Advert

ÖRENÇAY KÖYÜ SAKİNLERİ: BANVİT'İN KİRLİ SUYU DEREMİZE AKIYOR!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ÖRENÇAY KÖYÜ SAKİNLERİ: BANVİT'İN KİRLİ SUYU DEREMİZE AKIYOR!
ÖRENÇAY KÖYÜ SAKİNLERİ: BANVİT'İN KİRLİ SUYU DEREMİZE AKIYOR!
Bu içerik 861 kez okundu.

Evren DEMİRDAŞ / 2011 yılında şehrimize faaliyete geçen Banvit A.Ş. kesimhanesinin atık sularının dereye karıştığını iddia eden köylüler yetkililerden yardım istedi.

Elazığ merkez köylerinden olan Örençay köyü sınırlarında kurulan Banvit A.Ş. kesimhanesinin atık sularının Örençay köyü deresine bırakılmasından şikayetçi olan Örençay köyü sakinleri yetkililere seslendi.

Köy sakinleri, "Bu işletmenin bıraktığı atıkta muhakkak kimyasalda karışıyordur, artık onun neticesini de yetkililer bilir. Elazığ valisi, siyasileri, belediye ve DSİ'ye sesleniyorum bu sorunumuza bir çare bulun" diye çağrıda bulundular.

'BU İŞLETMENİN ATIĞI CİP BARAJI'NA AKIYOR'

Banvit işletmesiyle ilgili gerekli yerlere dilekçeler verdiklerini belirten Elazığ Merkez Köy Muhtarları Derneği Başkanı ve Cip Köyü Muhtarı Selçuk Özel, "Banvit bildiğim kadarıyla şehrimizde 7-8 yıl önce merkez Örençay köyü sınırları içerisinde kurulan bir tavuk işletmesi. Bu işletmenin atığı Örençay köyü ve Bağlarca köyü deresinden geçerek Cip Barajı'na akıyor. Biz bu durumu ilk duyduğumuzda Çevre Sağlık İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verdik. O zaman Sağlık İl Müdürlüğü ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü o bölgeye giderek bir denetleme yaptılar. Yapılan araştırmada kirlilik oranı ortaya çıktı. Bu yapılan denetleme sonrasında ilgili şirkete bunu bildirdiler ilgili şirket de orada bir arıtma tesisi kurduklarını söylediler. Ancak hala aynı sorun devam ediyordu. Sonrasında bu durumu eski Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz'a bildirdik. Banvit işletmesinin atık suyunu buraya akıtması sonucunda bu barajdan koku geliyor söyledik ama belediye bir çalışma yapsa da olumlu bir sonuç alamadık. Cip Barajı'ndan 6 köy sulama yapıyor yaklaşık 3 bin 500 dönümlük arazi sulanıyor. Bu sulama kanalları köylerin içerisinde geçtiği için buradan gelen pis koku köy sakinlerini rahatsız ediyor. Biz ilgili makamlara bu atığın buraya karışmaması için dilekçe tekrardan verdik ama bizim de gücümüz belli bir yere kadar. Şu anda hala fabrikanın bırakmış olduğu atığın kokusu gelmeye devam ediyor. Yetkililerin bu sorunu çözmesini talep ediyoruz burada insanlar yaşıyor, insanların sağlıkları söz konusu'' dedi.

'BU ATIĞA MUHAKKAK KİMYASAL DA KARIŞIYORDUR'

Banvit tavuk işletmesinin yıllardır pis suyunu Örençay Deresi'ne akıttığını ifade eden Örençay Köyü Muhtarı Mehmet Güzel, "Biz köylü olarak Banvit'in bu pis suyu deremize karıştırmasından dolayı kendilerini şikayet ettik. Banvit'ten gelen bu atıkların yer altından geçmesini talep ettik ama olumlu bir cevap alamadık. Sonrasında Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne şikayet ettik ve Çevre Şehircilik bu pisliği gördüğü halde numune alıp tahlil yapacağını ve bu tahlilin sonucuna göre de cezai işlem uygulayacağını bizlere bildirdi ancak şu ana kadar hiçbir sonuç alamadık. Bu işletmenin bıraktığı atıkta muhakkak kimyasalda karışıyordur, artık onun neticesini de artık yetkililer bilir. Elazığ valisi, siyasiler, belediye ve DSİ'ye sesleniyorum bu sorunumuza bir çare bulun'' diye konuştu.

'ESKİDEN BİZ BU DEREDEN SU İÇERDİK'

Köy sakinlerinden Murat Yılmaz ise, "Deremizin şu anki halini gördünüz eskiden biz bu dereden su içerdik, hayvanlarımızı sulardık ama maalesef Banvit tavukçuluk burada kurulduktan sonra bu dereye her türlü pisliğini salıyor. Muhtarımızın az önce dediği gibi bu konuyu çeşitli yetkili makamlara ihbarımızı yaptık ama bir sonuç alamadık'' diye belirtti.

'YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUM'

Öz Orman İş-Sen Elazığ Şube Başkanı Mustafa Tepe, "Yarın öbür gün buradan akan pis suların köylümüzün sağlığına zarar vermesi sonucunda bu sorumlusu kim olacaktır? Ben Mustafa Tepe olarak Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bu sorunla ilgili şikayet dilekçesi verdim ama cevap veren olmadı. Şehrimizin siyasilerine, Sayın Valimizi ve Belediye Başkanımızı bu sorunu çözmeleriyle ilgili göreve çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı
Ak Parti İlçelerde Temayül Yoklaması Yaptı