Advert

RESTORE EDİLMEYİ BEKLİYOR

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
RESTORE EDİLMEYİ BEKLİYOR
RESTORE EDİLMEYİ BEKLİYOR
Bu içerik 781 kez okundu.

İrfan ARSLAN / Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan ve 1762 yılında yapılan ve günümüze kadar gelen, kullanıldığı dönemlerde farklı konumlarda görev yapan 257 yıllık tarihi bina restore edilmeyi başlıyor.

2002 yılında Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1. Grup korunması gereken Kültür Varlığı olarak kabul edilmesine karşılık aradan geçen 17 yıllık süre içinde Maden’in tarihi Hükümet Konağı restore edilmesi bir yana tahrip edilmeye devam ediliyor.

Maden ilçesinde 1762’den 1876’ya kadar Maden Eminliği Sarayı ve sonrasındaki tadilatla 1924’e kadar mutasarrıflık, 1924-1926 arası valilik ve 1926’dan 1987’ye kadar da kaymakamlık olarak kullanılan tarihi Hükümet Konağı, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün 11 Nisan 2002 tarih ve 2843 sayılı kararı ile “I. Grup Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenmiş.

Türkiye’nin 257 yıllık en kıdemli mülki idare binası olan tarihi Maden Hükümet Konağı tam 17 yıldır restore edilmediği gibi geçen bu süre içerisinde de ne yazık ki koruma kararı olmasına rağmen tahrip edilmiş, kapıları pencereleri sökülür olmuş.

Tarihi Maden Hükümet Konağı’nın tescilli mimari özelliklerini daha fazla kaybetmeden aslına uygun restore edilmesi ve Maden Kaymakamlığı’nın ‘T.C. Maden Hükümet Konağı’ levhasıyla yeniden bu tarihi binada hizmet vermesi’ talebini destekliyor ve aynı zamanda yetkililerin konuya ivedilikle hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı