Advert

ŞİMDİ ‘KOFİK’ ZAMANI!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ŞİMDİ ‘KOFİK’ ZAMANI!
ŞİMDİ ‘KOFİK’ ZAMANI!
Bu içerik 261 kez okundu.

İzzet TUMAY / Elazığ’da kış aylarının vazgeçilmezi kurutmalık biber (kofik) zamanının gelmesi nedeniyle ev hanımları kolları sıvadı.

Yazın güneşte doğal olarak kurutulan biberler kış aylarında içleri hazırlanan malzeme ile doldurulup hazırlanıyor. Şimdilerde Elazığ’ın birçok bölgesinde evlerin balkonlarında, bahçeleri çeviren tel örgülerin üzerlerinde kurutulmaya bırakılmış biber ve patlıcanları görmek mümkün. Yerli biberde hasat zamanının yeni başlaması nedeniyle fiyatı 2,5-3 TL arasında olması vatandaşın bütçesini zorlarken, Elazığ’da, kiminin marketlerden, kiminin seyyar satıcılardan, kimilerinin ise Sebze Hali’nden kilo ile ya da çuvalla aldığı kurutmalık biberler iplere dizilip, güneşte kurumaya bırakılıyor. Biber ve patlıcanların içi oyularak güneşte kurutulduktan sonra kış aylarında sofraların vazgeçilmezleri arasında olan kuru biberden yapılan dolmanın Elazığ’a özgü bir yöresel lezzet olduğunu belirten ev hanımları, yerli biberin çıkmasıyla birlikte kurutmalık hazırlıklarına başladıklarını ancak biber fiyatlarının şu an için pahalı olduğunu belirterek, “Her yıl kurutmalık biber alıyoruz. Ancak bu yıl fiyatlar bir türlü makul düzeye inmedi. 2,5 Lira’nın altında biber bulamıyoruz. İnşallah fiyatlar önümüzdeki günlerde düşer. Zaten çok fazla bir zamanımız da kalmadı. Çünkü ağustos ayının sonuna kadar biberlerin kurutulması gerekiyor. Şu anda dolmalık biberlerin iyice kuruyabilmesi için en uygun zaman” dediler.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X