğday ile arpa fiyatlarına baktığımızda ise üretimi mazot parasını bile karşılamakta zor oluyor. Bunun sonucunda köylü kredi kullanmak zorunda kalıyor. Sonuçta bugün köylünün altı yıllık kredi borcunun bir seferde ödenmesi talep ediliyor. Köylü bunu nasıl ödeyecek? Biz bu konuda Bakanlık başta olmak üzere diğer yetkililerle görüştük. Talebimiz köylünün borcunu uzun vadeye, en az altı yıl olarak üzere vadelendirilip ödeme planı çıkarılması. Eğer bu yapılmaz ise köylü biter. Tarlası, bahçesi , traktörü haczedilir. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Şu anda bir erteleme söz konusu değil” dedi.

'Tohum tesisi kurmak zorundayız'

Köylünün üretimde kullanacağı tohumu ziraat odalarının kuracağı tesislerde üretip köylüye dağıtılması planlamasının yapıldığını, kendilerinin de Elazığ Ziraat Odası olarak bu tesisi kurma konusunda proje hazırladıklarını ancak bu konuda da önemli sıkıntılar yaşadıklarını belirten Hacıoğlu, “Biz DAP İdaresi'ne başvurduk. Bize bu projeyi oda olarak kuramayacağımızı belirterek kredi vermediler. Belediye üzerinden kurup üretim yapabileceğimizi belirttiler. Eski Belediye Başkanımıza durumu arz ettik. Kendisi bu konuda bize yardımcı olamayacağını belirtti. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü üzerinden bu projeyi hayata geçirmek üzere çalışma yaptık. Biz üreteceğimiz tohumu köylüye vereceğiz, köylü de bu tohumu kullanacak. Bizim ürettiğimiz tohumu kullanmayan köylü Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydolamayacak. Bu sıkıntı yaratır. Çünkü bizim üreteceğimiz tohum ilimizdeki tüm üretecinin ihtiyacını karşılamakta sıkıntı yaşatabilir. Bunun sıkıntısını köylü niye yaşasın? Burada bir geçiş süreci konulmalı” ifadelerini kullandı.

'Tesisleri işi bilmeyenler kuruyor'

Elazığ'da TKDK üzerinden proje onaylatarak tesis kuranların önemli bir bölümünün üretici olmadığını belirten Hacıoğlu, “Gerçekten çiftçi olmayan başka meslek mensupları, ek gelir elde etmek adına TKDK’nin verdiği kredileri kullanıp tesis kuruyorlar. Burada yetkililerin bir kısıtlama getirmesi gerekir. Asıl meslekleri doktorluk, mühendislik olanların projelerinden önce gerçekten bu işi yapan köylüye, üreticiye öncelik verilmesi gerekiyor. Ek gelir elde etmek adına bu projelerden yararlananlar kısa süre içinde yaptıkları yatırımdan zarar edip tesisleri ya kapatıyor ya da devrediyorlar. Biz bu imkanların gerçekten bu işi yapanlara yönlendirilmesini istiyoruz. Kredi ise tesis yapanlar bu tesisleri işletemediği gibi bu alandaki imkanların da olumsuz kullanımına neden oluyorlar. Bunun yanında kurulan tesislere elektrik bağlanması talebine bulunan yatırımcılara 2021 yılına gün veriliyor. Böyle bir mantık olur mu? Yatırımcı kurduğu tesiste üretim yapamazsa kredi borcunu nasıl ödeyecek? Bu problemin de mutlaka çözüm bulması gerekiyor” dedi.

'Kayısı güvence altına alınmalı'

İlin tarımsal alandaki en önemli üretimlerinden biri olan kayısının stratejik ürün olarak güvence altına alınması gerektiğini belirten Hacıoğlu, “Fındık ve incir bu alanda güvence altına alındı. Baskil ilçesinde üretilen ve yıllık rekoltesi 80 ile 100 bin ton arasında değişen kayısı da güvence altına alınmalı. Bu yapılırsa dekar başına 170 TL destekleme primi ödenecek. Bu da üreticilerin sıkıntı yaşamadan ürünlerini yetiştirme imkanı sağlayacak. Bu konuda ilimiz AK Partili milletvekilleri ile ilgili kurumlara ve Bakan'a gittik. Ancak girişimimiz olumlu sonuç vermedi. Doğal olarak burada üreticilerimizin kaybı var” dedi.

'Yangınlara karşı önlemler artırılmalı'

Son yıllarda tarım alanlarda yaz aylarında ilde meydana gelen yangın sayısında önemli artışların yaşandığını belirten Hacıoğlu, “Bu alanda alınan önlemlerin, meydana gelen yangınlara baktığımızda yetersiz kaldığını görüyoruz. İlgili kurumların bu konuda aldıkları önlemleri artırmaları gerekiyor. Orman Bölge Müdürlüğü'nün su tanklarını stratejik bölgelere koyması gerekiyor. FEDAŞ’ın elektrik hatlarını yenilemesi ve kapalı kablo sistemine geçmesi gerekiyor. Gerekli önlemlerin alınması ancak yetersiz kalması nedeniyle her yıl binlerce dönüm arazide çıkan yangınlar tarımsal alanlara ve ormanlık alanlara zarar veriyor. Bu konuda gerekli önlemlerin acil olarak alınması zararları önleme adına büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X