Advert

AYTAÇ: 2020 YILINDA TURİZME AÇACAĞIZ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
AYTAÇ: 2020 YILINDA TURİZME AÇACAĞIZ
AYTAÇ: 2020 YILINDA TURİZME AÇACAĞIZ
Bu içerik 525 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Elazığ’ın tarihi mahallesi Harput’taki kale kazı çalışmaları 6. yılına girdi. Kale kazılarında çalışmaların bu yıl Artuklu Sarayı bölümünde yoğunlaştığını belirten Prof. Dr. İsmail Aytaç, “Bugüne kadar kalede yapılan kazılarda kalenin farklı bölümlerine ulaşılmış durumda. Geçmişte sarnıç, zindan gibi bölümlerine ulaşılan kalede bu yılki kazılarımız Artuklu Sarayı'nın ön bölgesinde devam ediyor. Kalede bugüne kadar yapılan kazı çalışmaları kapsamında 210 bin değişik objeye ulaşıldı. Bundan sonraki çalışmalarımız bu bölümlerin restorasyonlarının yapılarak ziyarete açılması için olacak. Ancak bu kazı çalışmaları artık bir sempozyum yapma noktasına doğru gidiyor. Kaledeki kazıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Fırat Üniversitesi olarak benim başkanlığımdaki bir heyet yürütüyor. Burada büyük bölümü İl Özel İdaresi tarafından sağlanan ekonomik katkı ile yaklaşık 3.5 ay devam eden fiili kazı çalışmalarının ardından yapılan kazıların ve bulunan objelerin değerlendirmesi tasnif edilmesi ve kayıt altına alınması çalışmalarımız yılın 12 ayını kapsıyor” dedi.

2019 yılı kazılarının 10 Temmuz’da başladığını belirten Prof. Dr. Aytaç, bu yılın kazılarında daha az güçlendirme ve konservasyon çalışmalarının daha çok alacağını belirterek şunları söyledi: “Kale kazılarımızın bu yıl üç bölümden oluşuyor. Bu çalışmalarımız güçlendirme, konservasyon ve kazı olarak yürütülüyor. Özellikle kalenin batısındaki burçlardan taş düşmesini önlemek adına bu bölümde tel ızgara ile kapatma çalışması yapılıyor. Saray önü kazı çalışmalarımız bu yıl tamamlanacak ve restorasyon çalışmalarına geçilecek. Kazılarda bulunan 210 bin adet obje artık buradaki hayatın bütünleyici unsurlarını elde etmemize katkı sağlıyor. Bu buluntuların konservasyonunu yaparak kayıtlara geçiriyoruz. Kazılarda çıkan buluntuların yaklaşık 2.5 ay temizlenmesi ve kayıtlarının tutulması çalışmaları yapılacak. Kazı çalışmalarımızı 20’si uzman olmak üzere yaklaşık 40 kişilik bir ekiple devam ettiriyoruz. Bu yıl içinde burada yapılan kazılarda elde ettiğimiz mimari eserlerin taşınabilir kültür değerleri oldukça fazlalaştı. Bilim adamlarımızın katılacağı ve bu değerlerin ele alınacağı bir sempozyum düzenlemeyi planlıyoruz. Orta mahalledeki Osmanlı mimarisi eserlerinin restorasyonu tamamlanmak üzere. 2020 yılında ziyarete açmayı planlıyoruz. Bu alanı turizme kazandırıp ilimize pozitif alanda bir katkı sağlamayı planlıyoruz.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X